LBAS logo

LVSADA: valdība joprojām ignorē likumā noteiktās garantijas par darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes darbiniekiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž neizpratni un sašutumu par to, ka valdība joprojām ignorē likumā noteiktās garantijas par darba samaksas pieaugumu veselības aprūpes darbiniekiem.

Vakar (02.06.2020.) valdība lēma, kā ministrijām pārdalīt 600 miljonus euro. Veselības infrastruktūras projektiem tiks novirzīti 103,2 miljoni. Taču likumiski garantētajam darba samaksas pieaugumam nozarē politiķi joprojām nevar atrast nepilnus 44 miljonus. Varbūt Brisele neļauj? Ne tikai ļauj, bet pat iesaka. Varbūt nav naudas? Ārkārtējā situācijā apstiprinot valsts atbalstu nozarēm un uzņēmumiem, Saeima šī gada martā pieņēma likumu, kas atļauj valdībai papildus tērēt divus miljardus euro. Kāpēc tad?

Konkrēto jautājumu LVSADA jau š. g. 23. martā ar atklātas vēstules starpniecību uzdeva gan Ministru prezidentam A. K. Kariņam, gan arī Saeimas koalīcijas partiju deputātiem. Vēstulē tiek atgādināts, ka veselības aprūpes kodolu veido darbinieki, kuri arī pirms COVID-19 strādāja ar pārslodzi un uz izdegšanas robežas. Gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Banka darba roku trūkumu nozarē apstiprināja un kā cēloni nosauca nepelnīti zemo atalgojumu. Apstiprināja un brīdināja, ka mediķu trūkums būtiski apdraud veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Tieši tāpēc Veselības aprūpes finansēšanas likumā 2018. gada decembrī tika ierakstītas konkrētas garantijas par darba samaksas paaugstināšanu veselības aprūpes nozarē 2019., 2020. un 2021. gadā. Garantijas par 2019. gadu tika ievērotas. Taču attiecībā uz 2020. gadu valdība un Saeima tās prettiesiski pārkāpa, jo: “valstij nav naudas.” Tiesa gan, valsts budžeta izdevumi 2020. gadā tika plānoti par 700 miljoniem euro lielāki, nekā pērn…

Kopš vēstules nosūtīšanas ir pagājuši vairāk nekā divi mēneši. Pa šo laiku LVSADA aktualizēja jautājumu arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē 15. aprīlī. Neraugoties uz to, vienīgais rezultāts ir atbilde no Veselības ministrijas, ko LVSADA saņēma 26. maijā. No atbildē ietvertā skaidrojuma var secināt, ka likumā paredzētie līdzekļi mediķu algām joprojām nav piešķirti, jo… Veselības ministrija tos nemaz nav pieprasījusi!

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris secina: “Kārtējo reizi redzam, ka jauniem celtniecības darbiem veselības nozarē naudu atrast nav grūti. Diemžēl to joprojām nevar atrast likumīgās darba samaksas nodrošināšanai mediķiem. Tas ir nožēlojami!”

Informāciju sagatavoja LVSADA biroja administratore Vita Pluša (tel. 67847300).