Covid-19 izplatības dēļ 12 pašvaldībās paredz stingrākus ierobežojumus
Šonedēļ Daugavpilī, Baldones, Krāslavas, Salacgrīvas, Aknīstes, Varakļānu, Mārupes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadā Covid-19 izplatības dēļ tiks ieviesti stingrāki ierobežojošie pasākumi, otrdien ārkārtas sēdē lēma valdība.
Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) pēc valdības sēdes žurnālistiem norādīja, ka jau iepriekš reģionālie ierobežojumi ir tikuši noteikti, piemēram, attiecībā uz Kuldīgu un tie bija pietiekoši efektīvi. Valdība cer, ka šāda pieeja vairāk mudinās pašvaldības vēl aktīvāk iesaistīties epidemioloģisko pasākumu striktākā ievērošanā, pauda politiķe.
Pēc epidemiologu novērojumiem krietni plašāka Covid-19 izplatība ir atsevišķās pašvaldībās, tādēļ tur ir nepieciešams ieviest vēl papildus drošības pasākumus. Kā ļoti augsts rādītājs Covid-19 izplatībai reģionā tiek atzīts, ja 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotājiem par 50% pārsniedz vidējo rādītāju valstī. Uz otrdienu vidējā 14 dienu kumulatīvā saslimstība uz 100 000 iedzīvotājiem ir 275,9. Tas nozīmē, ka īpašās drošības prasības ir jāpiemēro reģioniem, kur saslimstības rādītājs pārsniedz 413,8.
Tikmēr Varakļānu novadā tas sasniedz 1439,8, Aknīstes novadā 1404,5, bet Krāslavas novadā – 770 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Daugavpilī rādītājs ir 692,5, Baldones novadā 640,1, bet Salacgrīvas novadā 1369,7 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Mārupes novadā ir 514,8 gadījumi, Mālpils novadā – 477,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Smiltenes novadā šis rādītājs ir 449,4, Garkalnes novadā 444,1, Limbažu novadā 429,4, bet Salaspils novados – 428,1.
Tāpēc no 27.novembra Daugavpilī, Baldones, Krāslavas, Salacgrīvas, Aknīstes, Varakļānu, Mārupes, Mālpils, Smiltenes, Garkalnes, Limbažu un Salaspils novadā papildus jau noteiktajiem piesardzības pasākumiem valsts mērogā tiek pārtraukta jebkāda veida izglītības procesa norise klātienē, izņemot pirmsskolas izglītības programmas apguvi un mācības 1.-4.klasē.
Veselības ministrija skaidroja, ka bērnudārza un 1.-4.klašu skolēnu vecuma grupā ir novērojama salīdzinoši zemāka Covid-19 izplatība, un šīs vecuma grupas bērni retāk rada inficēšanās riku apkārtējiem. Savukārt iespēja šiem bērniem nodrošināt pieskatīšanu un izglītību ir ļoti nozīmīga bērnu attīstībai.
Lai mazinātu cilvēku pulcēšanos pašvaldībās, kur ir augsta Covid-19 izplatība, tiek noteikts, ka konkrētajās pašvaldībās nedarbojas kultūrvietas, izstāžu norises vietas un arī gadatirgi, tāpat arī tiek noteikts, ka sporta nodarbības notiek tikai brīvā dabā. Izņēmums ir bibliotēkas, kurās varēs saņem grāmatas līdzņemšanai.
Nedrīkstēs notikt privāti pasākumi ārpus vienas mājsaimniecības, izņemot bēres un atsevišķos gadījumos arī kristību ceremonijas. Turklāt bērēs un kristībās jālieto mutes un deguna aizsegi.
Izlemts arī, ka privātās iekštelpās un privātās ārtelpās personām jāievēro divu metru distance, izņemot gadījumus, ja personas dzīvo vienā mājsaimniecībā, kā arī vecāku un viņa nepilngadīgos bērnus, ja viņi nedzīvo vienā mājsaimniecībā. Izņēmuma attiecas arī uz personām, kas veic darba vai dienesta pienākumus.
Noteikts arī, ka pilsētas sabiedriskajā transportā jānodrošina ne vairāk kā 50% no maksimāli iespējamās transporta līdzekļa kapacitātes, jo autobusos ir grūti ievērot divu metru distanci. Valdība noteikusi, ka pārvadātājam jāorganizē pasažieru iekāpšana un izkāpšana tā, lai pasažieru skaits transportlīdzeklī nepārsniedz 50% no tā ietilpības. Ja transportlīdzeklī tā specifikas dēļ nav iespējams kontrolēt iekāpšanu un izkāpšanu, transportlīdzeklī tiek marķētas sēdvietas, nodrošinot distancēšanās prasības.
Bet veikalos un citās tirdzniecības pakalpojumu sniegšanas vietās iekštelpās un ārtelpās būs jānodrošina, ka šajās vietās atrodas ne vairāk par 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Lai cilvēki varētu izvēlēties apmeklēt konkrēto tirdzniecības vai pakalpojuma sniegšanas vietu, pie ieejas jābūt pieejamai informācijai, cik cilvēki konkrētajā vietā var atrasties ņemot vērā 20% piepildījumu. Minētais nosacījums attiecas arī uz tirdzniecības vietām un tirgiem ārtelpās.
Katru otrdienu līdz plkst.12 Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) savā mājaslapā publicēs jaunākos saslimstības rādītājus pašvaldībās, savukārt stingrākas prasības vietās, kurās rādītājs par 50% pārsniegs valsts vidējo rādītāju, būs jāievēro no konkrētās nedēļas ceturtdienas. Pašvaldības saslimšanas rādītājiem var sekot līdzi SPKC mājaslapā visas nedēļas garumā.
Pagaidām noteikts, ka stingrākas prasības konkrētās pašvaldībās būs spēkā līdz ārkārtējās situācijas beigām.
Skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet pedagogiem arī stundās būs jālieto sejas maskas
Covid-19 dēļ tiks noteikti stingrāki ierobežojumi izglītības un sporta jomās, tostarp noteiks, ka no 30.novembra skolās vienam audzēknim būs jānodrošina trīs kvadrātmetru liela platība, bet skolotājiem arī stundās būs jālieto sejas maskas, otrdien kopsēdē vienojās valdība un Krīzes vadības padome.
Amatpersonas ir lēmušas, ka 1. līdz 6.klašu skolēniem, ja izglītības iestāde lemj mācību procesu organizēt klātienē, uz vienu skolēnu no 30.novembra būs jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri no klases telpas platības. Ja nepieciešams, vienu klasi varēs dalīt vairākās grupās.
Speciālisti skaidro, ka bērniem vecuma grupā no desmit līdz 12 gadiem ir novērojams straujš Covid-19 saslimstības pieaugums, kas pielīdzināms pieaugušo saslimstības tendencēm, kā arī joprojām izglītības iestādēs tiek konstatēti uzliesmojumi ar lielu iesaistīto skolēnu skaitu. Tādēļ var secināt, ka joprojām izglītības iestādēs saglabājas augsti Covid-19 izplatības riski.
Lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, ir nepieciešams noteikt pienākumu nodrošināt lielāku platību uz vienu izglītojamo, lai izglītības procesa norises laikā tiktu nodrošināta iespēja ievērot distanci gan skolotājam no bērniem, gan bērniem savā starpā un tiktu novērsta telpu pārblīvētība.
Turklāt epidemioloģiskās izmeklēšanas dati liecina, ka visbiežāk Covid-19 izplatība skolēnu vidū notiek tādēļ, ka pedagogs bērnus ir inficējis. Tāpēc, lai mazinātu infekcijas izplatības risku no pedagoga uz bērniem, noteikts pienākums pedagogiem no 30.novembra izglītības procesa laikā lietot mutes un deguna aizsegus. Savukārt, lai novērstu Covid-19 izplatību pedagogu vidū pulcējos izglītības procesa starplaikos, tiek noteikts, ka pedagogi lieto mutes un deguna aizsegus izglītības iestādē arī ārpus mācību procesa.
Vienlaikus noteikts, ka pieaugušo izglītībā, kā arī augstskolās un profesionālajā izglītībā praktiskās nodarbības, kuras nav iespējams veikt attālināti, no 27.novembra drīkstēs notikt ne vairāk kā desmit cilvēku lielā grupā, ievērojot arī citus piesardzības pasākumus, tostarp divu metru distanci. Tas nozīmē, ka klātienē drīkstēs notikt, piemēram, pirmās palīdzības sniegšanas mācības, praktiskās mācības operatīvo dienestu darbinieku kvalifikācijas celšanai un tamlīdzīgi.
Veselības ministrija atgādina, ka desmit ir maksimāli pieļaujamais skaits, cik cilvēku drīkst pulcēties privāti, sportojot vai veicot citas darbības.
Stingrākas prasības noteiktas arī sporta klubiem, kur iekštelpās sportot joprojām drīkstēs tikai individuāli vai viens pret vienu ar treneri vai vairākām personām, ja tās dzīvo vienā mājsaimniecībā. Būs jānodrošina ne tikai divu metru distance, bet no 27.novembra arī vienai personai būs jāatvēl vismaz 15 kvadrātmetri no telpu platības un telpu piepildījums nedrīkstēs pārsniegt 20% no telpas infrastruktūras pieļautā maksimālā cilvēku skaita.
Tāpat noteikts, ka pakalpojumus, kas saistīti ar izklaidi, varēs nodrošināt attālināti. Piemēram, izklaides industrijas pārstāvis drīkstēs privātam pasākumam, kurā sapulcējušies līdz desmit cilvēkiem no ne vairāk kā divām mājsaimniecībām, pieslēgties attālināti un nodrošināt izklaides iespējas.
Savukārt amatieru kolektīvu mēģinājumi (viens pret viens) drīkstēs notikt līdz plkst.22.
Dīkstāves pabalstu un algu subsīdijas valsts piešķirs visiem komersantiem ar apgrozījuma kritumu
Dīkstāves pabalstam un algu subsīdijām varēs kvalificēties visi komersanti ar apgrozījuma kritumu, neatkarīgi no nozares, paredz otrdien valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdē atbalstītie Ekonomikas ministrijas (EM) izstrādātie noteikumi.
Valdība jau 10.novembrī atbalstīja EM izstrādātos priekšlikumus uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam, paredzot, ka dīkstāves atbalstu varētu saņemt tajos uzņēmumos strādājošie, kam apgrozījuma kritums šā gada augustā, septembrī un oktobrī bija vismaz 20% apmērā un kas pēc NACE koda strādā nozarē, ko ietekmējis valdības lēmums par ārkārtējo situāciju.
Tomēr EM izstrādāja jaunu priekšlikumu, kas paredz sniegt dīkstāves atbalstu visām nozarēm, neatkarīgi no to darbības veida.
No valdībā lemtā izriet, ka gadījumā, ka uzņēmuma apgrozījuma kritums iepriekšējos trijos mēnešos bija vismaz 20% apmērā, tad valsts atbalsts darba algu subsīdijai darba devējam būs 50% apmērā no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par periodu no šā gada 1.augusta līdz 31.oktobrim, bet ne vairāk kā 500 eiro apmērā par kalendāra mēnesi par darbinieku.
Tāpat uz dīkstāves pabalstu varēs pretendēt plašs darba ņēmēju loks, tostarp pašnodarbinātās personas un patentmaksātāji.
Paredzams, ka uz atbalstu varēs pretendēt tādi darba devēji un pašnodarbinātie, kuru apgrozījuma kritums atbalsta periodā ir samazinājies vismaz par 50% salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020.gada augustā, septembrī un oktobrī. Noteikumi paredz, ka atbalsts dīkstāvē esošu darbinieka atlīdzības kompensēšanai tiks izmaksāts darbiniekam 70% apmērā no deklarētās mēneša vidējās bruto darba samaksas par periodu no šā gada 1.augusta līdz 31.oktobrim.
Mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja darbiniekam atbalsts tiks noteikts 50% apmērā no mēneša vidējās bruto darba samaksas mikrouzņēmumā par 2020.gada trešo ceturksni. Ja persona periodā no šā gada 9.novembra līdz 31.decembrim atgriežas darbā no bērna kopšanas atvaļinājuma, atbalstu noteiks 70% apmērā no vidējā piešķirtā vecāku pabalsta par 2020.gada augustu, septembri un oktobri.
Dīkstāves atbalsta darbiniekam nebūs mazāks par 330 eiro un tas nepārsniegs 1000 eiro.
Atbalsts netiks aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Pieprasīto dīkstāves atbalstu Valsts ieņēmumu dienests (VID) izmaksās piecu darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas par atbalsta piešķiršanu.
Pagarina individuālo amatiermākslas mēģinājumu norises laiku
No 26.novembra amatiermākslas mēģinājumu norise varēs ilgt līdz plkst.22, otrdien lēma valdība. Līdz šim rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu bija noteikts, ka amatiermākslas mēģinājumu norise var notikt līdz plkst.20.
Lēmums pagarināt amatiermākslas mēģinājumu norises laiku tiek pamatots ar faktu, ka amatiermākslas kolektīvu darbības ilgstošam pārrāvumam ir nevēlamas sekas kultūras izpausmēm, kuras veido gandrīz 150 gadīgo Dziesmu un deju svētku tradīciju.
“Amatierkolektīvu mēģinājumi lielākoties notiek dienas otrajā pusē, proti, no plkst.18 līdz plkst.22, tāpēc ārkārtējās situācijas ietvaros, kad amatierkolektīvu mēģinājumu procesu klātienē drīkst organizēt pēc principa viens pret vienu, būtisks apstāklis ir iespēja plānot un nodrošināt mēģinājumu procesu, pagarinot kultūrvietu darba laiku līdz plkst.22. Turklāt regulārs mēģinājumu process nepieciešams, lai savlaicīgi sagatavotu koprepertuāru XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem 2023.gadā,” skaidrots rīkojuma anotācijā.
Izmaiņas stāsies spēkā 26.novembri.
Ieviesīs palīdzības pabalstu bērnu pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā
Plānots ieviest slimības palīdzības pabalstu bērnu pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā, paredz valdības ārkārtas sēdē atbalstītie grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pēc sēdes informēja, ka valdība atbalstīja Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu, ka gadījumā, ja Covid-19 dēļ bērniem līdz desmit gadu vecumam būs jāmācās attālināti, tad valsts bērna vecākam segs darbnespējas lapu.
LM skaidro, ka, Covid-19 turpinot strauji izplatīties Covid-19, slēgtas atsevišķas pirmskolas izglītības iestādes un mācības vispārējās izglītības programmā tiek organizētas attālināti. Rezultātā virknē ģimeņu, kurās aug bērni vecumā no viena gada līdz desmit gadu vecumam vai bērns ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem un kurās vecākiem darba specifikas dēļ nav iespēja strādāt attālināti, ir nepieciešams atbalsts bērna pieskatīšanai.
Šāds atbalsts ir nepieciešams arī situācijā, ja personai jāaprūpē pilngadīga persona ar invaliditāti no 18 gadu vecuma, kurai pašvaldība piešķīrusi dienas aprūpes centra vai dienas centra pakalpojumu un kura ar Covid-19 saistīto apstākļu dēļ nedrīkst apmeklēt dienas aprūpes centru, uzsver LM.
Tā kā risinājums ir jānodrošina pēc iespējas mērķēti un savlaicīgi, tai skaitā arī no pakalpojuma administrēšanas viedokļa, paredzēts ieviest šo specifisko slimības palīdzības pabalstu.
Par likuma grozījumiem vēl būs jālemj Saeimai.
Atbalstu Covid-19 krīzē skartajiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem piemēros arī 2021.gadā
Vairākus patlaban spēkā esošus atbalsta mehānismus Covid-19 krīzē skartajiem iedzīvotājiem un uzņēmējiem piemēros arī 2021.gadā, otrdien kopsēdē vienojās valdība un Krīzes vadības padome.
Pagājušajā nedēļā finanšu ministrs Jāņa Reira (JV) vadītajā darba grupā uzņēmējdarbības un darba ņēmēju atbalstam tika skatīti nozaru ministriju iesniegtie priekšlikumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma normu uzlabošanai. Ministrijas iesniedza priekšlikumus likumā paredzētajiem īpašajiem atbalsta mehānismiem un izdevumiem, kas tieši saistīti ar Covid-19 izplatības ierobežošanu.
Viens no priekšlikumiem paredz par pusgadu pagarināt termiņu, kurā uzņēmumi var pieteikties uz nodokļu samaksa termiņa pagarinājumu. Spēkā esošajā regulējumā šāda iespēja ir paredzēta līdz šā gada beigām, bet ar izmaiņām likumā šāda iespēja būs līdz 2021.gada 30.jūnijam.
Tāpat par pusgadu – līdz nākamā gada 30.jūnijam – tiks pagarināta iespēja valsts un pašvaldību iestādēm atbrīvot no nomas maksas komersantus un citus saimnieciskās darbības veicējus, biedrības un nodibinājumus.
Pagarināta arī iespēja darba devējiem elastīgāk piemērot Darba likumu, darbiniekam dīkstāves laikā maksājot 70% no algas, nevis 100%. Patlaban spēkā esošā redakcija atkāpi pieļauj līdz šā gada beigām, tomēr šī atkāpe būs piemērojama līdz nākamā gada 30.jūnijam.
Ar likuma grozījumiem arī pagarināts termiņš, kurā valsts aizdevuma saņēmējam ir iespējams atlikt plānotos pamatsummas maksājumus.
Līdz nākamā gada 30.jūnijam pagarinās iespēju pārcelt fiziskās personas maksātnespējas procesa saistību dzēšanas plānā ietvertos maksājumus kreditoriem, vienlaikus pagarinot saistību dzēšanas procedūras termiņu, lai nodrošinātu, ka parādnieka iespējas saņemt otro iespēju nav apdraudētas esošās situācijas dēļ.
Līdz 2021.gada 30.jūnijam arī tiks pagarināta likumā ietvertā iespēja noteikt ilgāku tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāna darbības termiņu, lai ne tikai veicinātu tiesiskās aizsardzības procesu piemērošanu, bet arī nodrošinātu komersantiem plašākas iespējas pārvarēt esošās finanšu grūtības.
Tāpat 2021.gadā pašvaldībām būs tiesības noteikt citus nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņus.
Visu 2021.gadu tiks arī paredzēta iespēja saimnieciskās darbības veicējiem, kas maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vispārējā kārtībā, arī par 2021.gadu neveikt IIN avansa maksājumus no saimnieciskās darbības ienākuma.
Tāpat par gadu jeb līdz 2021.gada 31.decembrim pagarinātas tiesības biedrības vai kooperatīvās sabiedrības biedram piedalīties un balsot biedru kopsapulcē attālināti.
Likums arī papildināts ar punktu, kas paredz, ka Ministru kabinets nosaka kārtību un kritērijus, kādos tiek piešķirts dīkstāves atbalsts un atbalsts algu subsīdijai ārkārtējās situācijas apstākļos.
Likuma grozījumos arī paredzēta iespēja politiskās partijas dibinātāju sapulci rīkot attālināti. Šādā attālinātā partijas dibinātāju sapulcē nepiedalīsies zvērināts notārs, bet katrs dibinātājs desmit dienu laikā pēc dibinātāju sapulces ieradīsies pie jebkura zvērināta notāra un apliecinās ar savu parakstu piekrišanu lēmumam par partijas dibināšanu. Saņemot zvērināta notāra apliecinājumu, pieteikums par partijas dibināšanu būs jāiesniedz Uzņēmumu reģistrā.
Gala lēmumu par likuma grozījumiem pieņems Saeima.
Piešķir 700 000 eiro Covid-19 krīzes piemaksām iekšlietu sektora amatpersonām
Valdība otrdien atbalstīja aptuveni 700 000 eiro piešķiršanu Iekšlietu ministrijai (IeM), lai iekšlietu nozares amatpersonām varētu izmaksāt ar Covid-19 krīzi saistītās piemaksas.
Plānots, ka Finanšu ministrija no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirs IeM finansējumu, kas nepārsniedz 704 513 eiro, lai nodrošinātu piemaksas no 1.oktobra līdz 30. novembrim IeM padotības iestāžu amatpersonām.
Piemaksas paredzētas par darbu paaugstināta riska un slodzes apstākļos sabiedrības veselības apdraudējuma situācijā saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un tā seku novēršanu.
Piemaksas paredzētas tām amatpersonām, kuras ir tiešā saskarsmē ar Covid-19 inficētām vai iespējami inficētām personām.
Tāpat piemaksas paredzētas amatpersonām, kuras ir tiešā saskarsmē ar Covid-19 riska grupas pacientiem, kuriem nav apstiprināta slimība, bet ir jāievēro karantīna vai pašizolācija.
Piemaksas apmērs nedrīkst pārsniegt 20% no amatpersonai noteiktās mēnešalgas.
Valsts segs mobilo sakaru operatoru izdevumus par Latvijā iebraukušo personu apziņošanu Covid-19 pandēmijas laikā
Valsts mobilo sakaru operatoriem segs izdevumus par Latvijā iebraukušo personu apziņošanu Covid-19 pandēmijas laikā, šim mērķim no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem novirzot 31 360 eiro.
Otrdien valdības un Krīzes vadības padomes kopsēdē tika izskatīts Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotais priekšlikums par līdzekļu novirzīšanu mobilo sakaru komersantiem.
Ministrijā skaidroja, lai veiktu iebraukušo personu savlaicīgu informēšanu par Latvijā nodrošināmiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem, tika veiktas konsultācijas ar elektronisko sakaru komersantiem, kas nodrošina publisko mobilo elektronisko sakaru tīklu – SIA “Latvijas mobilais Telefons” (LMT), SIA “Tele2”, SIA “Bite Latvija”. Minētie komersanti apstiprinājuši gatavību sūtīt personām noteikta satura informāciju īsziņas veidā latviešu, angļu un krievu valodā.
Vienlaikus SM pieprasīja mobilo sakaru komersantiem informāciju par faktiskajiem un prognozējamiem izdevumiem, kas ir radušies un paredzams, ka radīsies saistībā ar viesabonentu apziņošanu laika posmā no šā gada 28.septembra līdz 31.decembrim.
LMT prognozē, ka izsūtīto SMS īsziņu skaits līdz gada beigām varētu sasniegt 275 350, kas LMT varētu radīt izdevumus 7467 eiro apmērā. “Tele2” plāno, ka laika periodā līdz 31.decembrim tiks nosūtīta 446 681 īsziņa, kas komersantam varētu izmaksāt 16 793 eiro, savukārt “Bite Latvija” prognozētie izdevumi par īsziņu nosūtīšanu līdz gada beigām aplēsti 7100 eiro apmērā.
Daugavpilī Covid-19 ierobežošanai uz laiku samazina atlaidi pensionāriem braukšanai sabiedriskajā transportā
Daugavpilī Covid-19 ierobežošanai uz laiku tiks samazināta atlaide pensionāriem braukšanai pilsētas sabiedriskajā transportā, otrdien ārkārtas sēdē lēmuši domes deputāti.
Deputāti pieņēma lēmumu ārkārtas situācijas laikā noteikt braukšanas maksas atvieglojumu pensionāriem sabiedriskajā transportā 50% apmērā, kas nozīmē, ka par braucienu būs jāmaksā 0,25 eiro. Iepriekš pensionāriem atvieglojums bija 100% apmērā, un par braukšanu pilsētas autobusos un tramvajos nebija jāmaksā.
Deputāti veica grozījumus saistošajos noteikumos “Daugavpils pilsētas pašvaldības materiālais atbalsts mazaizsargātām personām”. Grozījumi stāsies spēkā pēc lēmuma parakstīšanas un publicēšanas “Latvijas Vēstnesī”.
Lēmums pieņemts, lai mazinātu inficēšanās riskus ar Covid-19 un pasažieru plūsmu pilsētas sabiedriskajā transportā. Saskaņā ar domes sēdē pausto, pēdējos mēnešos pasažieru skaits pilsētas sabiedriskajā transportā samazinājies par vairāk nekā desmito daļu.
Viņķele: Jārēķinās, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta
Jārēķinās, ka Covid-19 krīzes dēļ noteiktā ārkārtējā situācija Latvijā tiks pagarināta, otrdien preses konferencē paziņoja veselības ministre Ilze Viņķele (AP).
Viņķele norādīja, ka par ārkārtējās situācijas pagarināšanu, acīmredzot, varētu tikt lemts nākamnedēļ. Ministre atturējās paust, līdz kuram laikam ārkārtējā situācija tiktu pagarināta, skaidrojot, ka pašlaik tā būtu spekulācija. Viņa piebilda, ka jāgaida nākamā otrdiena, 1.decembris, kad, visticamāk, šo jautājumu skatītu valdība.
Politiķe atzina, ka kopš oktobra, ļoti niansēti vērtējot epidemioloģisko situāciju Latvijā, ir ieviesti gan papildu drošības pasākumi, gan ierobežojošie pasākumi.
“Diemžēl gan tādēļ, ka cilvēki ir noguruši no pandēmijas, gan, iespējams, dažādu psiholoģisku un finansiālu apsvērumu dēļ gatavība strikti ierobežot un samazināt kontaktus un mobilitāti ir vērojama mazāka nekā pavasarī,” atzina ministre, piebilstot, ka līdz ar to panākumi inficēšanās līknes apturēšanā un samazināšanā ir ļoti pakāpeniski.
Pēc viņa paustā, situācija ir stabilizējusies, bet Latvija vēl nav fāzē, kurā ir vērojams inficēto skaita samazinājums. Turklāt joprojām turpinās fāze, kad arvien lielākam Covid-19 slimnieku skaitam nepieciešama hospitalizēšana. Tiek prognozēts, ka hospitalizēto personu skaits nemazināsies vismaz nākamās četras nedēļas pat tad, ja izdosies panākt inficēšanās samazināšanu.
“Jārēķinās, ka ārkārtējās situācija tiks pagarināta, un 6.decembrī tā nebeigsies,” atzina ministre.
Viņa pieļāva, ka ārkārtējā situācija tiks pagarināta par divām nedēļām, jo valdībai neesot ne mazākas intereses “ārkārtējo situāciju darbināt ilgāk, kamēr tas ir nepieciešams”. Turklāt divas nedēļas ir laiks, pēc kura iespējams izvērtēt, vai ierobežojumi devuši rezultātus.
Viņķele atzina, ka, ņemot vērā Covid-19 izplatību un ārkārtējo situāciju, gada nogales svētki būs klusi, ģimenes lokā, un, tāpat kā Lieldienās, nāksies atturēties no savu tuvinieku, draugu, vecvecāku apmeklējuma Ziemassvētkos un Jaunajā gadā. Arī ceļošana pa Latviju būtu jāizvērtē. Vienlaikus ministre aicināja vairāk uzturēties svaigā gaisā un dabā.
Politiķe ir pārliecināta, ka nākamais gads būs labāks par šo, un arī skaidrības par nākotni ir vairāk, jo Latvijā nākamā gada sākumā būs pieejamas vakcīnas pret Covid-19. “Ir skaidrs, ka grūtajam un sarežģītajam laika posmam ir paredzams risinājums – vakcīna,” prognozēja Viņķele, piebilstot, ka piesardzības pasākumu un ierobežojumu ievērošana ir labs devums gan savai, gan savu tuvinieku veselībai.
leta.lv