LBAS logo

Bezdarba risks palielinās no nepieņemama uz katastrofālu

Brisele, 2020.g. 1.oktobris

Eiropas Arodbiedrību konfederācija  (ETUC) aicina valstu valdības saglabāt ārkārtas darba aizsardzības pasākumus, jo ES bezdarba līmenis pieaug jau sesto mēnesi pēc kārtas.

Saskaņā ar 1.oktobrī publicētajiem EUROSTAT oficiālajiem datiem laika periodā  no jūlija līdz augustam par bezdarbniekiem kļuva par 238 000 cilvēku vairāk.

Tas nozīmē, ka pastāvīgo darba vietu zaudēšanas gadījumu skaits kopš COVID-19 krīzes  sākuma martā ir vairāk nekā 1,7 miljoni, kas nozīmē, ka kopējais ES bezdarba līmenis ir skāris 15,6 miljonus cilvēku. Kopējais bezdarba līmenis kopš marta ir palielinājies no 6,4% līdz 7,4%, bet jauniešu — no 14,5% līdz 17,6%.

Turklāt aptuveni 45 miljoni darba ņēmēju ir iesaistīti īstermiņa darba shēmās, kam draud pastāvīgs bezdarbs, ja vien ārkārtas pasākumi netiks pagarināti un ja netiks uzsākta atveseļošanas plāna īstenošana.

ETUC ģenerālsekretārs Luka Visentini,  komentējot jaunākos datus, uzsvēra, ka bezdarbs strauji pieaug, un cerētā atgriešanās normālā darba ritmā patiesībā nenotiek. Šī ir ekonomikas ārkārtas situācija, un pasākumiem darbavietu un algu aizsardzībai ir jāpaliek spēkā, līdz notiek reāla atveseļošanās. Dalībvalstīm ir laba motivācija panākt vienošanos par atveseļošanas plānu, bet, jo ilgāk tas kavējas, būs vajadzīgi ilgāki ārkārtas pasākumi. Bezdarbnieku skaits Eiropā ir ļoti liels, un, tā kā 45 miljoniem cilvēku draud atlaišana, situācija ātri vien varētu kļūt nepieņemama un katastrofāla, ja valstu valdības atteiktos no arodbiedrību ieteiktās darbavietu aizsardzības politikas.