LBAS logo

E. Baldzēns: Partneru nostāja pamatā ir ignorēta

Kopš marta LBAS kopā ar partneriem valdībai vairākkārt ir uzsvērusi, ka epidēmijas pārvarēšanai:

  1. ir jāpalielina testēšanas apjomi, lai izolētu inficētos, ne veselo sabiedrību. Jo ap 85% inficēto ir asimptomātiski, tātad, ap  25 tūkstoši testu dienā, pielietojot pēc iespējas saudzējošākus netraumējošus testus;
  2. inficēto izolācija vai pašizolācija, lai nepieļautu vīrusa pārnesi citiem cilvēkiem;
  3. brīvprātīga vakcinēšana.

Partneru nostāja pamatā ir ignorēta. Tāpēc Latvijā pakāpeniski pieaug inficēšanās skaits, un mūs tuvā nākotnē sagaida atkal jauni ierobežojumi ekonomikai, kultūrai, izglītībai un visai sabiedrībai, iespējams, “lokdauns” un milzu zaudējumi.

LZA aprēķini: uz 1 inficēto valsts izdevumi vidēji 21 662 eiro (2020-13.04.2021) un IKP kritums 10 788 eiro, budžeta ekonomija uz 100 tūkstoš testiem no 176,5 – 353 tūkstošiem eiro (ja inficēts 1% testēto, ja 2%). Ja veic paraugu apvienošanas metodi, kuru plaši neizmanto, var ietaupīt līdz 80%.  

Covid-19 Delta krasi maina situāciju un valstis maina stratēģiju. Tas ir krietni lipīgāks, ar īsāku inkubācijas periodu un bieži apiet vakcīnas aizsardzību. Gan vakcinētie, gan nevakcinētie, gan pārslimojušie var inficēties un nodot vīrusu citam cilvēkam. Katra inficēta ar Deltu persona vidēji  inficē 8 cilvēkus. Ziņojumi no Kanādas, Skotijas un Singapūras rāda, ka smagāku gadījumu īpatsvars var būt lielāks. Daudz smagu gadījumu ir Krievijā. Tāpēc lidostās testē visus bez kāda izņēmuma un līdz rezultātam izolē visus, piem., Izraēlā. Rūpīgi kontrolē ārējo robežu, nevis tikai dokumentu esamību.

ASV Slimību Kontroles un profilakses centrs vakcīnas aizsardzību Deltas gadījumā prognozē 75% – 85%, iepriekšējiem vīrusa variantiem 94%, savukārt Izraēlas Veselības ministrija pēc datu apkopošanas no 20.jūnija līdz 17. jūlijam uzrāda tikai 39% efektivitāti, bet janvārī vakcinētajiem tikai 16% drošību. Vakcinēto un pārslimojušo imunitātes efektivitāte praktiski ir līdzvērtīga, to parāda unikāls pētījums visas valsts mērogā ar vairāk nekā 4,6 miljonu testu, sadarbojoties vairākām zinātnes un valsts institūcijām Izraēlā. Tāpēc nav nekāda pamata tiesībās ierobežot kādu no grupām: nevakcinētos, vakcinētos vai pārslimojušos, bet ir skaidra nepieciešamība nodalīt inficētos no veselajiem laikā, kad tie var inficēt citus. Nav pieļaujama veselu cilvēku tiesību ierobežošana un atšķirīga attieksme. LBAS ATBALSTA BRĪVPRĀTĪGU VAKCINĀCIJU un aicina Saeimu NEPIEĻAUT NEVAKCINĒTU DARBINIEKU ATLAIŠANU NO DARBA. Arī darba devēju vairākums ir par brīvprātīgu vakcināciju un par nozaru un uzņēmumu drošības protokoliem (darba devēji par 61,2% un pret 29,8%), LTRK aptauja.

Egils Baldzēns, LBAS priekšsēdētājs