LBAS logo

Eiropas Ekonomisko un sociālo lietu komitejā diskutē par Ungārijas prezidentūras prioritātēm

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) jūlija plenārsesijā komitejas priekšsēdētājs Oliver Rӧpke rīkoja debates ar Ungārijas Eiropas Savienības lietu ministru János Bóka, kurš iepazīstināja ar Ungārijas prezidentūras ES Padomē galvenajām prioritātēm.

Uzstājoties EESK 10. jūlija plenārsesijā, Ungārijas Eiropas Savienības lietu ministrs János Bóka uzsvēra Ungārijas izšķirošo lomu: “Padomes Ungārijas prezidentūra 2024. gadā notiek vairāku krīžu laikā. Mēs piedzīvojam karu mūsu kaimiņvalstīs, Eiropas konkurētspējas samazināšanos, pieaugošo spriedzi ES tirdzniecības attiecībās, demogrāfiskās problēmas, nekontrolētu migrāciju un Eiropas lauksaimnieku izredzes.”

Norādot, ka Komitejai ir sena pieredze, labi strādājot ar Padomes prezidentūrām, Oliver Rӧpke runāja par iestādes lomu kā Eiropas vērtību sargātājai: “Mūsu komiteja ir apņēmusies cieši sadarboties ar Ungārijas prezidentūru, lai nodrošinātu, ka ES veic pasākumus, lai risinātu to, kuras eiropieši uzskata par vissteidzamākajām prioritātēm. Mēs būsim nenovērtējami partneri, bet arī atklāti un konstruktīvi kritiķi. Pilsoniskajai sabiedrībai ir spēcīga balss, un mēs nodrošināsim, lai tā tiktu sadzirdēta.”

János Bóka piebilda, ka jaunā Eiropas konkurētspējas vienošanās pieņemšana ir Ungārijas prezidentūras galvenā prioritāte. Prezidentūras ietvaros Ungārija vēlas radīt apstākļus ilgtspējīgai izaugsmei, padziļināt iekšējo tirgu, koncentrēties uz atbalstu maziem un vidējiem uzņēmumiem, veicināt zaļo un digitālo pāreju, veicināt arī starptautisko sadarbību un nodrošināt stabilitāti un kvalitatīvu darba vietu ilgtspējību.

Komitejas locekļu debatēs EESK Darba devēju grupas priekšsēdētājs Stefano Mallia norādīja, ka: “Mums ir jārada apstākļi, lai nodrošinātu, ka ES “lielums” tiek ne tikai aizsargāts, bet arī tam ir ļauts augt pareizajā virzienā, sakārtojot normatīvo vidi. Pārāk daudz uzņēmumu un pārāk daudz jauniešu pamet Eiropu. Mums ir jārisina konkurētspējas samazināšanās problēma: veselīga biznesa kopiena ir iespējama tikai ar labāk izstrādātu regulējumu.”

EESK Darba ņēmēju grupas priekšsēdētāja Lucie Studničná atzina, ka: “Kopumā mēs esam liecinieki politiskā ekstrēmisma pieaugumam, ko veicina sarežģīti dzīves apstākļi un iespēju trūkums. Eiropa, kurā ir rindas uz pārtikas bankām un cilvēkiem, kuriem šoziem varētu nebūt apkures, ja viņiem vispār ir mājas. Eiropa, ko ieskauj mirušie, kuri mēģināja tur nokļūt drošībā, bēgot no kara un vajāšanām. Eiropa, kas slēpjas aiz sienām, tēlaina un patiesa, nevar būt “atkal lieliska”.

Runājot par Ungārijas prioritāti saistībā ar jauno Eiropas konkurētspējas vienošanos, EESK Pilsoniskās sabiedrības organizāciju grupas priekšsēdētājs Séamus Boland sacīja, ka, lai cīnītos pret nabadzību, būtu ļoti svarīgi līdzsvarot konkurētspēju un sociālo politiku: “Izaicinājums ir izveidot Savienību, kas iet uz priekšu, izstrādā politiku, kas to stiprina attiecībā uz zaļo pāreju un sociālo pielāgošanos, un kas nevienu neatstāj. Eiropai ir spēcīgas vērtības saistībā ar pamattiesībām un brīvībām. “Padarīt Eiropu atkal lielisku” ir nodrošināt, lai mēs nekad nezaudētu šīs brīvības.”

Daži EESK locekļi pauda bažas par Ungārijas nostāju attiecībā uz Krievijas agresijas karu pret Ukrainu, tiesiskuma ievērošanu ES un pilsoniskās sabiedrības telpas samazināšanos Ungārijā. José Antonio Moreno Díaz norādīja, ka, pamatojoties uz Eiropas Komisijas Ungārijas ziņojumu, Ungārijas valdība slikti izturas pret organizēto pilsonisko sabiedrību, iebiedē pilsonisko sabiedrību, vajā NVO un uzbrūk LGBT kopienai un migrantiem. Jan Dirx sacīja, ka ir sāpīgi redzēt Ungārijas premjerministru vizītē Maskavā, un pauda bažas, vai Ungārijas prezidentūra ievēros Eiropas vērtības.

János Bóka kungs sacīja, ka Ungārijas prezidentūra pilnībā apzinās savus pienākumus un pilnībā piekrīt gan ES kopējai nostājai par Ukrainu, gan tiesiskumam un Eiropas vērtībām.