LBAS logo

Ja nav politiskās gribas, tad pietrūkst naudas pedagogu un mediķu algām

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) arī pēc budžeta pieņemšanas uzskata, ka diskusija par to nav beigusies.

Nākamā gada budžetā valdība ir nolēmusi paaugstināt diferencēto neapliekamo minimumu no 250 eiro mēnesī līdz 300 eiro. Valstij šis lēmums izmaksā 32 miljonus eiro. Ja budžetā jau būtu izpildīti šīs valdības, šīs Saeimas lēmumi un likumi par pedagogu un mediķu darba samaksu, tad viss būtu pareizi, vienīgi vēl vajadzētu paaugstināt minimālo algu līdz 500 eiro mēnesī, kā to savās pirmsvēlēšanu programmās bija ierakstījušas 2 partijas – JKP un Attīstībai/ Par.

Šobrīd mātei vai tēvam, kura apgādībā ir 1 bērns, neapliekamais minimums ir 250 eiro mēnesī un atvieglojums 230 eiro, bet, ja viņš/viņa saņem 430 eiro minimālo algu, tad nevar izmantot visu atvieglojumu summu (paliek pāri 50 eiro), šo atlikumu palielinot līdz 100 eiro, viņi neiegūst ne eiro centa. Tāpēc tieši šiem mazāk turīgajiem ir svarīga minimālās algas paaugstināšana, jo tad var izmantot šos atvieglojumus.

Šobrīd LBAS priekšlikums ir paaugstināt minimālo algu līdz 500 eiro mēnesī, uz rokas minimālo algu saņemt 406 eiro mēnesī. Tas ir krietni vairāk nekā valsts budžetā piedāvā valdība – 366 eiro. Pie tam mēs ietaupītu 32 miljonus eiro, kurus nebūtu valstij jānoraksta zaudējumos, rezultātā vēl valsts budžetā ienāktu 4,2 miljoni (IIN) plus vēl četras reizes lielāka summa pašvaldībām, papildus iegūstot no minimālās algas saņēmējiem akcīzi, PVN utt. Tātad, būtu iespēja atrisināt civilizēti ne tikai brīvpusdienu jautājumu, bet vēl paliktu nauda citām vajadzībām.

Jāņem vērā, ka Igaunijā minimālā alga nākamgad būs 580 eiro un neapliekamais minimums 500 eiro mēnesī visiem, savukārt Lietuvā – 607 eiro minimālā alga un neapliekamais diferencētais minimums 400 eiro. Tādēļ, ja Latvijā minimālā alga būtu 500 eiro un neapliekamais minimums 250 eiro, tas vienalga salīdzinoši būtu ļoti pieticīgs rezultāts, kas nekādi nevarētu graut mūsu uzņēmēju konkurētspēju, bet varētu uzlabot darbinieku pirktspēju, valsts ieņēmumus.

Jāņem vērā, ka pie vienādas pirktspējas (dārdzības izlīdzinājuma) mūsu minimālā alga valdības piedāvājumā nākamgad ir 366 eiro, bet Lietuvā 535,6 eiro, Igaunijā – 506,30 eiro.

Sasummējot šos ieguvumus (32+4,2+16,8 miljoni) un ņemot vērā 29 miljonus eiro (noziedzīgi iegūtos līdzekļus), ko ar tiesas lēmumu ieskaitīja valsts budžetā un ko var novirzīt pedagogiem, policistiem, mediķiem, VID darbiniekiem, tostarp arī sociālajai rehabilitācijai un veselības aprūpei Latvijā ukraiņu karavīriem, viņu ģimenes locekļiem, cilvēkiem no kara darbības zonas.

Ja ir politiskā griba un sociālais dialogs, kurā sociālie partneri un valdība izsver Latvijai labākos risinājumus, tad trūkstošā nauda mediķu, pedagogu algām un citām būtiskām vajadzībām tiek atrasta bez liekas kavēšanās.

Egils Baldzēns,
LBAS priekšsēdētājs