LBAS logo

ETUC: darba ņēmēji nevar gaidīt, kamēr Eirogrupa cīnās, nepieciešama steidzama rīcība

Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) ir noraizējusies un aicina uz steidzamu rīcību.

Pēc 16 stundu ilgām diskusijām Eirogrupa vakar nespēja panākt vienošanos. Preses konference, kas bija paredzēta šorīt plkst. 10.00, ir atcelta, un atkārtota sanāksme sasaukta uz rītdienu.

Nav panākta vienošanās par ESM (Eiropas Stabilitātes Mehānismu) un par eiroobligāciju atbalstītu atveseļošanas plānu. Opozīcijā ir Vācija, Austrija un Nīderlande, viņu viedokli atbalsta Baltijas valstis, kā arī ārpus eiro zonas esošās Zviedrija un Dānija.

Ir vajadzīga vienprātība. Ja Eirogrupa neizturēs rītdienu, tad nākamnedēļ lēmums būs atkarīgs no Padomes. SURE un citu pasākumu pieņemšana noteikti aizkavēsies par nedēļu.

Kritizējot to, ka Eurogrupa nav sniegusi atbalstu ES ekonomikas palīdzības paketei 500 miljardu eiro apmērā, lai risinātu korona vīrusa ekonomisko ietekmi, un virzītu eiroobligāciju ieviešanu, ETUC ģenerālsekretārs Luka Visentini aicina finanšu ministrus panākt vienošanos. Tā kā Eiropā ir vairāk nekā 15 miljoni darba ņēmēju, kas jau ir zaudējuši darbu, darba ņēmēji nevar gaidīt, kamēr Eirogrupa gatavojas.

Viņš uzsver, ka steidzami vajadzīga visa 500 miljardu eiro pakete, lai aizsargātu darbaļaužu darbavietas un iztikas līdzekļus, atbalstītu uzņēmumus un ar šīs krīzes palīdzību finansētu būtiskus sabiedriskos pakalpojumus. Šī pakete nepieciešama tūlītējai izmantošanai un bez nosacījumiem, kas mūs novestu pie pagātnes aklās taupības. Turklāt, lai pabeigtu viskrasākos pasākumus, kas saistīti ar ES obligācijām, būs vajadzīgs atveseļošanas plāns, kura pamatā būs kopīgas ES obligācijas. ETUC īpaši aicina Nīderlandes, Vācijas un Austrijas valdības pārskatīt savus iebildumus pret eiroobligācijām un pievērst uzmanību tam, ka nosacījumi, kas saistīti ar finansiālo atbalstu dalībvalstīm pašreizējā ārkārtas situācijā, atdzīvinās bažas par taupību un padarīs ESM finansējumu neizmantojamu.

L.Visentini uzsver, ka, ja finanšu ministri nevarēs izdarīt to, kas vajadzīgs, tad nākamnedēļ to darīs valdību un valstu vadītāji. Tagad nav īstais laiks vadības neveiksmei, un viņš aicina finanšu ministrus un visus ES līderus izrādīt atbildību un solidaritāti, kas ir nepieciešama pašreizējos bezprecedenta apstākļos.

Situācija ir ļoti nopietna, un uz spēles ir likta ticamība Eiropas Savienībai krīzes pārvarēšanā, mūsu tūlītēja rīcība ir vajadzīga darbaļaužu interesēs.