Aptauju arhīvs »Aptauja

Vai jūs izmantojat kādas arodbiedrību krājaizdevu sabiedrības pakalpojumus?

Parādīt rezultātus

Jaunumi RSS

ŠODIEN SOCIĀLO APRŪPES CENTRU DARBINIEKI RĪKO BADASTREIKU

28. septembris, 2018

Šodien valsts sociālās aprūpes centru darbinieki – Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības un Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodbiedrības biedri – rīko vienas dienas badastreiku no plkst. 8.00 līdz 16.00 savās darba vietās, šajā laikā dzerot tikai ūdeni.

Darbinieki, kuriem to neļauj veselība, vai arī nevēlās, akcijā nepiedalās. Šāda akcija tiek plānota zemo algu dēļ. Arodbiedrības ir paziņojušas, ka zemāk atalgotie sociālo aprūpes centru darbinieki, kuru atalgojums šobrīd nepārsniedz 430 eiro jeb valstī noteikto minimālo ikmēneša algu, vēlas saņemt vismaz par 100 eiro vairāk.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atbalsta sociālās aprūpes darbiniekus viņu prasībās.

Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības (LVIPUFDA) priekšsēdētājs Andrejs Jirgensons: “Sociālo aprūpes centru darbiniekiem ir smags darbs, un viņi saņem minimālo algu, tāpēc pieaugumam vajadzētu būt vismaz 100 eiro. Mēs gaidām, kāds lēmums tiks pieņemts, un nepieciešamības gadījumā arodbiedrība varētu lemt par streika rīkošanu.”

Arodbiedrības priekšsēdētājs pauž cerību, ka tiks panākta algu palielināšana, īpaši zemi atalgotajiem aprūpētājiem sociālās aprūpes centros, arodbiedrības lūgums tiks uzklausīts un nepieciešamie 6,4 miljoni eiro tiks piešķirti.

Vienas dienas streikā piedalās arī Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodbiedrības (LĀADA) biedri. LĀADA priekšsēdētāja Daina Brūvele: “Sociālo aprūpes centru darbinieki jau vairākus gadus nav apmierināti ar savu zemo atalgojumu, kas mainās līdz ar valstī noteikto minimālo darba algu un ārstniecības personām noteikto. Centru darbinieku noslodze ļoti palielinājusies un nav laika sakarsmei ar klientu. Tāpat ir jāizvērtē visi riski, kas saistīti ar sociālo aprūpes centru darbu – ārējie un iekšējie. Turklāt uzskatu, ka jāpārskata centru administrācijā strādājošo skaits. Ceram, ka tiks sadzirdēti darbinieki, kas veic smagu un grūtu darbu, rūpējoties un esot tuvākai atbalsta personai, kura atrodas aprūpes iestādē. ”

Labklājības ministrija ir rosinājusi nākamgad piešķirt 6,4 miljonus eiro, 2020. gadā – 8,1 miljonus eiro, bet 2021. gadā un turpmāk ik gadu 16 miljonus eiro atalgojuma palielināšanai sociālās aprūpes centros.

Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis ir norādījis, ka attiecībā uz valsts sociālās aprūpes centrā strādājošo turpmāko darbību ir jābūt skaidram risinājumam, sociālo aprūpes centru darbinieku atalgojuma jautājumam jābūt vienai no prioritātēm un risinājums šajā jomā ir jāatrod – algām jābūt palielinātām jau no nākamā gada 1. janvāra.

Kopumā Latvijā ir pieci valsts sociālās aprūpes centri ar 27 filiālēm.