LBAS logo

ETUC: Nav tāda Brexit, kas dotu labumu darba ņēmējiem

Eiropas Arodbiedrību konfederācija (ETUC) uzskata, ka nav tāda Brexit, kas dotu labumu darba ņēmējiem. Šajos apstākļos mēs atzinīgi vērtējam Eiropas Savienības centienus pārtraukt bezvienošanās iespējas, garantēt Lielās piektdienas nolīgumu un izvairīties no sarežģītas robežas Īrijā.

Tomēr ETUC ir nobažījusies par to, ka vienošanās, šķiet, ir vēl vairāk mazinājusi jau tā vājās saistības attiecībā uz darba ņēmēju tiesībām, lai gan turpmāka uzlabošana ir būtiska.

Izstāšanās nolīgumā vairs nav atsauces uz vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem. Tā vietā ir tikai centieni saglabāt pašreizējos sociālos un nodarbinātības standartus nesaistošajā politiskajā deklarācijā. Vienīgais taisnīgais risinājums darba ņēmējiem garantētu, ka nodarbinātības standarti Apvienotajā Karalistē atbilst ES 27 valstu nodarbinātības standartiem.

ETUC ģenerālsekretārs Luka Visentini uzsver: “Mēs atzinīgi vērtējam to, ka beidzot ir panākta vienošanās par to, kā aizsargāt mieru un ievērot Lielās piektdienas nolīgumu, izvairoties no sarežģītas robežas Īrijā.

“Taču pašam Brexit procesam nav laba veidola, un šķiet, ka šis darījums ir mazinājis jau tā vājās saistības pret darba ņēmēju tiesībām.”

“Sociālo un nodarbinātības standartu atstāšana turpmākajām sarunām neizbēgami nozīmēs, ka darba ņēmēji un viņu tiesības tiks izmantotas kā sarunu vešanas iemesls.”

“Uzņēmējdarbības intereses parasti dominē pār darba ņēmēju interesēm brīvās tirdzniecības sarunās, un šis darījums nedod nekādas garantijas, ka tā nenotiks arī Brexit gadījumā.”

“Šo darījumu nevajadzētu sasteigt Eiropas iestādēs, tikai tāpēc, lai Brexit procesu izbeigtu. Pilnīgi skaidrs, ka ir nepieciešams pagarinājums, lai pienācīgi apsvērtu tā sekas.”