LBAS logo

Baltkrievija: VDK aiztur arodbiedrību vadītājus

Valsts drošības dienests (VDK) aizturējis vismaz četrpadsmit neatkarīgās arodbiedrību kustības Baltkrievijā vadītājus un amatpersonas.

Aizturēto vidū ir ITUC dalīborganizācijas BKDP prezidents Aleksandrs Jarašuks, BKDP viceprezidents Sergejs Antuševičs, Metālapstrādes darbinieku Brīvās arodbiedrības SPM prezidents Aleksandrs Buhvostovs un Baltkrievijas Brīvo arodbiedrību savienības SPB prezidents Nikolajs Šaraks. Arodbiedrību līderu dzīvesvietās, kā arī arodbiedrību birojos ir veiktas intensīvas kratīšanas, tostarp personālajos datoros un citās elektroniskajās ierīcēs, arodbiedrībai piederošajās mantās un pat grāmatās.

Uzbrukumi BKDP un tās biedru arodbiedrībām ir jaunākie garajā represīvo aktu sērijā. Martā SDO Apvienošanās brīvības komiteja asi kritizēja valdību par tās nepārtraukto nespēju īstenot 2004. gada SDO izmeklēšanas komisijas galvenos ieteikumus. Aizturēto vidū ir arī vairāki arodbiedrību pārstāvji, kuri pēdējos gados snieguši liecības SDO par Baltkrieviju. ITUC informē SDO par šiem jaunākajiem satriecošajiem notikumiem.

ITUC ģenerālsekretāre Šarana Burova sacīja, ka “šie atkal ir piemēri Lukašenko režīma ilgstošajai pret arodbiedrībām vērstajai kampaņai un, šķiet, ir arī reakcija uz neatkarīgo arodbiedrību drosmi, kritizējot Lukašenko un viņa valdību par atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā. Mēs aicinām viņus nekavējoties atbrīvot, atjaunot visus konfiscētos priekšmetus to likumīgajiem īpašniekiem un izbeigt BKDP, tās vadības un ar to saistīto uzņēmumu iebiedēšanu un vajāšanu.”