LBAS logo

15 000 cilvēku piedalījās gājienā Briselē, lai apturētu bargās taupības atgriešanos ES

Piecpadsmit tūkstoši strādnieku no visas Eiropas 12. decembrī devās gājienā uz ES iestādēm Briselē, lai nosūtītu skaidru vēstījumu vadītājiem, ka pie bargās taupības vairs nedrīkst atgriezties.

Arodbiedrību biedri no 30 valstīm, arī no Latvijas, devās uz Beļģiju, lai piedalītos Eiropas Arodbiedrību konfederācijas (ETUC) rīkotajā demonstrācijā “Kopā pret taupību”, kur ģenerālsekretāre Estere Linča brīdināja politiķus, ka viņi maksās bargu cenu gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās par jebkuru atgriešanos pie taupības.

Protests notiek Eiropas valdību vadītāju sanāksmes priekšvakarā, jo viņi cenšas rast vienprātību par strīdīgo ES ekonomikas pārvaldības noteikumu reformu.

Saskaņā ar Komisijas priekšlikuma projektu dalībvalstīm, kuru deficīts pārsniedz 3% no IKP, katru gadu būtu jāsamazina budžeta deficīts vismaz par 0,5% no IKP.

Tas nozīmētu, ka dalībvalstis nākamgad vien būs spiestas no saviem budžetiem samazināt 45 miljardus eiro, liecina ETUC aprēķini, kas balstīti uz Eiropas Komisijas datiem. Padomes priekšlikums padarītu samazinājumus vēl nopietnākus.

ETUC un tās dalīborganizācijas izmantoja demonstrāciju, lai aicinātu ES līderus atbalstīt:

  • ekonomikas pārvaldības noteikumus, kas nosaka cilvēku un planētas labklājību virs patvaļīgiem ierobežojumiem, tostarp izmantojot “zelta likumu” attiecībā uz publiskajiem ieguldījumiem, kas vismaz izslēdz ieguldījumus sociālajiem un klimata mērķiem no izdevumu ierobežojumiem;
  • veiksmīgu pandēmijas laikā ieviesto ES solidaritātes mehānismu, piemēram, atveseļošanas un noturības instrumentu, lai nodrošinātu līdzvērtīgus konkurences apstākļus investīcijās;
  • stabilitātes un izaugsmes pakta vispārējās izņēmuma klauzulas pagarinājumu vēl par vienu gadu, lai dotu pienācīgu laiku ekonomikas pārvaldības noteikumu ilgtspējīgas reformas īstenošanai;
  • iniciatīvas, kas vajadzīgas, lai nodrošinātu godīgu darījumu darba ņēmējiem, tostarp, labākas darbavietas un augstākas algas, atbalsts darba koplīguma slēgšanai, labāki darba apstākļi un P

Preses konferencē ETUC ģenerālsekretāre Estere Linča sacīja:

“Mēs ceļam trauksmi par šī lēmuma sekām. Lēmumu par ekonomikas pārvaldības noteikumiem nevar pieņemt tikai tehnokrātiskie eksperti vai tikai valsts ministri. Tas, kas tiek lemts, ir Eiropas Savienības nākotne. Tiek lemts, vai būs pietiekami daudz investīciju mūsu darbavietām un zaļajai pārejai. Tiek lemts, vai būs pietiekami daudz slimnīcu, skolu un māju.

Mums ir vajadzīga stabilitāte, un tas nozīmē, ka ir jānodrošina, lai izņēmuma klauzula paliktu spēkā nākamos sešos mēnešos līdz gadam, lai dotu pietiekami daudz laika pienācīgām diskusijām. Mums ir jānodrošina, lai vecie ļoti sliktie noteikumi, kas tika noteikti pirms Covid, neatgrieztos.

Mēs nemeklējam mazus uzlabojumus. Mēs meklējam nopietno trūkumu reformu, ņemot vērā visas Covid laikā gūtās mācības.

Notiekošajā nav nekā neizbēgama. Tās ir apzinātas politiskas izvēles, un nākamajās vēlēšanās mēs liksim ikvienu pie atbildības par viņu izdarītajām izvēlēm. Mēs meklējam radikālu viedokļu maiņu, lai nodrošinātu, ka dalībvalstis var investēt, atbalstīt sabiedriskos pakalpojumus un pārliecināties, ka visi strādājošie tic, ka Eiropai ir nākotne, nevis nākotne, kas balstīta uz ES noteikto taupību.”