LBAS logo

Jaunākais regulējumā Covid-19 pandēmijas laikā

Ārkārtējās situācijas laikā ierobežos tirdzniecību, bet paplašina iegādājamās preču grupas

Laika posmā no sestdienas, 19.decembra, līdz 11.janvārim tirdzniecībā katru dienu tiks piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, vienlaikus tiks paplašinātas iegādājamās preču grupas, ko šajā laikā drīkstēs tirgot, paredz ceturtdien valdībā pieņemtie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.
Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.
Ekonomikas ministrijā skaidroja, ka higiēnas preču sarakstā iekļauti zobu, matu un ķermeņa kopšanas līdzekļi, dezinfekcijas līdzekļi, tualetes papīrs, kabatlakatiņi, roku dvieļi un galda salvetes, bērnu autiņbiksītes un citi.
Savukārt saimniecības preču sarakstā iekļautas apkurei nepieciešamās preces, apkures ierīces, telefonu aparāti, sērkociņi, šķiltavas, baterijas, spuldzes, sveces, bremžu šķidrumi un pretaizsalšanas līdzekļi, slēdzenes, ortopēdiskie piederumi, priekšmeti apbedīšanai, grāmatvedības vešanai nepieciešamās veidlapas, plastmasas un papīra maisiņi iepakojumam un citi.
Pašu ražotā lauksaimniecības produkcija ietver pašu audzētus, ražotus un iegūtus lauksaimniecības produktus – augļus, dārzeņus, medus, zivis un dzīvnieku produktus, kā arī mājražotāju gatavotus pārtikas produktus.
Ārkārtējās situācijas laikā drīkstēs tirgot vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būviztrādājumus).
Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.
Tāpat kā līdz šim tirdzniecība internetā netiks ierobežota.
Pēc Ekonomikas ministrijas sniegtās informācijas, netiks pārtraukta jebkādu preču vairumtirdzniecība vairumtirdzniecības bāzēs, kas nepieciešamas gan mazumtirdzniecības veikaliem, gan uzņēmumu darbībai, ražošanai. Tāpat jau esošo pakalpojumu sniegšanas ietvaros atļauts nodrošināt tā sniegšanai nepieciešamās preces, piemēram, autoservisā automobiļu detaļu nodrošināšana.
Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības – vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības, apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu vai groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam – līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā asistents.

No pirmdienas būs aizliegti visi skaistumkopšanas pakalpojumi un dzinējmedības

No pirmdienas, 21.decembra, līdz 11.janvārim Latvijā būs aizliegti visi skaistumkopšanas pakalpojumi un dzinējmedības, paredz ceturtdien valdībā atbalstītie grozījumi rīkojumā par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.
No valdības lēmuma izriet, ka turpmākās trīs nedēļas skaistumkopšanas nozare nedrīkstēs strādāt, tostarp nevarēs sniegt frizieru pakalpojumus. 
Šajā periodā nedrīkstēs veikt arī fotosesijas un sniegt citus foto pakalpojumus, izņemot foto dokumentiem.
Vienlaikus sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
Kā ceturtdien preses konferencē pēc valdības sēdes informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV), tādi pakalpojumi kā ķīmiskās tīrītavas, kurpnieki būs pieejami.
Veselības ministrijā skaidroja, ka šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus, piemēram, vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm (kopā ar laiku uzgaidāmajā telpā), vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku (piemēram, pie kosmetologa un fotosesijās tās nelieto), lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt trīs nedēļas. 
“Mērķis ir samazināt cilvēku skaitu, ko ikdienā satiekam,” piebilda ministrijā.

Pastiprinot Covid-19 ierobežošanas pasākumus, no 21.decembra nestrādās bibliotēkas un apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas

Pastiprinot Covid-19 ierobežošanas pasākumus, no 21.decembra līdz 11.janvārim nestrādās bibliotēkas un apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, ceturtdien lēma valdība.
Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas (VM) komunikācijas speciāliste Anna Strapcāne, grozījumos par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredzēts, ka noteiktajā laikā nestrādās arī izstāžu vietas un citas kultūrvietas. Tāpat nedrīkstēs organizēt gadatirgus, ieskatot arī Ziemassvētku tirdziņus.
Lai gan apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz divu metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas, norādīja Strapcāne.
Kā aģentūru LETA informēja Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale, no 21.decembra līdz 11.janvārim amatiermākslas kolektīvi darbību varēs turpināt tikai attālināti, savukārt individuālo klātienes mēģinājumu norise kultūras centros un citās kultūrvietās ir pārtraucama.
KM atzīmēja, ka arī kultūrizglītības process būs pilnībā organizējams attālināti un klātienē pārtraucamas individuālās stundas. Savukārt profesionālajos darba kolektīvos kultūras jomā – teātros, koncertorganizācijās, muzejos, bibliotēkās, arhīvos, kultūras centros un citās līdzīgās institūcijās – darbu klātienē varēs turpināt vienīgi tie darbinieki, kas iesaistīti tiešraižu translāciju vai ierakstu sagatavošanas nodrošināšanā, pārējiem darbiniekiem darbs būs jāveic attālināti.

1.-6.klašu skolēniem ziemas brīvlaiks pagarināts līdz 8.janvārim

Latvijas izglītības iestādēs 1.-6.klašu skolēniem ziemas brīvlaiks tiek pagarināts par vienu nedēļu, proti, līdz 8.janvārim, ceturtdien lēmusi valdība.
Klātienē, pat ne individuāli, nenotiks nekāda veida praktiskās nodarbības. Arī profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos  nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti. Izņēmums ir klīniskā prakse rezidentūrā.
Interešu izglītība un dažādi mēģinājumi arī drīkstēs notikt tikai attālināti, liecina valdības lēmums.


Pulcēšanās ierobežojumus uz svētkiem nemīkstinās

Valdība ceturtdien nav mainījusi noteiktos pulcēšanās ierobežojumus, tiem paliekot tikpat stingriem, kā līdz šim.
Patlaban saistībā ar Covid-19 izplatību ir aizliegts rīkot arī privātus pasākumus un privātu pulcēšanos, izņemot pasākumus vienas mājsaimniecības ievaros. Savukārt, ja nepieciešams nodrošināt personas aprūpi vai ja persona mājsaimniecībā dzīvo viena, pieļaujami apmeklējumi, bet ne vairāk kā divu mājsaimniecību ietvaros. Tāpat izņēmums attiecināms uz bērēm ārtelpās un kristību ceremonijām neatliekamos gadījumos, kad atļauts pulcēties ne vairāk kā desmit cilvēkiem vienlaikus, bet ne vairāk kā no divām mājsaimniecībām.
Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) ceturtdien žurnālistiem pavēstīja, ka Ziemassvētku un Jaunā gada svinēšana iekštelpās šogad ir atļauta vienas mājsaimniecības ietvaros.
Ministre atklāja, ka sākotnēji bija plānots Ziemassvētkos noteikt izņēmumu un ļaut cilvēkiem svinēt arī vairāk nekā vienas mājsaimniecības ietvaros, bet, redzot pēdējo dienu Covid-19 rādītājus, tika nolemts šādu iespēju nedot.
“Mēs varam savus tuvākos satikt ārā, bet svētki plašākā lokā šogad izpaliek,” pauda Viņķele, piebilstot, ka tas tiek darīts veselības un cilvēku dzīvības vārdā.
Kā skaidroja ministrijā, lai gan tā nerekomendē tikties ar citu mājsaimniecību locekļiem, viņus drīkst satikt ārtelpās, piemēram, pastaigas laikā, bet ievērojot visus drošības pasākumus, tostarp arī “2+2” principu. “2+2” princips paredz, ka kopā var pulcēties līdz divi cilvēki, turklāt cilvēkiem publiskajā telpā jāievēro vismaz divu metru distance. Ministrijā piekodināja, ka arī svētku periodā nedrīkstēs rīkot, piemēram, piknikus ar vairāku mājsaimniecību locekļu pulcēšanos vai citus līdzīgus ārtelpu pasākumus.

Valdība: Attālināti no mājām ir jāstrādā ikvienam, kuram darba specifika to atļauj

Ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara, turklāt darba devēja ir pienākums nodrošināt šādu iespēju, ceturtdien lēma valdība.
Kā aģentūru LETA informēja Veselības ministrijas pārstāve Anna Strapcāne, šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem.
Tas nozīmē, ka klātienē strādās, piemēram, pārdevēji, šoferi, krāvēji, policisti, ugunsdzēsēji, apsardzes darbinieki, radio un televīzijas raidījumu diktori un operatori, mediķi un citi, bet ne, piemēram, biroja darbinieki.

Atbalsts Covid-19 krīzē skartajiem uzņēmumiem būs pieejams arī nākamgad

Ministru kabinets ceturtdien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos noteikumu projektus, kas paredz turpināt sniegt finanšu institūcijas “Altum” atbalstu maziem, vidējiem un lieliem uzņēmumiem arī 2021.gadā.
Tūrisma operatoriem nākamgad būs pieejamas “Altum” garantijas banku nodrošinājuma garantiju saņemšanai. Šim mērķim paredzēts papildu finansējums aizdevumu garantiju programmā 20 miljonu eiro apmērā.
Tāpat līdz 2021.gada 30.jūnijam “Altum” turpinās piešķirt garantijas lielajiem komersantiem, apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem ar papildu finansējumu desmit miljonu eiro apmērā, garantijas banku kredītbrīvdienu piešķiršanai, kā arī eksporta kredītu garantijas neatkarīgi no eksporta partnera valsts un uzņēmuma lieluma.
Savukārt garantijas Covid-19 izraisītās krīzes seku mazināšanai, kas tiek piešķirtas ar komercbanku starpniecību, būs pieejamas līdz 2021.gada 31.decembrim.
Tāpat līdz 2023.gadam tiks turpinātas līdzšinējās atbalsta programmas aizdevumu garantiju veidā jauniem un esošiem komercbanku finanšu pakalpojumiem, kuras komersantiem izsniedz gan “Altum”, gan ar komercbanku starpniecību un ir pieejamas vidiem saimnieciskās darbības veicējiem.

Līdz nākamā gada 30.jūnijam pagarina iespēju valsts un pašvaldību iestādēm atbrīvot komersantus no nomas maksas

Līdz nākamā gada 30.jūnijam pagarina iespēju valsts un pašvaldību iestādēm atbrīvot komersantus no nomas maksas.
To paredz ceturtdien Ministru kabinetā atbalstītie Finanšu ministrijas (FM) izstrādātie grozījumi noteikumos par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību.
No noteikumiem izriet, ka, lai piemērotu nomas maksas atbrīvojumu vai samazinājumu, nomnieka ieņēmumu no saimnieciskās darbības 2020.gada jūnijā, jūlijā, augustā, septembrī, oktobrī, novembrī, decembrī vai 2021.gada janvārī, februārī, martā, aprīlī, maijā, jūnijā, salīdzinot ar 2019.gada 12 mēnešu vidējiem ieņēmumiem vai to mēnešu vidējiem ieņēmumiem, kuros nomnieks faktiski darbojies laikposmā no 2019.gada 1.janvāra līdz 29.februārim, samazinājumam jābūt vismaz par 30%. 
Biedrībām un nodibinājumiem vērtēs to darbības ieņēmumu samazinājumu.
Savukārt gadījumā, ja nomnieks saimniecisko darbību ir uzsācis laikposmā no 2020.gada 1.marta līdz 2020.gada 31.oktobrim, tā ieņēmumu no saimnieciskās darbības 2020.gada novembrī, decembrī vai 2021.gada janvārī, februārī, martā, aprīlī, maijā, jūnijā, salīdzinot ar to mēnešu vidējiem ieņēmumiem, kuros nomnieks faktiski darbojies laikposmā no 2020.gada 1.jūlija līdz 2020.gada 31.oktobrim, samazinājumam jābūt vismaz par 30 %. 
Arī šajā gadījumā biedrībām un nodibinājumiem vērtēs to darbības ieņēmumu samazinājumu. Tādējādi šādiem subjektiem iespējams saņemt noteikumos paredzēto atbalstu, sākot no 2020.gada novembra.

EK saskaņojusi apgrozāmo līdzekļu subsīdiju mehānismu

Eiropas Komisija ir saskaņojusi Latvijas valdības izstrādāto apgrozāmo līdzekļu subsīdiju mehānismu, ceturtdien pēc valdības sēdes informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV). Pēc viņa teiktā, pirmās subsīdijas apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai uzņēmējiem varētu tikt izmaksātas nākamnedēļ.
Kā ziņots, apgrozāmo līdzekļu subsīdijas piešķirs uzņēmumiem ar apgrozījuma kritumu pirms Covid-19 krīzes. Līdzšinējais regulējums paredzēja izsniegt vienreizēju grantu visu nozaru uzņēmumiem, kuriem 2020.gada novembrī vai decembrī vērojams apgrozījuma kritums vismaz par 20%, salīdzinot ar vidējo apgrozījumu 2020.gada augustā, septembrī un oktobrī kopā. Tomēr Ekonomikas ministrija rosināja būtiski paplašināt atbalsta saņēmēju loku, noteikumos paredzot, ka apgrozāmo līdzekļu subsīdijas varētu saņemt arī uzņēmumi, kuriem šā gada novembrī vai decembrī ir apgrozījuma kritums vismaz par 30%, salīdzinot ar apgrozījumu 2019.gada attiecīgajā mēnesī. Subsīdiju izmaksas veiks Valsts ieņēmumu dienests. Kopumā apgrozāmo līdzekļu subsīdijām no budžeta paredzēti 70,8 miljoni eiro.
Šajā programmā atbalsta atbalsta apmērs ir 30% no uzņēmuma bruto darba algas kopsummas, par kuru samaksāti darba algas nodokļi 2020.gada augustā, septembrī un oktobrī, bet ne vairāk kā 50 000 eiro, un ne vairāk kā 800 000 eiro saistītu personu grupai. Atbalstu piešķirs vienreiz par visu atbalsta periodu. Atbalsts pieejams par laikposmu no 2020.gada 1.novembra līdz 2020.gada 31.decembrim.


Leiena: Vakcinācija pret koronavīrusu ES sāksies 27.decembrī

Vakcinēšanās pret jauno koronavīrusu Eiropas Savienībā (ES) sāksies 27.decembrī, ceturtdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena.”Tas ir Eiropas brīdis. 27., 28. un 29.decembrī vakcinācija sāksies visā ES,” tviterī raksta Leiena. Viņas preses sekretārs Ēriks Mamers žurnālistiem norādīja, ka vakcinācijas sākums ir atkarīgs no tā, vai Eiropas Zāļu aģentūra pirmdien apstiprinās farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu. Lielbritānijā un ASV jau ir sākusies cilvēku vakcinēšana ar šo Covid-19 vakcīnu. Trešdien Leiena pavēstīja, ka visas ES dalībvalstis plāno sākt vakcinēšanu pret jauno koronavīrusu vienā un tajā pašā dienā un ka tā būs vienotības zīme.
EK ir noslēgusi līgumus ar septiņiem potenciālo vakcīnu piegādātājiem, lai nodrošinātu visiem ES pilsoņiem iespēju galu galā vakcinēties pret jauno koronavīrusu. Dalībvalstis pašas izlems, kuras cilvēku grupas vakcinēt vispirms, bet pirmie pretendenti būs veselības aprūpes nozares darbinieki un gados veci cilvēki. Jau ziņots, ka Eiropas Zāļu aģentūra ir pārcēlusi no 29.decembra uz 21.decembri sanāksmi, kurā tiks lemts, vai apstiprināt farmācijas uzņēmumu “Pfizer” un “BioNTech” izstrādāto vakcīnu pret jauno koronavīrusu. Šī vakcīna izmēģinājumos uzrādījusi 95% efektivitāti. Eiropā šī vakcīna tiek ražota Beļģijā un izsūtīta ar kravas mašīnām un lidmašīnām. Vakcīna jāuzglabā mīnus 70 grādos pēc Celsija, bet īsus periodus tā var tikt transportēta, turot temperatūrā no diviem līdz astoņiem grādiem pēc Celsija.

Covid-19 vakcīnu piegādei varētu nepiemērot PVN

Covid-19 vakcīnu piegādei varētu nepiemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN), šādu priekšlikumu ceturtdien atbalstīja Ministru kabinets, bet gala lēmums būs jāpieņem Saeimai. Valdība atbalstīja Finanšu ministrija (FM) izstrādātos grozījumus PVN likumā, nosakot, ka Covid-19 vakcīnu un Covid-19 “in vitro” diagnostikas medicīnisko ierīču piegādei, kā arī pakalpojumiem, kas cieši saistīti ar šādām vakcīnām un ierīcēm, nepiemēros PVN. Tādējādi iecerēts nodrošināt piekļuvi Covid-19 vakcīnu un Covid-19 “in vitro” diagnostikas medicīnisko ierīču piegādēm par samērīgākām izmaksām.
FM norādīja, ka patlaban nav iespējams konkrēti noteikt, kāda būtu šī lēmuma ietekme uz valsts budžetu, tomēr ministrijā secināja, ka tā būs negatīva. Vienlaikus FM veikusi provizoriskus aprēķinus, kas liecina, ka pasākuma ieviešanas rezultātā minimālā negatīvā fiskālā ietekme 2021.gadā būtu 800 000 eiro un 2022.gadā 2,1 miljona eiro apmērā, savukārt maksimālā negatīvā fiskālā ietekme 2021.gadā būs 1,9 miljoni eiro, bet 2022.gadā – 3,4 miljoni eiro.

Kariņš: Ja desmit dienu laikā nemainīsies epidemioloģiskā situācija, būs jāievieš plaši pārvietošanās ierobežojumi

Ja desmit dienu laikā nemainīsies epidemioloģiskā situācija, būs jāievieš plaši pārvietošanās ierobežojumi, ceturtdien preses konferencē paziņoja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).Premjers norādīja, ka ilgstoši vērojams Covid-19 pandēmijas uzliesmojums, kas turpina pieņemties spēkā. Lai to mazinātu, valdība šodien lēma par papildus ierobežojošiem pasākumiem “klusuma periodā”. “Ja desmit dienu laikā nespēsim uzlabot situāciju, tad būsim spiesti iet uz pilna spektra pārvietošanās ierobežojumiem, bet ne es, ne valdība, ne sabiedrība to nevēlas. Kopīgiem spēkiem ievērosim klusuma perioda noteikumus. Aicinu visus trīs nedēļas saņemties. Izturēsim, ievērosim noteikumus un mainīsim Covid-19 izplatību kopīgiem spēkiem,” uzsvēra Ministru prezidents. Premjers skaidroja, ka valdības noteiktie ierobežojumu būtība ir samazināt cilvēku kontaktēšanos. “Paliekam mājās, nepulcējamies. Esmu pārliecināts, ka kopīgiem spēkiem mēs spēsim Covid-19 uzliesmojumu pārvarēt. Visiem jāsaprot situācijas nopietnība, tostarp situācija slimnīcās,” pauda Kariņš.

leta.lv