LBAS logo

LBAS kategoriski iebilst pret valsts kapitālsabiedrību darbinieku atalgojuma pieauguma ierobežojumiem

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) pauž nopietnas bažas par paredzētajiem ierobežojumiem attiecībā uz valsts kapitālsabiedrību darbinieku atalgojuma pieaugumu.

2024.gada 25.novembrī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nobalsoja par grozījumiem likumprojektā “Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam”, kā rezultātāvalsts kapitālsabiedrību darbinieku atalgojuma palielinājums 2025. gadā nedrīkst pārsniegt 2,6%.

LBAS uzskata, ka šis ierobežojums samazinās konkurētspēju, jo valsts kapitālsabiedrībām būs grūti konkurēt ar privāto sektoru, kur atalgojumu nosaka tirgus apstākļi. Nākotnē privātajā sektorā tiek prognozēts straujāks algu kāpums. Piemēram, balstoties uz CSP un Latvijas Bankas prognozēm, 2025. gadā privātajā sektorā algas vidēji varētu pieaugt līdz 1784 eiro mēnesī, bet sabiedriskajā sektorā līdz 1725 eiro mēnesī.

Tāpat LBAS uzskata, ka ierobežotais  atalgojuma pieaugums ne tikai mazinās darbinieku motivāciju un radīs grūtības piesaistīt un noturēt augsti kvalificētus speciālistus, un kaitēs darbinieku produktivitātei, bet arī radīs nopietnus šķēršļus kapitālsabiedrībām īstenot iecerētos attīstības projektus un negatīvi ietekmēs uzņēmumu darbības efektivitāti.

Kapitālsabiedrību darbinieku atalgojuma pieauguma ierobežojums ir pretrunā Satversmē noteiktajām tiesībām uz kolektīvajām pārrunām, jo valsts vienpusēji iejaucas arodbiedrību un darba devēju tiesībās brīvi vienoties par darba samaksas apmēru darba koplīgumos. Šāds ierobežojums radīs spriedzi starp kapitālsabiedrību vadību un darbiniekiem, kā arī sarežģīs sarunas par darba koplīgumu izpildi. LBAS ieskatā piedāvātā redakcija nesamērīgi ierobežo kapitālsabiedrību tiesības kopā ar arodbiedrībām noteikt konkurētspējīgu un taisnīgu atalgojumu darbiniekiem, kuri nav valdes vai padomes locekļi.

LBAS aicina valsts amatpersonas  pārskatīt ierobežojumus, īpaši attiecībā uz darbinieku atalgojumu, lai nodrošinātu gan taisnīgus apstākļus, gan valsts kapitālsabiedrību spēju piesaistīt un noturēt kvalificētu darba spēku, kapitālsabiedrību konkurētspēju un produktivitāti, kas ietekmē visu Latvijas tautsaimniecību un ekonomiku.