LBAS logo

Darba samaksas pārredzamības ierobežošana sievietēm izmaksātu 4,8 miljardus eiro

Uzņēmumu plāni bloķēt atalgojuma pārredzamību ietekmētu vairāk nekā 10 miljonus strādājošu sieviešu, kopā izmaksājot sievietēm darba tirgū vismaz 4,8 miljardus eiro gadā, liecina Eiropas Arodbiedrību konfederācijas institūta (ETUI) pētījumu rezultāti.

Business Europe mudina Komisiju izslēgt lielāko daļu uzņēmumu, uz kuriem attiecas Darba samaksas pārredzamības direktīva, no pienākuma ziņot par darba ņēmēju darba samaksas atšķirībām starp dzimumiem. Mēģinājums paplašināt izņēmumus attiektos uz uzņēmumiem ar 100 līdz 250 darbiniekiem.

Šajos uzņēmumos ir nodarbināti vairāk nekā 10 miljoni sieviešu. Izņēmumu rezultātā šo uzņēmumu darba ņēmēji tiks turēti neziņā par darba samaksas atšķirībām starp dzimumiem savā darba vietā.

Ir pierādīts, ka caurskatāmība ir izšķiroša svira strādājošām sievietēm un viņu arodbiedrībām, lai samazinātu darba samaksas atšķirības starp dzimumiem. Neatkarīgi akadēmiskie pētījumi liecina, ka uzņēmumos, kuros ir atalgojuma pārredzamība, darba samaksas atšķirības starp dzimumiem ir par 10–20% mazākas.

Šis pētījums, kas publicēts pirms Sieviešu tiesību ceļveža, parāda, ka ir nepieciešami saistoši noteikumi, lai veicinātu vienlīdzību darbavietā un ārpus tās. Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) aicina Eiropas Komisiju palikt stingri savās pozīcijās un neatkāpties no ES Darba samaksas pārredzamības direktīvas. Komisijai ir jāparedz pilnīga direktīvas īstenošana un jāpaziņo konkrēti turpmākie pasākumi, izstrādājot Sieviešu tiesību ceļvedi.

Isabelle Schömann, ETUC ģenerālsekretāra vietniece:

“Starptautiskā sieviešu diena ir rīcības diena, nevis tukšu frāžu diena. Eiropas Komisijai ir jāiekļauj stingri pasākumi, lai atbalstītu vienlīdzīgu atalgojumu savā gaidāmajā Sieviešu tiesību ceļvedī.

Līdztiesība veidojas no caurskatāmības. Jo vairāk mēs varam izgaismot diskrimināciju, jo vairāk mēs varam rīkoties, lai novērstu tās radīto netaisnīgumu.

Bet noteikti ir tie, kuri cenšas turēt mūs neziņā. Uzņēmumiem, kas aktīvi strādā, lai atceltu grūti sasniegtos pasākumus, kas, kā zināms, samazina darba samaksas atšķirības starp dzimumiem, būtu jākaunas.

Komisijai tagad ir jānovelk robeža. Uzņēmumi ir izspēlējuši kārti, ka tos noslogo regulējums, bet tieši sievietes ir tās, kuras pārāk ilgi ir cietušas no zema atalgojuma sloga. Mēs atsakāmies segt rēķinu.

Ir pienācis laiks iestāties par atalgojuma vienlīdzību un dot strādājošām sievietēm un viņu arodbiedrībām nepieciešamos instrumentus, lai izgaismotu diskrimināciju atalgojumā un sieviešu darba nenovērtēšanu.”

Iepriekš iekļautās aplēses ir balstītas uz pieņēmumu par atalgojuma pārredzamību, kas samazina darba samaksas atšķirības starp dzimumiem par 10%, balstoties uz  konservatīvākajiem pieņēmumiem. Ja mēs pieņemtu samazinājumu par 15%, kas precīzāk atspoguļo secinājumus, izmaksas sievietēm būtu 7,2 miljardi eiro gadā.