LBAS logo

Jaunākais regulējumā Covid-19 pandēmijas laikā

 • Ar Covid-19 sertifikātu nebūs jāievēro pašizolācija un jāveic tests, atgriežoties teju no visām valstīm
 • Atceļ prasību lietot mutes un deguna aizsegus ārtelpās, kur ir intensīva cilvēku plūsma, proti, ielu tirdzniecības vietās, sabiedriskās ēdināšanas vietās ārtelpās, izglītības iestādēs, pasākumos, psiholoģiskās palīdzības terapijas grupās, aģitācijās, dievkalpojumos, kā arī bērnu nometnēs
 • Tirdzniecības vietās varēs ielaist pa vairākiem apmeklētājiem, tāpat tajās vairs nebūs jānodala ieeja un izeja
 • Sabiedriskajā transportā pasažieru skaita maksimālo ietilpību palielina līdz 65%
 • Pagarinātajā mācību gadā skolēni varēs kārtot pēcpārbaudījumu klātienē telpās vai ārā
 • Covid-19 laikā izsniegto pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam
 • Tiks atļauti pasākumi, kuros apmeklētāji piedalās, atrodoties vieglajā transportlīdzeklī vai individuālajā peldlīdzeklī
 • Bērnu nometnēs vienlaicīgi varēs darboties vairākas grupas
 • Vairākas starptautiskās skolas varēs mācību procesu nodrošināt klātienē
 • Dievturi varēs svinēt Jāņu svētkus epidemioloģiski drošos apstākļos
 • Neparedzētiem gadījumiem novirza papildu 300 miljonus eiro
 • Atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzē cietušajiem novirza vēl 75 miljonus eiro
 • Šonedēļ apstiprinās ārpus ES dzīvojošās diasporas pārstāvju iespējas iegūt digitālo Covid-19 sertifikātu
 • Nākamnedēļ valdība varētu pārskatīt maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietās

Ar Covid-19 sertifikātu nebūs jāievēro pašizolācija un jāveic tests, atgriežoties teju no visām valstīm

Covid-19 sertifikātu saņēmušajiem nebūs jāievēro pašizolācija, atgriežoties Latvijā teju no visām valstīm, atskaitot tās, kurās ir īpaši augsts risks sabiedrības veselībai jeb izsludināts tā saucamais “Emergency brake” regulējums, paredz otrdien valdībā atbalstītie Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Pēc atgriešanās no jebkuras valsts, kurā nav īpaši augsts risks sabiedrības veselībai, personām ar Covid-19 sertifikātiem nebūs jāveic Covid-19 tests, kā arī nebūs jāievēro pašizolācijas prasība. Tāpat tests nebūs nepieciešams arī pirms došanās ceļojumā.

Vienlaikus ar grozījumiem noteikts, ka nebūtiski ceļojumi uz Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, kā arī Šveici un Lielbritāniju atļauti arī personām, kurām Covid-19 sertifikātu nav. Šīm personām gan būs jāveic tests pirms ceļojuma, kā arī, atgriežoties no ES un EEZ valstīm, kurās ir augsts saslimstības risks, jāievēro pašizolācija, tomēr tāpat kā sertifikātu īpašniekiem nav jāveic obligāts Covid-19 tests, atgriežoties Latvijā. Par tādām valstīm attiecībā, uz kurām ir jāpiemēro īpaši piesardzības un drošības pasākumi, tiek atzītas valstis, kur 14 dienu saslimstības rādītājs pārsniedz 75 uz 100 000 iedzīvotājiem.

Savukārt uz trešajām valstīm bez Covid-19 sertifikāta nebūtiski ceļojumi arvien ir aizliegti. Tāpat gan pirms došanās ceļojumā, gan atgriežoties, šīm personām ir jāveic Covid-19 tests, kā arī pēc atgriešanās jāievēro pašizolācijas prasība.
Bērniem līdz 12 gadu vecumam, kā arī līdz šā gada 1.septembrim pārējiem nepilngadīgiem ir atļauts ceļot kopā ar pavadošo pilngadīgo personu, piemērojot tādus pašus pašizolācijas atvieglojumus kā pavadošai personai. Šādos gadījumos bērni desmit dienas kopš izbraukšanas no augsta riska valsts var neuzturēties savā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, taču nedrīkst veidot ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, apmeklēt publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus, piemēram, bērnudārzu, skolu vai nometni, kā arī nedrīkst izmantot sabiedrisko transportu.

Personām, kurām nav atbilstoša sadarbspējīga sertifikāta, starptautiskajā lidostā “Rīga”, ja ieceļo ar gaisa transportu, vai citā tuvākajā iespējamā testēšanās punktā, ieceļojot pa sauszemi, tests jāveic par saviem līdzekļiem.

Ņemot vērā lidojumu apjoma pieaugumu, Rīgas lidostā vienlaikus varētu ierasties līdz 320 testējamām personām, tādēļ Satiksmes ministrija norāda uz nepieciešamību samazināt drūzmēšanās riskus testa veikšanas vietās, gaidot rezultātus. Līdz ar to pēc testa veikšanas personas pienākums turpmāk būs nekavējoties doties pašizolācijā un sagaidīt testa rezultātu savā dzīvesvietā, ja ieceļojošajai personai ir iespējas nodrošināt efektīvu pašizolāciju, tas ir – nenonākt saskarsmē un neizmantot koplietošanas telpas, piemēram, labierīcības vai virtuve ar personām, kuras nav ceļojušas. Tāpat šīm personām iespējams apmesties brīvi izvēlētā Latvijas tūristu mītnē no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētā tūristu mītņu saraksta, kurai ir izstrādāti nepieciešamie drošības protokoli.

Attiecībā uz pašizolācijas nosacījumiem noteikumu grozījumi neparedz izmaiņas, izņemto to, ka pašizolācija var tikt pārtraukta ātrāk, ja septītajā dienā tiek veikts Covid-19 polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests, un tas ir negatīvs.
Vienlaikus Epidemioloģiskās drošības likums nosaka, ka sabiedrības veselības apdraudējuma gadījumā Ministru kabinets pēc veselības ministra ieteikuma ir tiesīgs infekcijas slimību izplatības ierobežošanai noteikt ierobežojumus ceļošanai uz valstīm, kas iekļautas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētajā to valstu sarakstā, kurās konstatēta infekcijas slimību izplatīšanās, tajā skaitā tādu bīstamu infekcijas slimību izplatīšanās, kuras var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Tādējādi, ja tiks konstatēts kādā valstī tāda Covid-19 jauno daudz infekciozāko celmu izplatība, kuru ievešana Latvijā varētu radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, SPKC rekomendēs veselības ministram un veselības ministrs Ministru kabinetam noteikt īpašus ierobežojumus attiecībā uz ceļotājiem no konkrētām ļoti augsta riska valstīm.
Grozījumi stāsies spēkā trešdien, 16.jūnijā.

Atceļ prasību lietot sejas maskas ārtelpās, kur ir intensīva cilvēku plūsma

Valdība otrdien atcēla prasību lietot mutes un deguna aizsegus ārtelpās, kur ir intensīva cilvēku plūsma, proti, ielu tirdzniecības vietās, sabiedriskās ēdināšanas vietās ārtelpās, izglītības iestādēs, pasākumos, psiholoģiskās palīdzības terapijas grupās, aģitācijās, dievkalpojumos, kā arī bērnu nometnēs.

Kā skaidrots Veselības ministrijas Ministru kabineta noteikumu “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” grozījumos, šobrīd, kad 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits ir samazinājies zem 200 uz 100 000 iedzīvotāju, ir sasniegta zemāka Covid-19 izplatības pakāpe – augsts risks. Līdz ar to Veselības ministrijas ieskatā ir iespējams pārskatīt pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus, nosakot to lietošanu tikai iekštelpās un atceļot prasību maskas lietot ārtelpās, kur ir intensīva pulcēšanās.

Tāpat ar grozījumiem tiek noteikts, ka vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikātu papīra formā varēs saņemt arī pašvaldības klientu apkalpošanas struktūrvienībās. Proti, sertifikātu Iedzīvotāju reģistrā esoša persona vai tās likumiskais pārstāvis varēs pieprasīt un saņemt gan ārstniecības iestādē, kas veica vakcināciju vai Covid-19 testu, gan jebkurā citā ārstniecības iestādē, gan arī vienotajā valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centrā.

Veselības ministrijā norāda, ka bez vienotajiem valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centriem, kuri Latvijā ir 93, darbojas arī pašvaldību klientu apkalpošanas struktūrvienības, kas galvenokārt ir izvietotas pilsētās un sniedz tikai pašvaldību pakalpojumus.

Tīmekļa vietne, kurā valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vai pašvaldības klientu apkalpošanas struktūrvienības darbinieks varēs autentificēties un pieprasīt personai vai tās likumiskajam pārstāvim sertifikātu ir “https://pakalpojumucentri.lv “. Plānots, ka šī iespēja tiks nodrošināta no 1.jūlija, bet līdz tam minētās personas Covid-19 sertifikātu varēs pieprasīt “https://lab.covid19sertifikats.lv “.

Grozījumi paredz arī iespēju e-veselības sistēmā ievadīt datus par ārvalstīs veiktu vakcināciju. Ārvalstīs veiktas vakcinācijas pret Covid-19 fakta reģistrāciju e-veselībā veic, ja personai ir tiesības uz valsts apmaksātu vakcināciju pret Covid-19 Latvijā. Šobrīd datus par personām veiktiem Covid-19 vakcinācijas faktiem e-veselībā var ievadīt par Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) reģistrētām Covid-19 vakcīnām. Vienlaikus tuvākajā laikā e-veselībā varēs ievadīt datus arī par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) reģistrētām vakcīnām pret Covid-19.

Sākotnēji grozījumos tika minēts, ka persona ar dokumentu, kas apliecina ārvalstī saņemto vakcināciju pret Covid-19 infekciju, varēs vērsties ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetā un ārstniecības persona pārliecināsies par uzrādītā dokumenta autentiskumu. Taču pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) iebildumiem sakarā ar to, ka ārstiem tādējādi tiktu uzlikta neraksturīga funkcija un palielināts darba apjoms, šis punkts tika izņemts.

Iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP), otrdienas valdības sēdē uzņemoties prombūtnē esošā veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) pienākumus, norādīja, ka šim jautājumam būtu jārod risinājums un tas tiks darīts. Tiklīdz tiktu rasts risinājums par to, kura iestāde veiks dokumentu pārbaudi un apstiprināšanu, šo jautājumu varētu pieņemt iespējami ātri, sacīja Kariņš.

Arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pauda uzskata, ka šo risinājumu vajadzētu rast pēc iespējas ātrāk. Tādējādi Ministru kabinets beigās vienojās sniegt divas dienas Veselības ministrijai, lai rastu risinājumu.

Tirdzniecības vietās varēs ielaist pa vairākiem apmeklētājiem, vairs nebūs jānodala ieeja un izeja

Tirdzniecības vietās varēs ielaist pa vairākiem apmeklētājiem, tāpat tajās vairs nebūs jānodala ieeja un izeja, paredz otrdien valdībā atbalstītie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Ministrijā atzina, ka, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai un mazinoties saslimstībai ar Covid-19, tiek rosināts atcelt dažu tirdzniecības vietām uzliktās epidemioloģiskās drošības prasības.

Tādējādi valdība otrdien lēma atcelt prasību, ka apmeklētāji tirdzniecības vietā tiek ielaisti tikai pa vienam. “Tas nozīmē, ka nav būtiski, vai tirdzniecības vietā atrodas apmeklētāji no vienas mājsaimniecības un šādu kontroli komersantu pārstāvjiem veikt nav nepieciešams, būtiski ir turpināt kontrolēt maksimālo apmeklētāju skaitu gan tirdzniecības vietās, gan tirdzniecības centros,” skaidroja EM.

Tāpat kā līdz šim komersanti maksimālo apmeklētāju skaita kontroli īstenos atbilstoši iekšējā kontroles sistēmā noteiktajai kārtībai, visbiežāk tā ir ar iepirkumu ratiņu vai groziņu, kā arī iepirkšanās somu palīdzību, iespējama arī elektronisko uzskaites sistēmu izmantošana vai arī pārdevēja vai apsardzes veikta kontrole, lai netiktu pārsniegts noteiktais maksimālais apmeklētāju skaits. Arī turpmāk bērni līdz 12 gadu vecumam nebūtu jāuzskaita kā atsevišķs apmeklētājs.

Tāpat valdība lēma atcelt prasību tirdzniecības vietā nodalīt ieeju un izeju. EM norādīja, ka tirdzniecības vietas ieejas un izejas nodalīšana ir prasība, kas rada papildus darbinieku un resursu noslodzi tirdzniecības vietām, tomēr tam nav būtiskas ietekmes uz drūzmēšanās kontroli vai maksimālo apmeklētāju skaitu kontroli.

Valdība arī lēma atcelt tirdzniecības vietām noteiktos reklāmas ierobežojumus. Līdz šim bija noteikts liegums tirgotājiem ārpus tirdzniecības vietām reklamēt speciālos piedāvājumus, kas ir spēkā mazāk par septiņām dienām un varētu motivēt apmeklētājus tūlītēji doties un uzturēties tirdzniecības vietā vai tirdzniecības centrā, tādējādi radot pulcēšanās risku.

EM skaidroja, ka šī prasība bija būtisks laikā, kad pakāpeniski tika ieviests drošais tirdzniecības protokols, lai ar reklāmas palīdzību un īstermiņa akcijām patērētāji netiktu mudināti doties uz tirdzniecības vietām. Tomēr ministrijas ieskatā, patlaban spēkā esošais maksimālā apmeklētāju skaita ierobežojumus un tā kontrole ir pietiekami efektīvs instruments, lai tirdzniecības vietās netiktu veicināta nevajadzīga pulcēšanās.

Sabiedriskajā transportā pasažieru skaita maksimālo ietilpību palielina līdz 65%

Sabiedriskajā transportā pasažieru skaita maksimālā ietilpība palielināta līdz 65% līdzšinējo 50% vietā, paredz otrdien valdībā atbalstītie Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”

Ministrija uzskata, ka pasažieru pārvadājumu ar autobusiem nodrošinājums atbilstoši pieprasījumam īpaši maksimuma stundās, nemainot pasažieru skaita ierobežojumu, turpmāk var nebūt iespējams pārvadātāju tehnisko resursu dēļ.
Ministrija skaidro, ka arī ar esošo 50% ierobežojumu transportlīdzekļu kapacitātes iespējas ir ierobežotas. Vienlaikus, pieaugot pasažieru skaitam, būs nepieciešams palielināt reisu skaitu.

Ar noteiktajiem ierobežojumiem, pasažieru skaita samazinājumu un biļešu ieņēmumu kritumu sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem ir radušies ievērojami zaudējumi. Lai kompensētu reģionālās nozīmes pārvadājumos ar autobusiem un vilcieniem radušos zaudējumus sakarā ar ārkārtējās situācijas Covid-19 infekcijas izplatības rezultātā noteiktajiem drošības un sociālās distancēšanās pasākumiem sabiedriskajā transportā, kā arī ārkārtējās situācijas seku mazināšanai šogad pirmajā pusgadā no valsts budžeta programmas Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem piešķirti 11,451 miljons eiro.

Satiksmes ministrija norāda, ka noteikumu grozījumi paredz pakāpeniski, saskaņā ar Veselības ministrijas izstrādāto plānu Covid-19 drošības pasākumu mazināšanai pēc tā dēvētā luksofora principa, noteikt, ka, ievērojot 14 dienu kumulatīvos Covid-19 saslimstības rādītājus uz 100 000 iedzīvotājiem, vidēja riska situācijā (ne vairāk kā 100 jaunu saslimstības gadījumu) sabiedriskā transporta pārvadātājs organizē iekāpšanu un izkāpšanu tā, lai pasažieru skaits transportlīdzeklī nepārsniedz 80% no tā ietilpības.

Savukārt prasības par pasažieru skaita ierobežojumu netiks piemērotas, ja 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimstības rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem atbilst zema riska situācijā (ne vairāk kā jaunu 20 saslimstības gadījumu). Reizē noteikts, ka sabiedriskā transporta pārvadātājam pakalpojumi atbilstoši prasībām jāorganizē (biļešu tirdzniecība, sēdvietu marķējums) ne vēlāk kā trīs dienu laikā.

Prasība par to, ka pasažieru skaits sabiedriskajā transportā nedrīkst pārsniegt 50% no tā ietilpības, ir spēkā kopš pagājušā gada 7.decembra.

Pagarinātajā mācību gadā skolēni varēs uzlabot sekmes un kārtot pēcpārbaudījumu klātienē telpās vai ārā

Pagarinātajā mācību gadā, kas šogad ir pagarināts līdz trijām nedēļām, skolēni varēs uzlabot sekmes un kārtot pēcpārbaudījumu klātienē telpās vai ārā, liecina valdības pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Katru gadu pēc mācību gada noslēguma skolēniem, kuru sekmes ir nepietiekamas, mācību rezultātu iegūšanai vai uzlabošanai, lai viņu pārceltu nākamajā klasē skola organizē papildu mācību pasākumus, tostarp arī pēcpārbaudījumus.
Ņemot vērā, ka lielāko daļu mācību gada 7.-12.klašu skolēni mācījās attālināti, saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīcībā esošo informāciju, 2020./2021.mācību gadā papildu mācību pasākumi ir noteikti tieši šo klašu skolēniem. IZM uzsver, ka ir būtiski papildu mācību pasākumu norisi organizēt tieši klātienē iekštelpās vai ārtelpās, lai izglītojamam būtu iespējams saņemt nepieciešamo atbalstu mācību satura apguvei ar nepastarpinātu pedagoga klātbūtni.

Noteikumu grozījumi paredz, ka papildu mācību pasākumus klātienē var organizēt ne vairāk kā desmit izglītojamiem grupā, lietojot mutes un deguna aizsegus un ievērojot divu metru distanci, kā arī ievērojot citas epidemioloģiskās drošības prasības. Papildu mācību pasākumus klātienē īsteno, veicot to norisē iesaistīto izglītības iestādē nodarbināto un izglītojamo iknedēļas testēšanu. Izglītojamo testēšanu neveic, ja izglītojamo skaits grupā papildu mācību pasākumu norisē ir ne vairāk kā pieci. Covid-19 testu var neveikt pret Covid-19 vakcinētas vai šo slimību pārslimojušas personas.
Papildu mācību pasākumus ārtelpās var organizēt ne vairāk kā 20 izglītojamiem grupā, nodrošinot divu metru distanci.
Lai gan katru gadu papildu mācību pasākumi vienlaikus var tikt īstenoti dažādu klašu izglītojamiem, pašlaik spēkā esošie ierobežojumi to nepieļauj. IZM pamato, ka, ņemot vērā, ka lielā izglītojamo skaita dēļ nebūs iespējams visās izglītības iestādēs papildu mācību pasākumus īstenot arī individuāli, tostarp saistībā ar pedagogu noslodzi un atalgoju, tāpēc ir svarīgi atļaut papildu mācību pasākumus organizēt tādām izglītojamo grupām, kurās izglītojamie ir arī no vairākām klasēm.

Nosakot iespēju papildu mācību pasākumus īstenot iekštelpās, izglītības iestādei jānodrošina, ka starp izglītojamiem ir iespējams ievērot divu metru distanci, visiem klātesošajiem ir jālieto mutes un deguna aizsegi, kā arī jāievēro valstī noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības, kā arī jāveic izglītojamo un nodarbināto iknedēļas testēšanu. Maksimāli pieļaujamais izglītojamo skaits grupā iekštelpās ir desmit. Ja skolēnu skaits grupā nepārsniedz piecus, tad skolēnu testēšana nav jāveic. Savukārt ārtelpās šādās grupās pieļaujamais izglītojamo skaits ir 20, un ir jāievēro divu metru distance.

Noteikumu grozījumi neierobežo izglītības iestādes un pedagogu tiesības, izvērtējot katra izglītojamā spējas un ņemot vērā vajadzības, papildu mācību pasākumus organizēt attālināti vai individuālu konsultāciju veidā.

Covid-19 laikā izsniegto pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas stāžam

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas personām, kurām tiek sniegts atbalsts Covid-19 laikā, pabalstu periodus pielīdzinātu apdrošināšanas stāžam, aģentūru LETA informēja parlamenta Preses dienestā.

Ņemot vērā Covid-19 radītos riskus, valstī ir ieviests dažāda veida atbalsts vairākām personu grupām: dīkstāves pabalsts un atbalsts par dīkstāvi, dīkstāves palīdzības pabalsts, bezdarbnieku palīdzības pabalsts, vecāku pabalsta turpinājums, jaunā speciālista pabalsts un slimības palīdzības pabalsts.

Lai personām neveidotos apdrošināšanas perioda pārtraukumi noteikto ierobežojumu dēļ un lai personas, kuras ir darba ņēmējas vai pašnodarbinātās un saņem atbalstu pabalstu veidā, nezaudētu tiesības uz sociālās apdrošināšanas pabalstiem, apdrošināšanas atlīdzību un valsts pensiju, likums nosaka pabalstu periodus pielīdzināt tiem apdrošināšanas veidiem, kuriem persona būtu bijusi apdrošināta kā darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, teikts pieņemto izmaiņu anotācijā.

Savukārt personas, kuras nav sociāli apdrošinātas, proti, bezdarbnieka palīdzības pabalsta un jaunā speciālista pabalsta saņēmējus, pielīdzinās bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem, un šo pabalstu periodus pielīdzinās apdrošināšanas periodam pensiju apdrošināšanai.

Likums nosaka, ka par iepriekš minētajiem periodiem netiks veiktas obligātās iemaksas, tāpēc apdrošināšanas pakalpojumu apmēru tie ietekmēs tikai tiktāl, ciktāl šis pakalpojuma apmērs atkarīgs no stāža.

Tiks atļauti pasākumi, kuros apmeklētāji piedalās, atrodoties vieglajā transportlīdzeklī vai individuālajā peldlīdzeklī

Valdība otrdien lēma atbalstīt Kultūras ministrijas (KM) ierosinājumu atļaut organizēt pasākumus, kuros apmeklētāji piedalās, atrodoties vieglajā transportlīdzeklī vai individuālajā peldlīdzeklī.

Kā aģentūru LETA informēja KM pārstāve Dace Vizule, šādus pasākumus varēs rīkot, ievērojot vairākus būtiskus nosacījumus. Vienā automobilī vai laivā vienlaikus varēs atrasties viena persona vai personas, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā.

Pasākuma biļešu tirdzniecība veicama tikai attālināti, biļetes iegādes laikā informējot pircēju par pasākuma apmeklēšanas noteikumiem un ierobežojumiem. Maksimālo pasākumā vienlaicīgi pieļaujamo automobiļu skaitu nosaka atbilstoši pasākuma organizatoru iespējām nodrošināt piesardzības pasākumu ievērošanas kontroli un apmeklētāju plūsmas uzraudzību.

KM pārstāve uzsvēra, ka auto-pasākumā nav atļauts piedalīties apmeklētājiem, kuri izmanto citus transportlīdzekļus, tostarp velosipēdus, skrejriteņus, mopēdus, motociklus, kravas un pasažieru pārvadāšanai paredzētus transportlīdzekļus, kā arī vieglos transportlīdzekļus ar vaļēju virsbūvi. Pasākumu nedrīkst apmeklēt kājāmgājēji, auto-pasākuma laikā apmeklētājiem aizliegts izkāpt no automobiļiem un uzturēties ārpus tiem, izņemot sanitārtehnisko mezglu izmantošanai, ja pasākuma vietā ir nodrošināta piekļuve tiem.

Pirms auto-pasākuma norises organizatoram tas jāsaskaņo ar pašvaldību, kuras administratīvajā teritorijā atrodas pasākuma norises vieta, attiecīgās pašvaldības noteiktajā kārtībā, papildus iesniedzot norises vietas plānu, kurā norādīta automobiļu iebraukšanas, izbraukšanas un novietošanas shēma, un informāciju par piesardzības pasākumu ievērošanas kontroles pasākumiem un sanitārtehnisko mezglu pieejamību, atbilstoši apmeklētāju skaitam, kā arī to novietojumu un personu plūsmas organizāciju uz tiem.

Tāpat KM šodien rosināja papildināt Ministru kabineta (MK) noteikumus par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, paredzot, ka, lai uzlabotu pakalpojuma sniegšanas kvalitāti, kā arī sagatavotu apmeklētāju pasākuma norisei un pasākumā paredzētajām epidemioloģiskās drošības prasībām, pasākuma rīkotājam ir tiesības izmantot no pasākuma apmeklētājiem saņemto personalizēto informāciju, piemēram, tālruņa numuru, e-pasta adresi, lai informētu apmeklētāju par pasākumam noteiktajām drošības un apmeklējuma prasībām.
Saņemtā personalizētā informācija varētu tikt izmantota arī gadījumos, ja pasākums atcelts, pārcelts vai anulēta apmeklētāja vieta.

Bērnu nometnēs vienlaicīgi varēs darboties vairākas grupas

Rīkojot bērnu nometnes klātienē, ēkās ar vairākiem stāviem, atsevišķās ēkās vai ēkās ar vairākām ieejām, turpmāk vienlaicīgi būs atļauts darboties vairākām grupām, – to paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Valdības lēmums paredz, ka dienas nometnēs ārpus telpām dalībniekiem un personālam nebūs jālieto mutes un deguna aizsegi.

IZM skaidroja, ka nometnē varēs piedalīties darbinieki un bērni, kuriem pēdējo 48 stundu laikā pirms nometnes sākuma veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs, atkārtots tests tiek veikts nometnes norises laikā vienu reizi nedēļā. Testi tiek apmaksāti no valsts budžeta un testēšanas procesu koordinē Veselības inspekcija.

Ministrijā piebilda, ka testu var neveikt, ja dokumentāri iespējams apliecināt vakcināciju pret Covid-19 vai ja cilvēks pārslimojis infekciju.

Dalībnieku skaits vienā nometnes grupā, tāpat kā līdz šim, pagaidām nevar pārsniegt 20 bērnu. Vienlaikus Veselības ministrija vērtē pulcēšanās apjomus, tajā skaitā grupu lielumu nometnēs, un nākamajā nedēļā esošos ierobežojumus ir plānots pārskatīt.

Vairākas starptautiskās skolas varēs mācību procesu nodrošināt klātienē

Vairākas starptautiskās skolas varēs mācību procesu nodrošināt klātienē, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Tādējādi klātienes mācības būs atļautas Britu vidusskolā Latvijā, Žila Verna Rīgas Franču skolā, Rīgas Starptautiskajā skolā, Latvijas Starptautiskajā skolā, Rīgas Vācu skolā un Starptautiskajā vidusskolā “Ekziperī”.

Priekšlikuma autore Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) informēja, ka minētās skolas jau šobrīd spētu organizēt epidemioloģiski drošu mācību procesa norisi klātienē iekštelpās.

“Šīm skolām ir plašas telpas, izbūvētas atbilstošas ventilācijas sistēmas, bērnu nokļūšana līdz skolai un atpakaļ nepalielina nekontrolētu cilvēku plūsmu, pastāv liels vakcinēto pedagogu īpatsvars – aptuveni 80%,” skaidroja ministrijā.
Tomēr šo skolu atrašanās vieta – Rīga un Pierīga – faktiski liegusi tām iespēju iekļūt “drošajās” pašvaldībās, savukārt, spēkā esošie ierobežojumi – nepieļauj mācību procesa norisi klātienē iekštelpās.

Ņemot vērā minēto starptautisko skolu darbības specifiku, proti, ka to mācību gads atšķirībā no Latvijas vispārējās izglītības iestādēm ilgst līdz pat 22.jūnijam, un nākamais mācību gads sākas no 16.augusta, kā arī ņemot vērā, ka valstī kopumā plānoti atvieglojumi vakcinētajām personām, valdība atbalstīja IZM priekšlikumu atļaut starptautiskās izglītības programmas apguvi klātienē.

Vienlaikus tiek noteikti arī ierobežojumi gan grupas, gan izglītojamo skaitam – vienā klasē ne vairāk 15 izglītojamie – un pienākumu nodrošināt valstī noteikto epidemioloģisko drošības prasību ievēršanu, tostarp mutes un deguna aizsega lietošanu un distancēšanos.

Minētajās skolās mācību procesa laikā būs jānodrošina atbilstoša ventilācija vai regulāri jāvēdina telpas ik pēc 45 minūtēm vismaz 15 minūtes. Mācību process būs jāīsteno, veicot izglītojamo un izglītības iestādē nodarbināto iknedēļas testēšanu.

Dievturi varēs svinēt Jāņu svētkus epidemioloģiski drošos apstākļos

Dievturi varēs svinēt Jāņu svētkus epidemioloģiski drošos apstākļos, paredz otrdien Ministru kabinetā atbalstītie Tieslietu ministrijas (TM) rosinātie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

TM saņēma savienības “Latvijas Dievturu sadraudze” ierosinājumu pieļaut 2021.gada Lieldienām un Ūsiņiem līdzvērtīgus atvieglojumus tradicionālo sarīkojumu veikšanas laikiem arī Jāņu svētkiem.

Ministrijā skaidroja, ka atbilstoši spēkā esošajam regulējumam, tas nesniedz nepieciešamos risinājumus Līgo svētku un Jāņu dienas pasākumu tradīciju piekopšanai, kas būs aktuāli visā valstī.

“Minēto pasākumu norise aptver specifiskus sarīkojumus valsts svētku norisei un tie sociālpolitiski ir atzīstami par nozīmīgiem notikumiem sabiedrībai, īpaši dievturu konfesiju pārstāvjiem saistībā ar vasaras saulgriežiem,” uzsvēra TM.
Ar grozījumiem noteikumos tiks nodrošināta iespēja reliģisko rituālu veikšanai tradicionālajos laikos, kas norisinās par godu vasaras saulstāvjiem, saglabājot arī vispārējās piesardzības prasības, nodrošinot distancēšanos, kā arī mutes un deguna aizsegu lietošanu tur, kur tas ir nepieciešams.

Neparedzētiem gadījumiem novirza papildu 300 miljonus eiro

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu par papildu 300 miljonu eiro novirzīšanu valsts budžeta programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

2021.gada budžetā sākotnēji neparedzētiem gadījumiem tika plānoti 26,73 miljoni eiro. Janvārī FM izskatīšanai valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdē iesniedza rīkojumu, kas paredzēja šo summu palielināt par 300 miljoniem eiro. Februārī valdība atbalstīja FM priekšlikumu par vēl papildu 500 miljonu eiro novirzīšanu neparedzētiem gadījumiem, bet martā budžeta programma tika palielināta vēl par 500 miljoniem eiro.

Otrdien FM rosināja valdību lemt par vēl papildu 300 miljonu eiro novirzīšanu neparedzētiem gadījumiem, tādējādi šajā programmā kopējā summa sasniegs 1,62 miljardus eiro.

FM skaidroja, ka papildu līdzekļu piešķiršana nepieciešama, jo līdz šā gada 9.jūnijam programmā “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” no 1,326 miljardiem eiro bija atlikuši 139,25 miljoni eiro. Savukārt, ņemot vērā arī ar Ministru kabineta rīkojumiem jau akceptētās pārdales, programmā izveidojies līdzekļu deficīts 427 508 914 eiro apmērā.

Turklāt FM jau ir saņēmusi jaunus pieprasījumus no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, kas atrodas dažādās saskaņošanas stadijās. Tāpat vēl ir sagaidāmi papildu finansējuma pieprasījumi no nozaru ministrijām saskaņā ar pieņemtajiem Ministru kabineta konceptuālajiem lēmumiem saistībā ar izstrādātiem atbalsta pasākumiem Covid-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai.

FM piebilda, ka, palielinot apropriāciju par 300 miljoniem eiro, attiecīgi palielināsies valsts konsolidētā budžeta finansiālais deficīts.

Ministrijā informēja, ka Latvijai, tāpat kā citām Eiropas Savienības dalībvalstīm tiek atļauts pēc nepieciešamības īstenot budžeta atbalsta pasākumus gan ieņēmumu, gan izdevumu pusē, lai ierobežotu Covid-19 negatīvo ietekmi uz valsts ekonomiku.

“Tas nozīmē, ka valsts budžeta deficīts pieaugs un normālā situācijā tas novestu pie Eiropas Savienības budžeta disciplīnas nosacījumu pārkāpuma. Tomēr šajā situācijā valstīm tiek ļauts neievērot budžeta disciplīnas nosacījumus tik tālu, cik tas nepieciešams, lai dalībvalstis varētu īstenot pasākumus Covid-19 uzliesmojuma ierobežošanai un mazinātu tā negatīvo sociālekonomisko ietekmi,” atzina FM.

Atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzē cietušajiem novirza vēl 75 miljonus eiro

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu atbalsta pasākumiem nodokļu maksātājiem Covid-19 krīzē novirzīt papildu 75 miljonus eiro.

Līdz šim Valsts ieņēmumu dienestam (VID) piešķirti 627,4 miljoni eiro, lai iestāde dažādās atbalsta programmās varētu novirzīt finansējumu Covid-19 krīzē cietušiem uzņēmumiem un darba ņēmējiem.

No šā gada sākuma līdz 4.jūnijam nodokļu maksātājiem izmaksāts atbalsts 444 840 396 eiro apmērā, bet atbalsta turpmākai izmaksai VID pieejami 182,6 miljoni eiro.

FM skaidroja, ka par vienu mēnesi pagarināts atbalsts sniegšanas periods Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, tāpēc, lai nodrošinātu nepārtrauktu atbalsta izmaksu nodokļu maksātājiem, nepieciešams lēmums par papildu finansējuma 75 miljonu eiro apmērā piešķiršanu VID no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Minēto summu plānots piešķirt VID, lai dienests nodrošinātu atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem dīkstāvē esošu darbinieku, pašnodarbināto personu, individuālo komersantu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanai, nepilnu darba laiku strādājošu darbinieku atlīdzības kompensēšanai un Covid-19 krīzes skarto uzņēmumu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai.

Šonedēļ apstiprinās ārpus ES dzīvojošās diasporas pārstāvju iespējas iegūt digitālo Covid-19 sertifikātu

Šonedēļ tiks risināts jautājums par ārpus Eiropas Savienības (ES) valstīs dzīvojošo diasporas pārstāvju iespējām Latvijā iegūt digitālo Covid-19 sertifikātu, otrdien mediju pārstāvjus informēja Operatīvās vadības grupas vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis.

Ministru kabinets otrdien uzdeva Veselības ministrijai šīs nedēļas laikā rast risinājumu, lai ārpus ES valstīs dzīvojošie Latvijas pilsoņi, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, ierodoties Latvijā, varētu saņemt digitālo Covid-19 sertifikātu.
Plānots, ka diasporas pārstāvji digitālo Covid-19 sertifikātu varēs saņemt, ja persona būs vakcinēta pret Covid-19 ar kādu no Eiropas Zāļu valsts aģentūras apstiprinātajām vakcīnām.

Nacionālajā veselības dienestā (NVD) aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka arī tā dēvētajās trešajās valstīs pret Covid-19 vakcinētie Latvijas valstspiederīgie var saņemt Covid-19 sertifikātu, vēršoties ar NVD apstiprinātu dokumentu konkrētās ārstniecības iestādēs.

Šobrīd datus par trešajās valstīs veiktu vakcināciju pret Covid-19 e-veselībā var ievadīt par Eiropas Zāļu aģentūras reģistrētām vakcīnām. To vidū ir vakcīnas, kuras ražo “AstraZeneca”, “Moderna”, “Johnson & Johnson” un “Pfizer”. Tomēr plānots, ka tuvākajā laikā datus varēs ievadīt arī par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) reģistrētajām vakcīnām pret Covid-19.

Kā skaidro NVD, lai ievadītu vakcinācijas datus e-veselības sistēmā, personai ar dokumentu, kas apliecina ārvalstīs saņemtās potes, ir jāvēršas ārstniecības iestādes vakcinācijas kabinetā. Tur ārstniecības persona pārliecināsies par uzrādītā dokumenta autentiskumu un ievadīs datus e-veselībā.

Pret šādu kārtību šodien valdības sēdē kategoriski iebilda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV), uzsverot, ka ārstiem nav jānodarbojas ar dokumentu pārbaudi – tāpēc ir domāta “ierēdņu armija”. Atbildīgajām institūcijām divu dienu laikā jāpiedāvā, kas nodarbosies ar dokumentu pārbaudi un datu ievadi e-veselībā, lai šo kārtību apstiprinātu valdība un varētu sākt sertifikātu izsniegšanu diasporas pārstāvjiem.

Nākamnedēļ valdība varētu pārskatīt maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietās

Nākamnedēļ valdība varētu pārskatīt Covid-19 pandēmijas ierobežošanai noteikto maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietās, otrdien valdības sēdē informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA).

Otrdien Ministru kabinets atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu atcelt prasību, ka apmeklētāji tirdzniecības vietā, tirdzniecības centros un tirgus paviljonos tiek ielaisti tikai pa vienam, atcelt reklāmas ierobežojumu, kā arī atcelt prasību nodalīt tirdzniecības vietā ieeju un izeju.

Vitenbergs informēja, ka jau uz šo valdības sēdi tika mēģināts piedāvāt skatīt “dažādus bāzes atvieglojumus”, kas būtu pieejami visai sabiedrībai, tomēr tie tiks skatīti nākamnedēļ.

No ekonomikas paustā izriet, ka EM piedāvās valdībai lemt par maksimāli pieļaujamo apmeklētāju skaitu tirdzniecības vietā. Patlaban noteikumi paredz, ka tirdzniecības vietā vienai personai nodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības. Vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 15 kvadrātmetriem, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs.

Vitenbergs uzsvēra, ka noteikumos paredzētie kvadrātmetri ir pārāk strikti, tāpēc, uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, tiks piedāvāts šīs normas pārskatīt.

leta.lv