- No 21.oktobra līdz 15.novembrim spēkā īpaši stingri noteikumi Covid-19 izplatības ierobežošanai jeb “lokdauns”
- Noteikts ierobežojums pamest dzīves vietu laikā no plkst.20 līdz 5, paredzot tikai iespēju nokļūt uz un no darba vietas
- Aizliegti jebkādi privāti pasākumi, neorganizēta cilvēku pulcēšanās vairāk kā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī pulcēšanās piketos, sanāksmēs un tamlīdzīgos pasākumos
- Saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas un pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas klātienē darbu varēs sākt ne ātrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.19; degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks nebūs ierobežots
- Tirdzniecības pakalpojumus klātienē šajā laikā varēs sniegt tikai veikali, kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces, veikali, kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces, aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, grāmatnīcas, telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas, ziedu tirdzniecības vietas, kā arī reģistrētas autoostas un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases
- Tirdzniecības vietā vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības
- Stingro ierobežojumu laikā nesniegs ar izklaidi, skaistumkopšanu un fiziskajām aktivitātēm saistītus pakalpojumus
- Ēdināšanas vietās ēdienu varēs izsniegt tikai līdzņemšanai
- “Lokdauna” laikā nestrādās kultūrvietas, bibliotēkas un izstāžu norises vietas
- Aizliedz sporta pasākumus, nosakot izņēmumus augstāka līmeņa sportam
- Skolēniem rudens brīvdienas pagarinātas līdz 29.oktobrim. Klātienes izglītības atjaunošana notiks pakāpeniski, no 1.novembra, atsākot klātienes mācības 1.-3. klasē, 4.-12. klašu skolēni mācības klātienē atsāks 15.novembrī. Līdz 15.novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā
- Pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportā nedrīkstēs pārsniegt 50% no ietilpības, reģionālajā transportā – 80%
- Vienā automašīnā drīkst atrasties ne vairāk kā divas personas, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot kritiski svarīgo dienestu darbiniekus darba laikā
- Klātienē strādājošajiem katru dienu rakstiski būs jāapliecina akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju neesamība
- Par īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu neievērošanu iedzīvotājiem varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu, bet juridiskajām personām līdz 5000 eiro sodu
- Ģimenes ārstiem vajadzēs sazināties un aicināt seniorus vakcinēties pret Covid-19
- Pēc 11.janvāra darba devējs būs tiesīgs nekavējoties atbrīvot darbinieku no amata pienākumu pildīšanas, ja viņam nebūs aktīva Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta. Atlaišanas gadījumā izmaksās kompensāciju mēneša algas apmērā; grozījumi vēl jāizskata un jāpieņem Saeimā
- Ar Covid-19 saslimušajiem vakcinētajiem slimības lapas plāno apmaksāt jau no pirmās dienas; grozījumi vēl jāizskata un jāpieņem Saeimā
Valdība nosaka stingro “lokdaunu” līdz 15.novembrim
Valdība trešdien ārkārtas sēdē noteica īpaši stingrus noteikumus Covid-19 izplatības ierobežošanai jeb stingro “lokdaunu” no ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim.
Šajā laika periodā visi veikali, izņemot pirmās nepieciešamības, nestrādās un būs pieejami tikai paši nepieciešamākie pakalpojumi.
“Lokdauna” laikā tiks ieviesti pasākumi, kas maksimāli ierobežo cilvēku no dažādām mājsaimniecībām kontaktēšanos klātienē, lai mazinātu vēl lielāku veselības aprūpes sistēmas pārslodzi, būtiskus veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības ierobežojumus un nepieciešamību ieviest pacientu prioritizēšanu medicīniskās palīdzības sniegšanai.
Lai mazinātu nelegālu pulcēšanos privātos pasākumos, noteikts ierobežojums pamest dzīves vietu nakts laikā no plkst.20 līdz 5, paredzot tikai iespēju nokļūt uz un no darba vietas.
Ņemot vērā to, ka arī izglītības iestādes ir nozīmīgs faktors Covid-19 izplatības ķēdē, uz laiku tiks pārtraukts arī klātienes vispārējās izglītības process. Klātienes izglītības atjaunošana tiek plānota pakāpeniski, no šī gada 1.novembra, atsākot klātienes mācības 1.-3. klasē.
Tāpat līdz 15.novembrim atceltas visas interešu izglītības nodarbības un ārpusklases pasākumi. Bērnudārzos paredzēts saglabāt tikai tā saukto dežūrgrupu darbību bērniem, kuru vecāki strādā klātienē kādā kritiski nepieciešamajā darbavietā. Profesionālā un augstākajā izglītībā mācību procesam jānotiek attālināti.
No 21.oktobra līdz 15.novembrim aizliegti jebkādi privāti pasākumi, neorganizēta cilvēku pulcēšanās vairāk kā vienas mājsaimniecības ietvarā, arī pulcēšanās piketos, sanāksmēs un tamlīdzīgos pasākumos, tāpat tiks apturēta jebkādu klātienes pakalpojumu, kas nav vitāli nepieciešami, sniegšana un mazāk nozīmīgu preču tirdzniecība klātienē, saglabājot tikai pirmās nepieciešamības preču tirdzniecību. Aizliegti arī inventāra nomas pakalpojumi, kas saistīti ar sportu, atrakcijām un izklaidi, izņemot darba instrumentus un inventāru, kā arī transportlīdzekļu nomu.
Izņēmumi attiecībā uz pulcēšanas aizliegumu ir saglabājami tādos neatliekamajos gadījumos kā, piemēram, bēres un kristības. Kristībās divu mājsaimniecību ietvaros pulcēties var līdz desmit personām, neskaitot ar rituālu organizēšanu saistītās personas. Bēres ir organizējamas tikai ārā un tajās var piedalīties līdz 20 personām.
Tāpat rīkojumā noteikts, ka vienā automašīnā drīkst atrasties ne vairāk kā divas personas, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot kritiski svarīgo dienestu darbiniekus, kas pārvietojas automobilī darba pienākumu veikšanai.
Kā norāda Veselības ministrija (VM), 11.oktobrī Latvijā tika izsludināta ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības un tai sekojošās veselības aprūpes iestāžu pārslodzes dēļ. Minētā ārkārtējā situācija tika ieviesta ar mērķi, lai mazinātu sociālos kontaktus par 30-40%, tādējādi palēninot infekcijas turpmāku izplatību. Tomēr, kā liecina cilvēku mobilitātes dati, tai skaitā sabiedriskā transporta izmantošanas paradumi, ārkārtējās situācijas pirmajā nedēļā sociālo kontaktu apjoms samazinājies tikai par 5-10%, kas nav pietiekami, lai mazinātu Covid-19 izplatību sabiedrībā.
Pēc 15.novembra paredzēts atjaunot klātienes tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu, izglītību, privātus un publiskus pasākumus, taču primāri tikai zaļajā režīmā – cilvēkiem, kuri ir pabeiguši pilnu vakcinācijas pret Covid-19 kursu un var uzrādīt sertifikātu par vakcināciju vai pārslimošanu.
Vienlaikus spēkā vēl joprojām ir arī prasība līdz 15.novembrim vakcinēties valsts pārvaldē nodarbinātajiem un tiem privātā sektora darbiniekiem, kuri pēc darba devēja izvērtējuma, ir pakļauti inficēšanas riskam un var inficēt kolēģus un klientus.
Turpmākās četras nedēļas no plkst.20 līdz rītam pamest dzīvesvietu varēs tikai pamatotas nepieciešamības gadījumos
No ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim dzīvesvietu nakts laikā varēs pamest tikai pamatotas nepieciešamības gadījumos, paredz Ministru kabineta apstiprinātie grozījumi ārkārtējās situācijas rīkojumā.
Grozījumi rīkojumā Nr. 720 “Par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” paredz, ka jebkurai personai būs aizliegums naktī no plkst.20 līdz 5 pārvietoties, ja cilvēks nevarēs uzrādīt aizpildītu apliecinājumu un personu apliecinošu dokumentu.
Izņēmumi tiks attiecināti uz personām, kuras dodas uz darba vai dienesta vietu vai no tās, vai veic darba vai dienesta pienākumus, kuras pārvietojas, lai saņemtu psiholoģisko atbalstu, ārstniecības pakalpojumus, tai skaitā vakcinācijas pret Covid-19 infekciju, vai dzīvnieku veterinārmedicīniskajai aprūpi, vai veiktu diennakts aptiekas apmeklējumu. Tāpat naktī pārvietoties ārā drīkstēs personas, kam nepieciešama nokļūšanai līdz pasažieru pārvadājumu sniegšanas vietai lidostā, ostā, dzelzceļa stacijā vai autoostā vai no tām.
Minēto izņēmumu gadījumā būs jāaizpilda apliecinājums, kurā persona norāda savu vārdu, uzvārdu, personas kodu, dzīvesvietas adresi, dzīvesvietas vai uzturēšanās vietas atstāšanas iemeslu un laiku, darbavietas nosaukumu, adresi un darba devēja vai tās nozīmētas kontaktpersonas tālruņa numuru.
Tāpat laika posmā no plkst.20 līdz plkst.5 pakalpojumus varēs sniegt taksometri un komercpārvadājumu nodrošinātāji ar vieglo automobili.
Ar grozījumiem noteikts arī, ka ar privāto transportlīdzekli atļauts pārvietoties vienlaikus tikai vienas mājsaimniecības locekļiem vai divām personām, kuras nav vienas mājsaimniecības locekļi. Pavadot nepilngadīgu bērnu vai personu, kurai nepieciešama asistenta palīdzība, vai kurai ir objektīvas grūtības vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, privātajā transportlīdzeklī atļauts pārvietoties līdz trim personām no vairākām mājsaimniecībām.
Vienlaikus iepriekš minētais ierobežojums neattiecas uz darbiniekiem, kas nodarbināti sabiedrībai kritiski svarīgās nozarēs, piemēram, ārstniecības personas, drošības un glābšanas dienestu darbinieki, aizsardzības, ārlietu un iekšlietu resora, Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas, kuras nodrošina iestādes darbības nepārtrauktību, Pārtikas un Veterinārā dienesta Robežkontroles departamenta inspektori, plašsaziņas līdzekļu darbinieki) un pilda darba pienākumus vienā struktūrvienībā, norīkojumā, maiņā vai citā kolektīvā, savstarpēji kontaktējoties, un izmanto vienu transportlīdzekli, lai dotos uz darba vietu un atgrieztos no tās un visas transporta līdzeklī esošās personas lieto sejas maskas.
“Lokdauna” laikā pirmās nepieciešamības preču veikali strādās līdz plkst.19
No ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu jeb stingrā “lokdauna” laikā klātienes saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas un pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietas klātienē darbu varēs sākt ne ātrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.19, liecina valdībā apstiprinātie grozījumi ārkārtējās situācijas regulējumā.
Tirdzniecības pakalpojumus klātienē šajā laikā varēs sniegt tikai veikali, kur 70% no preču sortimenta ir pārtikas preces, veikali, kur 70% no preču sortimenta ir higiēnas preces, aptiekas, tai skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas, dzīvnieku barības veikali, preses tirdzniecības vietas, grāmatnīcas, telekomunikāciju preču un pakalpojumu vietas, ziedu tirdzniecības vietas, kā arī reģistrētas autoostas, kuras saskaņā ar normatīvajiem aktiem nodrošina biļešu tirdzniecību, un dzelzceļa stacijās esošās biļešu tirdzniecības kases, kurās tiek pārdotas biļetes tikai uz iekšzemes dzelzceļa maršrutiem.
Vienlaikus degvielas uzpildes staciju un diennakts aptieku darba laiks, tūristu mītņu darba laiks, Covid-19 vakcinācijas punktu, kā arī sabiedriskā transporta, kravu un pasažieru pārvadājumu un ar to saistīto pakalpojumu, piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas laiks nebūs ierobežots.
Tirdzniecības vietā vienam apmeklētājam jānodrošina ne mazāk kā 25 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības. Savukārt tirdzniecības vietā, kur vienam apmeklētājam publiski pieejamā telpu platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem, vienlaikus var atrasties tikai viens apmeklētājs.
Tirgos un ielu tirdzniecības vietās ir atļauta tirdzniecība tikai ar pārtikas precēm un Ministru kabineta noteikumos par tirdzniecības veidiem, kas saskaņojami ar pašvaldību, un tirdzniecības organizēšanas kārtību minētajām precēm. Starp tām ir, piemēram, augļu koku un ogulāju stādi, dekoratīvo koku un krūmu stādmateriāli, lauksaimniecības un mājas dzīvnieki un citi produkti.
Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējam un pircējiem ielu tirdzniecības vietās un atklātā tirgus teritorijā tirdzniecības laikā jālieto sejas maskas.
Vienlaikus būs ļauta distances tirdzniecība. Pakalpojuma sniedzējam būs jānodrošina ar distances saziņas līdzekļiem iegādāto preču izsniegšana ar preču piegādi vai tikai ārpus tirdzniecības vietas telpām un apmeklētāji nedrīkstēs uzturēties tirdzniecības vietas telpās. Apmeklētājiem attālināti iegādāto preču saņemšanai būs jānāk tikai pa vienam, izņemot personas, kurām nepieciešama asistenta palīdzība, personas, kurām objektīvas grūtības aprūpēt sevi vecuma vai funkcionālo traucējumu dēļ, un nepilngadīgus bērnus, ar kuriem var būt kopā viena pilngadīga persona. Klātienes tirdzniecības vietas darbiniekam būs aizliegts klienta vietā veikt preču pasūtīšanu, izmantojot distances saziņas līdzekļus.
Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) pauda neizpratni par to, ka no vienas puses plānots uz laiku slēgt klātienes mācības vecākajās klasēs, ja tajā pašā laikā pašlaik valdības rīkojuma projektā paredzēts atstāt vaļā grāmatnīcas un ziedu veikalus.
Tāpat viņai bija iebildumi pret to, ka šajā laikā ļauts strādāt izmitināšanas iestādēm. Viņa pauda bažas, ka tas veicinās iedzīvotāju mobilitāti un ir savā ziņā pretrunā ar noteikto, ka laikā no plkst.20 līdz 5 iedzīvotājiem ir jāatrodas savā mājoklī.
Tomēr par izmitināšanas vietu strādāšanu ministriem vienota viedokļa nebija, asus iebildumus pret ieceri aizliegt strādāt paužot ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (NA).
Ārkārtējās situācijas rīkojama grozījumos atstāja iespēju līdz 15.novembrim strādāt izmitināšanas iestādē, bet ministri neizslēdza iespēju, ka pie šī jautājuma varētu atgriezties kādā citā sēdē. Tāpat pretēji Muižnieces iebildumiem klātienē būs ļauts strādāt gan grāmatnīcām, gan puķu veikaliem.
Stingro ierobežojumu laikā nesniegs ar izklaidi, skaistumkopšanu un fiziskajām aktivitātēm saistītus pakalpojumus
Stingro ierobežojumu laikā no 21.oktobra līdz 15.novembrim būs aizliegts sniegt ar izklaidi, skaistumkopšanu un fiziskajām aktivitātēm saistītus klātienes saimnieciskos pakalpojumus, trešdien nolēma valdība.
Būs aizliegts sniegt pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, azartspēlēm, derībām, atrakcijām, tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos.
Tāpat būs aizliegti saimnieciskie pakalpojumi, kas saistīti ar skaistumkopšanu, labsajūtu, aktīvo atpūtu, fiziskajām aktivitātēm, sportu, tūrismu, izņemot izmitināšanu un ārvalstu ceļojumus, foto un video pakalpojumiem, izņemot fotogrāfiju izgatavošanu dokumentiem un plašsaziņas līdzekļu darba nodrošināšanai, klātienes konsultācijām, kolektīvām medībām.
Izglītības ministre Anita Muižniece (JKP) valdības sēdē rosināja no rīkojuma izslēgt atļauju sniegt izmitināšanas pakalpojumus, tomēr vairākums ministru to neatbalstīja. Valdība vienojās par detalizētu izmitināšanas pakalpojumu regulējumu diskutēt nākamajā valdības sēdē.
Saimnieciskos pakalpojumus, kam nav noteiktas speciālās prasības, sniegs, nodrošinot vienam apmeklētājam ne mazāk kā 15 kvadrātmetrus no publiski pieejamās telpu platības.
Būs pieejami tādi pakalpojumi klātienē kā finanšu, pasta, ēdināšanas (tikai līdzņemšanai vai ar piegādi), izmitināšanas, remonta un avāriju novēršanas pakalpojumi, darba inventāra un aprīkojuma noma, fotogrāfiju izgatavošana dokumentiem un tamlīdzīgi. Tāpat netiek ierobežoti B2B pakalpojumu jeb pakalpojumu juridiskām personām sniegšana un saņemšana.
Saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietas klātienē darbu drīkst sākt ne agrāk kā plkst.6 un beigt ne vēlāk kā plkst.19. Tūristu mītņu darba laiks, kā arī piegādes, avārijas un neatliekamo komunālo pakalpojumu sniegšanas darba laiks netiek ierobežots.
Savukārt visi publiskie pakalpojumi tiks sniegti pilnībā attālināti.
Publiskā pakalpojuma sniegšana klātienē īslaicīgi būs pieļaujama, ja klātienes kontakts nepārsniegs 15 minūtes visā pakalpojuma saņemšanas laikā un, ja pakalpojuma sniedzējam un saņēmējam ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts un pakalpojums tiek sniegts pēc iepriekšēja pieraksta.
Publiskā pakalpojuma sniegšana klātienē, izņemot valsts valodas prasmes pārbaudi, ja klātienes kontakts pārsniedz 15 minūtes visā pakalpojuma saņemšanas laikā, būs pieļaujama tikai objektīvas neatliekamības gadījumā, ja to nav iespējams sniegt attālināti vai pakalpojuma sniegšana attālināti rada risku cilvēka pamattiesību nodrošināšanai, sabiedrības drošībai un pakalpojuma sniedzējam ir vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts.
Vienlaikus pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir jābūt vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam, vai tiem, kuri uzsākuši vakcinācijas kursi, testēšanas sertifikātam. Tāpat arī pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības, jāievēro divu metru distance starp dažādiem apmeklētājiem vai mājsaimniecībām, un jālieto sejas maska.
Papildus noteikts, ka no 15.decembra darbiniekiem, tostarp brīvprātīgajiem un personām ar ārpakalpojuma līgumiem, kuriem darba devējs izvērtējot riskus nav noteicis par pienākumu būt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet, kas veic darba pienākumus klātienē, jābūt ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.
Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus darba vietā, darba devējs ir tiesīgs organizēt visu klātienē strādājošo darbinieku Covid-19 testēšanu. Šādā gadījumā Covid-19 testēšanas izmaksas pilnībā vakcinētiem un pārslimojušiem darbiniekiem sedz no darba devēja līdzekļiem.
Ēdināšanas vietās ēdienu varēs izsniegt tikai līdzņemšanai
No ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim ēdināšanas vietās ēdienu būs atļauts izsniegt tikai līdzņemšanai vai ar piegādi, trešdien nolēma valdība.
Ēdienu izsniegt varēs tikai tad, ja pakalpojuma sniedzējam, kas nonāk ciešā kontaktā ar pakalpojuma saņēmēju, ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, pakalpojuma saņemšanas vietā vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamo iekštelpu platības un tiek lietota sejas maska.
Tas neattieksies uz uzņēmumiem, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā ēdināšanas vieta nav publiski pieejama un ir nodrošināts, ka personu grupu plūsmas, kurām nav ikdienas saskares, fiziski nepārklājas, pie galdiņa atrodas tikai viena persona un starp galdiņiem ir divu metru distance.
Savukārt starptautiskajā lidostā “Rīga” ēdināšanas pakalpojumi būs atļauti, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā ēdināšanas vieta atrodas lidostas termināļos un tiek nodrošināts, ka starp personām, kas sēž pie dažādiem galdiņiem, ir ne mazāk kā trīs metru distance, ja starp galdiņiem nav izveidota norobežojoša siena, un pie viena galdiņa atrodas ne vairāk kā četri apmeklētāji, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.
“Lokdauna” laikā nestrādās kultūrvietas, bibliotēkas un izstāžu norises vietas
No 21.oktobra līdz 15.novembrim darbību pārtrauks kultūrvietas, bibliotēkas un izstāžu norises vietas, trešdien lēma valdībā.
Grozījumi ārkārtējās situācijas regulējumā paredz, ka nenotiks arī tādas darbības, kas saistītas ar ielu tirdzniecības organizēšanu, tai skaitā nenotiks arī gadatirgi.
Savukārt kultūrvietās varēs notikt organizēti profesionālās mākslas kolektīvu mēģinājumi, ierakstu, izrāžu un koncertu sagatavošana no plkst.6 līdz plkst.19.
Līdz novembra vidum aizliedz sporta pasākumus, nosakot izņēmumus augstāka līmeņa sportam
Valdība trešdien ārkārtējās situācijas rīkojumā noteica, ka no 21.oktobra līdz 15.novembrim būs aizliegti sporta pasākumi klātienē, reizē nosakot izņēmumus augstāka līmeņa sportam.
Nolemts aizliegt un atcelt visus sporta pasākumus, nosakot dažus izņēmumus. Viens no atļautajiem izņēmumiem, kas varēs notikt klātienē, būs starptautisko sporta federāciju sporta sacensību kalendārā iekļautās sporta sacensības (tai skaitā pirms sacensībām paredzētie oficiālie treniņi) pieaugušo izlašu sportistiem (komandu sporta spēlēs – arī junioru izlašu sportistiem vecumā no 16 gadiem).
Tāpat klātienē būs atļautas komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu sporta sacensības, kurās piedalās tikai profesionāli sportisti (personas, kurām noslēgts darba līguma un par nolīgto samaksu gatavojas sporta sacensībām un piedalās tajās).
Izņēmuma tiesības sportot klātienē uz augstāk minētajiem gadījumiem attieksies, ja tās būs iekļautas Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā publicētajā atļauto sporta sacensību sarakstā un norisināsies bez skatītājiem.
Sporta treniņi (nodarbības), tai skaitā interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās, pamatā būs jāorganizē attālināti.
Kā izņēmumi noteikti, ka klātienē Latvijas pieaugušo izlases (komandu sporta spēlēs – arī junioru izlašu sportistu vecumā no 16 gadiem), Latvijas Olimpiskās vienības un Latvijas Paralimpiskās vienības sportisti, kā arī komandu sporta spēļu starptautisko un augstāko līgu komandu profesionālu sportistu treniņus varēs veikt epidemioloģiski drošā vidē.
Tāpat epidemioloģiski drošā vidē klātienē varēs trenēties pieaugušo izlašu (tai skaitā ārvalstu) sportistu oficiālajos treniņus, kas saistīti ar gatavošanos dalībai 2022.gada Ziemas Olimpiskajās spēlēs.
Kā izņēmums arī noteikts, ka ēdināšanas pakalpojumus klātienē varēs sniegt minētajām augsta līmeņa sporta komandu dalībniekiem to uzturēšanās vietā, ja būs nodrošināts, ka personu grupas, kurām nav ikdienas saskares, tiek nodalītas atsevišķās plūsmās, kas nepārklājas.
Skolēniem rudens brīvdienas pagarinātas līdz 29.oktobrim
Skolēniem rudens brīvdienas pagarinātas līdz 29.oktobrim, trešdien nolēma valdība.
Rudens brīvdienas netiek pagarinātas skolēniem, kuri mācās sociālās korekcijas izglītības iestādē “Naukšēni” un speciālās izglītības iestādēs, kā arī mācās tālmācībā.
Auklītes varēs turpināt sniegt bērnu uzraudzības pakalpojumu, ja bērna vecāki nevar strādāt attālināti un nevar nodrošināt bērna uzraudzību.
Tāpat būs pieejami bērnudārzi tiem vecākiem, kuri nevar strādāt attālināti un nevar nodrošināt bērna uzraudzību, tai skaitā starptautiskās izglītības programmas apguvi atbilstošā izglītojamo vecuma grupā. Bērnudārzos ir atļauts apvienot vairākas vienas izglītības iestādes grupas, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas bērnu sastāva nemainību.
No 1.novembra mācības klātienē atsāks 1. līdz 3.klašu skolēni, tai skaitā starptautiskās izglītības skolās.
Savukārt 4.-12. klašu skolēni mācības klātienē atsāks 15.novembrī.
Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) šodien valdības sēdē rosināja klātienes mācības atsākt pēc brīvlaika arī 4.-12.klašu skolēniem, taču šo priekšlikumu atbalstīja vien pieci no 12 sēdē esošajiem ministriem. Trīs ministri pauda vēlmi valdības lēmuma protokolam pievienot atsevišķu viedokli par skolēnu klātienes mācībām.
Praktiskās mācības klātienē īstenojamas tikai izglītības iestādēs un klīniskās mācības jeb prakses klātienē īstenojamas ārstniecības iestādēs profesionālās izglītības programmu apguvē veselības aprūpes un veterinārmedicīnas jomā reglamentētajās profesijās un specialitātēs, tai skaitā rezidentūrā.
Mācības klātienē turpināsies sociālās korekcijas izglītības iestādē “Naukšēni”, speciālās izglītības iestādēs un tādās izglītības iestāžu speciālās izglītības klasēs, kurās īsteno speciālo pamatizglītības programmu skolēniem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem, kā arī speciālo pamatizglītības programmu skolēniem ar garīgās attīstības traucējumiem, kā arī vispārējās izglītības programmas apguvi Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem.
Klātienē būs iespējams kārtot profesionālās kvalifikācijas eksāmenu profesionālās pamatizglītības, arodizglītības, profesionālās vidējās izglītības programmās, profesionālās tālākizglītības programmās, ja to norise ir ieplānota līdz šā gada 27.oktobrim.
No 1.novembra profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi varēs klātienē patstāvīgi apgūt praktiskās iemaņas individuāli izglītības iestādē bez pedagoga klātbūtnes.
Profesionālās izglītības iestādes audzēknis būs tiesīgs uzturēties dienesta viesnīcā, ja pamatojoties uz izglītības iestādes psihologa vai sociālā pedagoga ierosinājuma pamata par to lēmusi izglītības iestāde. Šādā gadījumā dienesta viesnīca uzskatāma par audzēkņa dzīves vietu un izglītojamais ievēros valstī noteiktos ierobežojumus. Izglītojamam, kuram nav derīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, būs jānodrošina rutīnas skrīnings, kā arī antigēna tests reizi nedēļā.
Augstskolu studenti būs tiesīgi uzturēties dienesta viesnīcā ar pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikātu. Šādā gadījumā dienesta viesnīca uzskatāma par studējošā dzīves vietu un studējošais ievēros noteiktos ierobežojumus.
Ieslodzījuma vietās būs pārtraukta pieaugušo profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides un pieaugušo neformālās izglītības programmu apguve.
Līdz 15.novembrim aizliegti visi publiski pasākumi, tostarp mītiņi
“Lokdauna” laikā tiks aizliegti visi publiskie pasākumi, kā arī miermīlīgas pulcēšanās brīvības izpausmes, piemēram, sapulces, gājienus un piketus, paredz valdības apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.
Aizliegti arī privāti pasākumi un privāta pulcēšanās, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ietvaros.
Ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. Pieļaujama arī nepilngadīgu bērnu un vecāku tikšanās, ja bērni un vecāki nav vienas mājsaimniecības locekļi, izņemot gadījumu, ja bērnam, kādam no vecākiem vai vecāku mājsaimniecības locekļiem jāievēro izolācijas, mājas karantīnas vai pašizolācijas prasības.
Pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportā nedrīkstēs pārsniegt 50% no ietilpības
No ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportā nedrīkstēs pārsniegt 50% no transporta ietilpības, trešdien nolēma valdība.
Sabiedriskā transporta pārvadātājiem ar rīkojumu būs uzdots organizēt iekāpšanu un izkāpšanu tā, lai pasažieru skaits pilsētas un piepilsētas transportlīdzeklī nepārsniedz 50% no tā ietilpības, bet, ja transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, tiks marķētas sēdvietas, nodrošinot distancēšanās prasību ievērošanu.
Tāpat transporta pārvadātājiem tiks uzdots nodrošināt pastāvīgu dabisko vēdināšanu transportlīdzeklī.
Vienlaikus sabiedriskā transporta darbības laiks mājsēdes laikā netiks ierobežots, lai primāri nodrošinātu iedzīvotāju, nokļūšanu uz darbu vai dienesta vietu un atpakaļ, kā arī darba pienākumu veikšanu.
Pašvaldības un sabiedriskā transporta pakalpojuma sniedzēji, kuri saņem dotācijas no pašvaldībām, stingro ierobežojumu laikā nepiemēros braukšanas maksas atvieglojumus.
Vienlaikus valstspilsētām saglabāta iespēja organizēt sabiedriskā transporta pakalpojumus daļēji drošajā režīmā bez salona ietilpības ierobežojuma.
Noteikts, ka netiks piemēroti tikai pašvaldību noteiktie braukšanas maksas atvieglojumi valstspilsētu organizētajā sabiedriskajā transportā. Savukārt valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus arī turpmāk varēs saņemt visi pasažieri, braucot reģionālo maršrutu autobusos un vilcienos.
Nemainīga paliek kārtība, ka braukšanas maksas atvieglojumi personām ar pirmās un otrās grupas invaliditāti un viņu pavadoņiem tiks nodrošinātas arī valstspilsētu organizētajā sabiedriskajā transportā.
Tāpat reģionālajā sabiedriskajā transportā ietilpība paliek, kā tika noteikts iepriekš – tā nedrīkst pārsniegt 80% no transportlīdzekļa ietilpības. Savukārt, pieturvietās ārpus reģionālās nozīmes maršrutu galapunktiem, ja nepieciešams uzņemt pasažierus, ietilpība noteikta 85% apmērā.
Klātienē strādājošajiem katru dienu rakstiski būs jāapliecina akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju neesamība
Stingro ierobežojumu laikā no 21.oktobra visiem darbiniekiem, kas strādā klātienē, tai skaitā pilnībā vakcinētām un pārslimojušām personām, katru dienu, ierodoties darbā, rakstveidā būs jāapliecina, ka tām nav akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmju un tās nav bijušas tiešā kontaktā ar personām, kurām noteikta izolācija, mājas karantīna vai pašizolācija, trešdien nolēma valdība.
Lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus organizācijā, darba devējs var organizēt visu klātienē strādājošo darbinieku, tai skaitā pilnībā vakcinētu vai pārslimojušu, Covid-19 testēšanu. Šādā gadījumā Covid-19 testēšanas izmaksas un pilnībā vakcinētiem un pārslimojušiem darbiniekiem sedz no darba devēja līdzekļiem.
Rīkojumā noteikts, ka valsts institūcija, valsts kapitālsabiedrība vai akreditēta kompetences pārbaudes institūcija, kas atbilstoši valsts deleģētajam uzdevumam veic speciālistu sertificēšanu, kas izdevusi dokumentu, ar atsevišķu lēmumu var apturēt sevis izdotu sertifikātu, licenču, apliecinājumu, apliecību, caurlaižu, atļauju, reģistrācijas dokumentu un citu tamlīdzīgu dokumentu izsniegšanu.
Pieņemot lēmumu par dokumentu izsniegšanas apturēšanu, vienlaikus tiks lemts par jau izsniegtā sertifikāta, licences, apliecinājuma, apliecības, caurlaides, atļaujas, reģistrācijas dokumenta un cita tamlīdzīga dokumenta izmantošanas termiņu, kas nevar būt ilgāks par mēnesi pēc ārkārtējās situācijas beigām.
Par īpaši stingro ierobežojumu neievērošanu varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu
Par īpaši stingro Covid-19 ierobežojumu neievērošanu iedzīvotājiem varēs piemērot līdz 2000 eiro lielu sodu, bet juridiskajām personām līdz 5000 eiro sodu.
Pandēmijas laikā jau līdz šim normatīvie akti paredzējuši, ka par Covid-19 ierobežojumu neievērošanu fiziskai personai var piemērot administratīvo sodu no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai – no 140 līdz 5000 eiro. Šāds regulējums būs spēkā arī no ceturtdienas, 21.oktobra, līdz 15.novembrim īpaši laikā.
Valsts policijā (VP) aģentūrai LETA norādīja, ka VP kā vadošā ierobežojumu kontrolējošā iestāde kopā ar sadarbības partneriem arī turpmāk ir pilnībā gatava nodrošināt Covid-19 infekcijas ierobežojumu kontroli. LETA jau rakstīja, ka jau līdz šim Covid-19 kontroles pasākumos ir iesaistīta Veselības inspekcija, pašvaldības administratīvā inspekcija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Pārtikas un veterinārais dienests, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests un Valsts robežsardze.
Policijai ir sagatavots plāns un resursi tiek plānoti tā, lai nodrošinātu valdības pieņemto ierobežojumu pietiekamu un atbilstošu uzraudzību.
VP turpinās strādāt pastiprinātā režīmā un arī virsstundu darbā, kontroles pasākumos iesaistot visas policijas amatpersonas, tajā skaitā kriminālpolicijas darbiniekus un VP koledžas kadetus.
Vienlaikus VP resursi un turpmākais darbs tiek plānots tā, lai turpinātu nodrošināt arī savu pamatpienākumu izpildi, ikdienā apkarojot noziedzību, tostarp novērstu un atklātu vakcinācijas sertifikātu viltošanu, kā arī rūpējoties par sabiedrisko kārtību un uzraugot ceļu satiksmi.
Policija arī atgādina, ka arī iedzīvotāji šobrīd ir policijas sabiedrotais un aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem ierobežojumu ievērošanā un saprotošiem.
Ģimenes ārstiem vajadzēs sazināties un aicināt seniorus vakcinēties pret Covid-19
Ģimenes ārstiem, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, līdz 7.novembrim vajadzēs sazināties ar pacientu sarakstā reģistrētajiem pret Covid-19 nevakcinētajiem pacientiem vecumā no 60 gadiem ar mērķi aicināt pacientus līdz 14.novembrim sākt vakcināciju, paredz valdībā pieņemtie grozījumi ārkārtējās situācijas rīkojumā.
Ģimenes ārstiem nāksies aicināt seniorus vakcinēties prakses vietā, sadarbības iestādē vai pacienta dzīves vietā pacientiem vecumā no 70 gadiem.
Tāpat tiek noteikts, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) būs ļauts nodarbināt personas, kuras saņem izdienas pensiju atbilstoši NMPD neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanā iesaistīto darbinieku izdienas pensiju likumam, taču minētajām personām tiek saglabāta izdienas pensijas izmaksa.
Līdzīgi arī ārstniecības iestādes vadītāji, ja tas ir nepieciešams darbības nepārtrauktības nodrošināšanai, jebkurā brīdī varēs atsaukt darbiniekus no atvaļinājuma (izņemot bērna kopšanas atvaļinājumu) vai nepiešķir atvaļinājumu (izņemot bērna kopšanas atvaļinājumu). Ārstniecības iestādes vadītāji darbības nepārtrauktības nodrošināšanai varēs arī nenosūtīt darbinieku komandējumā vai atsaukt no tā.
Pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā izmaksās kompensāciju mēneša algas apmērā
Pret Covid-19 nevakcinētos darbinieku atlaišanas gadījumā tiks izmaksāta kompensācija viena mēneša algas apmērā, otrdien lēma valdība.
Iepriekš valdība lēma valstī no 11.oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju. Vienlaikus nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Uzsvars likts uz darbu attālināti un valsts un pašvaldības iestādēs strādājošo pienākumu potēties pret Covid-19.
Otrdien atbalstītais Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likuma grozījumu projekts paredz, ka pēc 11.janvāra darba devējs būs tiesīgs nekavējoties atbrīvot darbinieku no amata pienākumu pildīšanas, ja viņam nebūs aktīva Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta.
Tieslietu ministrija norāda, ka, ja darbinieks nav ieguvis Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kas nepieciešams darba pienākumu izpildei, tas ir pietiekams pamats uzskatīt, ka šī persona neatbilst veicamajam darbam.
Tai starpā likumprojekts paredz, ka, ja darba devējam normatīvajos aktos paredzēto prasību vai citu objektīvu iemeslu dēļ nav iespējams pārcelt darbinieku citā piemērotā darbā vai amatā vai nodrošināt darbinieka darba pienākumu veikšanu attālināti, darba devējam ir tiesības līdz brīdim, kad darbinieks iegūst vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, darbinieku atstādināt no darba vai noteikt dīkstāvi darbinieka vainas dēļ, par atstādināšanas vai dīkstāves laiku viņam neizmaksājot darba samaksu.
Darba devējam, izņemot darba devēju valsts pārvaldē, ir tiesības par atstādināšanas laiku saglabāt darba samaksu.
Tāpat personai būs tiesības prasīt atlīdzību, ja Covid-19 vakcīnu izraisīto blakusparādību dēļ nodarīts smags kaitējums pacienta veselībai vai dzīvībai.
Tieslietu ministrijā norāda, ka iesniegums par atlīdzību izmaksu tiks izskatīts sešu mēnešu laikā pēc tam, kad saņemts atlīdzības prasījums, bet, ja nepieciešams pieprasīt, savākt un izvērtēt papildu informāciju, atlīdzības prasījuma izskatīšanas un lēmuma pieņemšanas termiņš var tikt pagarināts līdz vienam gadam.
Pacients būs tiesīgs pieprasīt atlīdzību par viņa dzīvībai vai veselībai nodarīto smago kaitējumu saistībā ar Covid -19 vakcīnas izraisīto blakusparādību, kā arī ar to saistītajiem ārstniecības izdevumiem ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas un ne vēlāk kā trīs gadu laikā no vakcīnas saņemšanas dienas.
Ar Covid-19 saslimušajiem vakcinētajiem slimības lapas plāno apmaksāt jau no pirmās dienas
No 25.oktobra līdz 31.decembrim cilvēkiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri ir saņēmušas medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt personas vakcināciju pret Covid-19, piešķirs slimības pabalstu no pirmās darbnespējas dienas sakarā ar izsniegtajām darbnespējas lapām B saistībā ar Covid-19 saslimšanu, otrdien vienojās valdība.
Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā, grozījumi paredz, ka, ja vakcinētajiem, pārslimojušiem vai tiem kuri ir saņēmušas medicīnisku atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, ir izsniegta darbnespēja lapa akūtu augšējo elpceļu infekciju dēļ, par laiku no darbnespējas pirmās līdz darbnespējas trešajai dienai izsniegs darbnespējas lapu B un par šo periodu piešķirams un izmaksājams slimības pabalsts.
Ja personu nosūtīs veikt analīzes par saslimšanu ar Covid-19 un analīzes būs pozitīvas, slimības pabalstu piešķirs par laiku no darbnespējas pirmās dienas līdz dienai, kad persona atgūs darbspējas. Ja analīzes būs negatīvas, bet darbnespēja turpināsies, izsniegtā darbnespējas lapa B noslēdzama trešajā darbnespējas dienā un atverama darbnespējas lapa A. Slimības nauda un slimības pabalsts šādā gadījumā izmaksājams vispārējā kārtībā.
Ja ārsts, izvērtējot personas veselības stāvokli, uzskatīs, ka personai nav nepieciešams veikt Covid-19 analīzes, taču darbnespēja personai turpināsies, par laiku pēc darbnespējas trešās dienas būs atverama darbnespējas lapa A (pēc analoģijas kā situācijā, ja Covid-19 analīzes ir negatīvas).
Darba ņēmējiem, kuriem ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai kuri saņēmuši atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19 un kuriem sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 izsniegta darbnespējas lapa A un tiesības uz darba devēja izmaksājamo slimības naudu radušās līdz 2021.gada 24.oktobrim, bet darbnespēja nepārtraukti turpinās pēc 2021.gada 25.oktobra, slimības naudu par pārejošu darbnespēju izmaksās darba devējs līdz 10.darbnespējas dienai.
Slimības pabalsta izmaksas periodā neieskaitīs dienas, par kurām izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19.
Savukārt cilvēkiem, kuriem nebūs sadarbspējīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta vai kuri nebūs saņēmuši atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju pret Covid-19, saslimšanas ar Covid-19 situācijā par pirmajām desmit darbnespējas dienām tiks izsniegta darbnespējas lapa A (apmaksā darba devējs) un, sākot ar 11.darbnespējas dienu, tiks piešķirts slimības pabalsts (par darbnespējas lapu B).
Šādas izmaiņas paredz likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” grozījumu projekts, kas otrdien tika atbalstīts valdībā. Šie grozījumi vēl jāizskata un jāpieņem Saeimā.
leta.lv