LBAS logo

LBAS atbalsta priekšlikumu visiem strādājošajiem likt maksāt sociālās iemaksas vismaz no minimālās algas

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) atbalsta Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumu visos nodokļu režīmos strādājošajiem valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas veikt vismaz no minimālās algas.

LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns atgādina, ka iepriekš LBAS virzīja šo priekšlikumu kopā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK), taču Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) iebildumu dēļ tas tika apturēts.

“Arodbiedrības vienmēr ir uzsvērušas, ka nav pareizi, ka regulāri notiek sociālās apdrošināšanas iemaksu pārdale, tāpēc ka viena daļa cilvēku nenomaksā to. No tiem daļai cilvēku ienākumu nav, lai nomaksātu sociālās apdrošināšanas iemaksas, taču daļa ienākumus saņem aploksnē,” sacīja Baldzēns.

Viņš norādīja, ka LBAS apzinās, ka ir virkne izņēmumu, piemēram, cilvēki ar īpašām vajadzībām, studenti, skolēni, kas strādā vasaras mēnešos, māmiņas bērnu kopšanas laikā, kas strādā nepilnu darba slodzi, teorētiski tie varētu būt arī pensionāri, taču par to vēl ir jādiskutē, jo ir tādas grupas, kurām nevajadzētu liegt strādāt, sacīja Baldzēns.

LBAS kategoriski nepiekrīt tam, ka varētu mēģināt darbiniekam samazināt neto darba samaksu, lai nodrošinātu pilnu sociālās apdrošināšanas iemaksu apjomu. Baldzēns skaidroja, ka neto darba samaksa Latvijā ir 336 eiro, Igaunijā – 550 eiro, Lietuvā – 458 eiro. “Taču ir jāņem vērā arī pirktspējas paritātes indekss. Pēc “Eurostat” datiem, Lietuvā dzīves dārdzība ir zemāka nekā Latvijā, proti, ar mazāku naudas summu var iegūt tādu pašu patēriņa klāstu kā Latvijā,” sacīja LBAS priekšsēdētājs. 

Baldzēns uzsver, ka ar šo priekšlikumu nevajadzētu radīt nodarbinātības iespēju šķēršļus, savukārt tiem, kuri var strādāt pilnu slodzi, to arī vajadzētu nodrošināt. “Daļa sabiedrības sevi nenodrošina pat ar minimālajām sociālajām garantijām, tādēļ nepārtraukti ir jāpārdala no tiem, kuri samaksā ar nelielu uzviju. Nodokļu politikai ir jābūt ne tikai ekonomiski efektīvai, bet arī sociāli taisnīgai. 

Jau ziņots, ka LM rosinās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas visos nodokļu režīmos strādājošajiem maksāt vismaz no minimālās algas.

Ja deklarētā alga būtu zemāka par minimālo, vienalga šī sociālo iemaksu starpība būtu jānomaksā. Vēl gan ir diskutējams, vai to darīs tikai darba devējs vai piedalīsies arī paši darbinieki. Viņa norādīja, ka šāda sistēma jau sen ir ieviesta Lietuvā un Igaunijā, kur darbojas tikai tāpēc, lai aizsargātu darba ņēmējus viņu nākotnes vārdā.

LM valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka varēs noteikt izņēmumus, piemēram, tie varētu būt cilvēki ar invaliditāti un tie, kas darba gaitas sākuši pirmreizēji. Tomēr izņēmumiem ir jābūt saprātīgiem, viņa piekodināja, piebilstot, ka, iepriekš lemjot par šo jautājumu, šis aspekts arī sagādājis problēmas.

Viņa pieļāva, ka arī uz pašnodarbinātajiem šis risinājums varētu neattiekties, tomēr tas vēl ir risināms jautājums.

LM uzskata, ka būtu jāpaskatās uz nodokļus sistēmu kopumā – uz to, vai Latvija var atļauties tik daudz un dažādus sadrumstalotus nodokļu režīmus. Muižniece atzina, ka patlaban cilvēku nodarbinātības vēsture nereti ir tik sarežģīta, ka jāmeklē jauni risinājumi, lai viņi neizkristu cauri atbalsta sietam. Nav viena universāla risinājuma, viņa uzsvēra.

Ministrijas pārstāve skaidroja, ka patlaban viena trešdaļa iedzīvotāju jeb aptuveni 300 000 veic sociālās iemaksas līdz minimālajai algai, kas nozīmē, ka šo cilvēku sociālais nodrošinājums ir kritiski zems. Šobrīd to labi parāda izmaksāto dīkstāves pabalstu apmērs, ko aprēķina no iepriekšējo sešu mēnešu deklarētās algas, skaidroja Muižniece.

Viņa arī atgādināja, ka par ieceri ieviest minimālās sociālās iemaksas runāts jau iepriekš, pat izstrādājot attiecīgus likuma grozījumus. Iecere bijusi tāda pati – visiem tās maksāt no minimālās algas. Tomēr tā nerealizējās, tostarp arī darba devēju pretestības dēļ, izrietēja no Muižnieces sacītā.

Valdība lēma uzdot LM izstrādāt un līdz 28.aprīlim iesniegt Finanšu ministrijai konceptuālu risinājumu valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālā apmērā ieviešanai. Savukārt Finanšu ministrijai līdz 30.aprīlim LM sagatavotais risinājums būs jāiekļauj tiesību aktu projektā par nodokļu sistēmas pārskatīšanu.

www.leta.lv