Latvijas Valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrība (LVIPUFDA) 4. janvārī atzīmē savu 103. gadskārtu. Apsveicam!
LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns: “Ar patiesu apbrīnu varam skatīties uz LVIPUFDA vēsturi un šodienu. 103 gadi mūsu dalīborganizācijas vēsturē ir izcilība, un to arodbiedrība ir pierādījusi gan ar saviem darbiem, gan biedriem. Atcerēsimies, ka arī Rainis un Aspazija bija šīs arodbiedrības biedri. Tas uzliek augstu latiņu darbinieku tiesību un interešu aizstāvībā, ko arī šobrīd mūsu kolēģi veic, aizstāvot gan valsts, gan pašvaldību darbiniekus, tajā skaitā, uzņēmumos. Saku Raiņa vārdiem – LVIPUFDA novēlu saules mūžu!”
LVIPUFDA pārstāv arodbiedrības biedrus, kuri nodarbināti tieši arodbiedrības nosaukumā minētās iestādēs. Papildus arodbiedrības uzskaitē ir ap 300 individuālo biedru, kuri nevēlas, lai darba devējs zinātu par piederību arodbiedrībai. Lielākās organizācijas – pašvaldības, VSAA un NVA.
Pēdējā laika aktualitāte ir LVIPUFDA cīņa par darba algu paaugstināšanu tieši VSAA un NVA. 15. decembrī LVIPUFDA nosūtīja vēstuli Latvijas Valsts prezidentam, valdībai un Saeimai par kritisko situāciju VSAA un NVA. Vēstulē bija teikts, ka VSAA klienti ir visi Latvijas iedzīvotāji. Katru mēnesi aģentūras darbinieki veic vairāk kā vienu miljonu pakalpojumu senioriem, ģimenēm ar bērniem, invalīdiem, nodarbinātajiem un bezdarbniekiem. VSAA izmaksā ne tikai sociālās apdrošināšanas un valsts sociālos pabalstus, bet operatīvi nodrošina arī citus valdības noteiktos maksājumus (Covid19, energoatbalsta maksājumus u.c.).
Šogad darba attiecības ar VSAA ir izbeiguši 73 nodarbinātie, bet aizpildīt vakances kļūst arvien grūtāk. Iemesls? Pat tie, kas sakotnēji piesakās darbā, to neuzsāk vai ātri pamet darbu lielās slodzes, sarežģītības un zemā atalgojuma dēļ. Arī esošie darbinieki ar cerībām sagaida no jaunās valdības padarītajam darbam atbilstošu atalgojumu. Ja tas nenotiks un algas netiks būtiski paaugstinātas, darbinieki meklēs citu ienākumu avotu, lai varētu uzturēt ģimeni, apmaksāt rēķinus, skolot bērnus un rūpēties par veselību.
Valsts kancelejas “izstrādātais” algu pielikums 2. pusgadā lielākajai darbinieku daļai sastādīja 3 EUR. No LVIPUFDA skatu punkta tas ir vērtējams kā sava veida kaitniecība. Jāatzīmē, ka darbinieku sašutums par šādu, esošajai ekonomiskajai situācijai (inflācijai) neatbilstošu valdības rīcību, bija ļoti liels.
Arī Nodarbinātības valsts aģentūrā tuvākajā laikā darbinieku trūkuma dēļ nebūs iespējams īstenot valsts politiku bezdarba samazināšanā un bezdarba riskam pakļauto personu atbalsta jomā. Lielā darba apjoma un spriedzes dēļ darbinieki slimo un aiziet no darba, lai strādātu par pārdevējiem un noliktavu darbiniekiem, jo tur ir lielāks atalgojums, darbs nav tik sarežģīts un ir daudz zemāks stresa līmenis. Daudzie organizētie personāla atlases konkursi uz vakantajiem amatiem noslēdzas bez rezultāta. Katru mēnesi aģentūrā paliek neaizpildītas 60-70 vakances.
Vai ir vērtējama kā pieņemama situācija, ka valsts ierēdņi ir spiesti pamest svarīgu valstisku darbu un pāriet uz nekvalificētu darbu augstāka atalgojuma un labāku darba apstākļu dēļ?
Lūdzam ņemt vērā prognozējamās sekas, kuras var radīt VSAA un NVA darbinieku skaita katastrofāla samazināšanās. Tas nozīmē, ka, piemēram, pensijas un pabalsti var netikt pietiekami operatīvi aprēķināti un savlaicīgi izmaksāti. Tas pats attiecas arī uz visām citām VSAA un NVA paredzētajām valstiski nozīmīgajām funkcijām. Vairākkārtējā sarakste ar iepriekšējo LR labklājības ministru ir noslēgusies bez rezultāta.
Vēstulē teikts, ka LVIPUFDA lūdz steidzami pozitīvi izskatīt minēto jautājumu – VSAA un NVA strādājošo algas būtisku palielināšanu – un par rezultātiem informēt arī LVIPUFDA.