LBAS logo

Pret Covid-19 nevakcinētos pašlaik nevar atlaist no darba

Pašlaik par nevakcinēšanos pret Covid-19 nevar pārtraukt darba attiecības, tā norādīja Valsts darba inspekcija (VDI). Ja darbinieks saņem darba uzteikumu, viņš var vērsties tiesā. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībā (LBAS)  norādīja, ka jaunie Ministru kabineta noteikumi ir pretrunā ar Darba likumu.

No pirmdienas, 11. oktobra, spēkā ir rīkojums par ārkārtas situāciju  valstī un jauni Ministru kabineta noteikumi par epidemioloģisko prasību ievērošanu. Taču tas nenozīmē, ka darbinieku var atlaist par nevakcinēšanos, sacīja VDI.

“Nevienā no šiem dokumentiem nav paredzēts speciāls rīks darba attiecību pārtraukšanai ar darbiniekiem.

Joprojām darbojas Darba likums, kur ir noteikta vispārīgā darba tiesisko attiecību pārtraukšanas kārtība, kas uz šo brīdi darba devējiem ir jāievēro,” skaidroja VDI Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.

LBAS sacīja, ka izvirzītās prasības par obligātu vakcināciju pret Covid-19, lai saņemtu atsevišķus pakalpojumus vai lai strādātu, ir nepamatota un pretrunā ar Satversmi.

“Vienu kādu grupu izdalīt un teikt, ka tā ir bīstamāka, vienalga ar kādu motivāciju, vai viņu šobrīd virzīt tieši uz vakcinācijas pusi, lai tieši aizsargātu no vīrusa – nav pamata. (..) Šobrīd pieņemtie Ministru kabineta noteikumi ir nopietnās pretrunās ar Darba likumu un Darba aizsardzības likumu un līdz ar to arī ar Satversmi. Jo tā paredz arī tādu hierarhisku kārtību, un Ministru kabinets nevar pieņemt tādus lēmumus, kas ignorē šo tiesisko aktu hierarhiju,” uzsvēra LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Taču Ministru kabinetā sacīja, ka lēmums ir pieņemts un tas ir spēkā.

“Valdība, izvērtējot visu šo pienākumu jautājumu no juridiskā aspekta, jau vasarā vienojās, ka vispareizāk un visdrošāk būtu [virzīt] likuma grozījums. Šis likuma grozījums nebija iespējams, tātad mums šobrīd ir [Ministru] kabineta noteikumi un ārkārtas situācijas rīkojums, kas to nosaka,” skaidroja premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

“Šeit ir jāsaprot, ka valdība sūta ļoti skaidru signālu gan tiem, kas strādā sabiedriskajā sektorā, gan tiem, kas strādā privātajā sektorā.

Ka mēs tiešām uztveram ļoti nopietni šo vakcinācijas nepieciešamību,” norādīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (Jaunā konservatīvā partija).

Vairāk skatieties sižetā: