LBAS logo

ECB procentu likmju paaugstināšana vissmagāk ietekmē darba ņēmējus un rada recesijas risku

16. martā Eiropas Centrālā Banka nolēma paaugstināt trīs galvenās procentu likmes par 50 bāzes punktiem. Attiecīgi galveno refinansēšanas operāciju procentu likme un aizdevumu iespējas uz nakti un noguldījumu iespējas procentu likmes tiks paaugstinātas attiecīgi līdz 3,50%, 3,75% un 3,00% no 2023. gada 22. marta. 

Atbildot uz šo lēmumu ETUC Ģenerālsekretāre Estere Linč (Esther Lynch) izteikusies: 

“Pēc dzīves dārdzības krīzes, ko izraisījusi peļņas izraisīta inflācija, pēdējā lieta, kas strādājošajiem šobrīd ir vajadzīga, ir vēl viena lejupslīde, ko ECB riskē izraisīt ar šodienas likmju paaugstināšanu.

Šis sestais likmju paaugstinājums pēc kārtas izskatās pārsteidzīgs un neapdomīgs. Laikā, kad banku sektors ir bankrotu nomākts, inflācija ir samazinājusies pēdējos četrus mēnešus pēc kārtas un uzņēmumu bankrotu skaits ir augstākais kopš 2015. gada. Tas ir tālu no “datos balstītās” pieejas, kādu solīja ECB.

Procentu likmju paaugstināšana neko nedara, lai cīnītos ar piedāvājuma puses inflācijas cēloņiem, kas iznīcina cilvēku dzīves līmeni, šobrīd “ārstēšana” sāk izskatīties bīstamāka par “slimību”. 

Ja mēs gatavojamies pāriet uz zaļo ekonomiku vai pasargāt visneaizsargātākās mājsaimniecības no dzīves dārdzības krīzes, investīcijas ir jāpalielina, tomēr aizņēmuma izmaksu pieauguma dēļ tās tiek apspiestas.

Pašas ECB pierādījumi liecina, ka inflāciju ir veicinājuši piegādes ķēdes vājās vietas un pārmērīga peļņa. Ir pienācis laiks politikas veidotājiem pievērsties patiesajiem augstās inflācijas cēloņiem un pārtraukt likt strādājošajiem maksāt par krīzi, kuru viņi nav radījuši.”