LBAS logo

ETUC: algu pieaugums ir ievērojami atpalicis no produktivitātes pieauguma visā Eiropā

ETUC norāda, ka algu pieaugums ir ievērojami atpalicis no produktivitātes pieauguma visā Eiropā pēdējā desmitgadē, un saskaņā ar jaunākajiem datiem šī tendence turpinās. Darba ņēmēji ne tikai nesaņem taisnīgu daļu no bagātības, ko viņi palīdz radīt, bet Ziemassvētkus sadārdzina arī fakts, ka algu pieaugums neatbilst inflācijai.

Strādnieki Eiropā šajos Ziemassvētkos ir kļuvuši nabadzīgāki par 649 eiro, jo atalgojums atpaliek no produktivitātes. Darba ņēmēji būtu varējuši segt Ziemassvētku izmaksas ar nelielu pārpalikumu, ja pēdējo divu gadu laikā algas būtu bijušas kopsolī ar produktivitātes pieaugumu, atklāj ETUC pētījums.

Eiropas strādnieki kopā būtu saņēmuši par 116 miljardiem eiro vairāk kopš 2019. gada, ja produktivitātes pieaugums proporcionāli rezultētos augstākās algās, kā tas ir paredzēts. Tas nozīmē, vidēji 649,30 eiro katram darba ņēmējam, kas ir vairāk nekā vidējā summa, ko eiropieši tērē dāvanām, pārtikai, saziņai un ceļojumiem Ziemassvētkos (419,48 eiro).

Vidējās Ziemassvētku izmaksas

Vācija500,24
Itālija555,03
Spānija562,83
Portugāle388,16
Nīderlande351,30
Polija381,45
ES vidēji419,48

Latvijā darba ražīgums uz vienu nodarbināto personu un vienu nostrādāto stundu 2020. gadā no Eiropas Savienības vidējā rādītāja sastādīja 71,9%, savukārt vidējā darba samaksa Latvijā sastāda vien 48% no ES vidējā. Savukārt minimālās bruto algas saņēmēji 2021. gada 2. ceturksnī saņēma vien 40,4% no vidējās algas Latvijā, kas ir krietni zemāks rādītājs kā kaimiņvalstīs. Piemēram, Lietuvā minimālā alga sastādīja 47,5% no valsts vidējās algas, kas ir augstāks rādītājs pat par Latvijas minimālās neto algas attiecību pret vidējo un veido 45,7%. Līdz ar to arī Latvijas darbinieki ir pelnījuši saņemt savu daļu no saražotajiem labumiem, – atbilstoši ES direktīvas priekšlikumiem par minimālajām algām un koplīgumu slēgšanu minimālā alga būtu jāceļ vismaz līdz 576 eiro. 

ETUC aicina Francijas prezidentūru nodrošināt direktīvas pieņemšanu, lai vairāk strādnieku varētu koplīgumos vienoties par atalgojumu. Tas ir pārbaudīts veids, kā nodrošināt, ka darbinieki saņem savu daļu no produktivitātes pieauguma.

ETUC ģenerālsekretāra vietniece Estere Linča sacīja: “Miljoniem strādnieku tik tikko var atļauties ieslēgt apkuri, nepērkot dāvanas saviem bērniem, lai kā viņi to vēlētos. ES direktīva par adekvātu minimālo algu ES ir iespēja nodrošināt, ka strādājošie jaunajā gadā beidzot saņem savu daļu. Ja rūķi Ziemassvētku vecīša darbnīcā rotaļlietas ražo daudz efektīvāk nekā iepriekšējā gadā, tad ir pareizi, ka viņiem ir jāsaņem sava daļa no papildu Ziemassvētku prieka, ko viņi ir palīdzējuši radīt. Tas pats attiecas uz strādniekiem. Pamata godīgums un ekonomikas teorija pieprasa, lai algas pieaugtu atbilstoši produktivitātei. Taču šo zelta likumu pārkāpj priekšnieki – blēži visā Eiropā, un strādnieki maksā cenu šajos Ziemassvētkos, kļūstot par 600 eiro nabadzīgāki, kamēr cenas aug. “

Lai nākotnē produktivitātes pieaugums radītu stabilu algu pieaugumu un labklājību, mums ir vajadzīga direktīva, lai garantētu pasākumus, kas veicina koplīgumu slēgšanu.”

Piezīme: Deloitte pētījuma dati par Ziemassvētku izmaksām 2019. gadā (skat. https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/de/Documents/consumer-business/Deloitte%20Christmas%20Survey%202019%20-%20European%20results.pdf), koriģēti atbilstoši 2020. gada un 2021. gada inflācijai.