LBAS logo

Arodbiedrības nosaka 6 galvenos testus ES algu direktīvai

Eiropas Komisija rīt (28. oktobrī) publicēs priekšlikumu Direktīvai par taisnīgām minimālām algu un koplīgumiem.

Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) šai Direktīvai ierosina vairākus galvenos testus. Vai direktīva:

  1. noteiks dalībvalstīm par pienākumu rīkoties, lai nodrošinātu to, ka tiek ievērotas koplīgumu tiesības un pārtraukta arodbiedrību ietekmēšana?
  2. noteiks pieklājīgu līmeni, zem kura nevar noteikt likumā noteikto minimālo algu un garantēs likumā noteikto minimālo algu pieaugumu? ETUC prasa noteikt slieksni – 60% no mediānas algas un 50% no vidējās algas.
  3. aizliegs dažu kategoriju darba ņēmēju izslēgšanu no likumā noteiktajām minimālajām algām, piemēram, gados jaunus darbiniekus, un aizliegs darba devējiem veikt atskaitījumus no likumā noteiktajām minimālajām algām, piemēram, par apmācībām vai aizsardzības līdzekļiem?
  4. aizliegs uzņēmumiem gūt labumu no ES un valstu publiskā iepirkuma līgumiem, ja tie atteiksies no sarunām ar arodbiedrību?
  5. nodrošinās arodbiedrību un darba devēju pilnīgu iesaistīšanos, tostarp likumā noteiktās minimālās algas noteikšanā?
  6. iekļaus klauzulu, lai garantētu, ka netiek nodarīts kaitējums efektīvām darba koplīgumu sistēmām, un novērsīs sliktu interpretāciju tiesās?

ETUC ģenerālsekretāra vietniece Estere Linča uzsver:

“Direktīva par taisnīgām algām ir laba ideja, un uz to aicina arodbiedrības visā Eiropā. Bet jautājums ir par to, vai tā reāli palielinās likumā noteikto minimālo algu, un vai tā iegūs vairāk darba devēju pie sarunu galda? ETUC izvērtēs, vai direktīva ir pietiekami spēcīga, vai to var uzlabot EP deputāti un ministri, vai arī tā ir tik vāja, ka jāizmet atkritumos. ETUC nebūs citas izvēles, kā vien kategoriski iebilst pret priekšlikumiem, ja tie graus darba koplīgumu slēgšanu vai kādā veidā atturēs no minimālās algas pieauguma.”