LBAS logo

PROFS 2018 noslēdzies, lai dzīvo PROFS 2019!

LBAS organizētais konkurss profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem PROFS 2018 ir noslēdzies. Fināls notika 13. decembrī, un tajā piedalījās Liepājas Valsts tehnikuma, Ventspils tehnikuma, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas, Rīgas Valsts tehnikuma, Ogres tehnikuma un Malnavas koledžas audzēkņu komanda. Spraigā sacensībā uzvarēja Liepājas Valsts tehnikuma komanda, aiz sevis atstājot Jēkabpils Agrobiznesa koledžu, bet trešo vietu ieguva Rīgas Valsts tehnikuma audzēkņi.

Konkursa mērķis ir veicināt profesionālo izglītības iestāžu audzēkņu interesi un izpratni par darba tiesībām un darba drošību, uzsākot darba gaitas, kā arī veicināt viņu izpratni par arodbiedrību un sociālo dialogu.

LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns: “Ja jaunais darbinieks zinās sava darba tiesības, viņš vienmēr saņems to, ko nopelnījis, un strādās drošos un labos darba apstākļos. Viņš kopā ar kolēģiem izveidos arodbiedrību un ar darba devēju noslēgs koplīgumu, kas dos papildu sociālās garantijas likumos noteiktajam, un vienlaikus ar savu motivēto darbu un pozitīvo attieksmi vairos sava uzņēmuma konkurētspēju un iespējas nodrošināt augstāku dzīves standartu. Ja darbinieks zinās darba aizsardzības patiesības, tad viņš būs vesels un drošs, un zinās, kā palīdzēt saviem kolēģiem. Viss ir jauno darbinieku rokās – apgūsti, izproti un ej tālāk – uz priekšu savā karjerā!”

Šogad konkursa pusfinālos piedalījās 29 komandas no 22 vidējās profesionālās izglītības iestādēm. Profesionālo izglītības iestāžu komandas – gan uz pusfināliem, gan finālu – bija iesūtījušas savus mājas darbus, kurus prezentēja konkursa laikā, konkursa gaitā notika viktorīna par darba tiesību, darba aizsardzības un sociālā dialoga tēmām, kā arī katra komanda uz vietas risināja vairākas situācijas saistībā ar darba vides un darba tiesiskajām attiecībām.

PROFS 2018 finālā jau tradicionāli notika SIA “GRIF” organizētā darba aizsargtērpu “modes skate”, un kā jauninājums bija kampaņas “Atkrāpies!” pārstāvju organizētā spēle “Alias”, kurā vajadzēja uzminēt pēc iespējas vairāk vārdu par darba tiesību tēmu. Pietiekami sarežģīts bija “aploksnes uzdevums”, kurā vajadzēja sagatavot prasības pieteikumu tiesai, lai gan uz to jau skaidras norādes tika dotas LBAS sociālajos medijos pirms konkursa. Savukārt AS “Cēsu alus” kopā ar LBAS darba aizsardzības konsultantu Mārtiņu Pužulu bija sagatavojuši uzdevumu “no dzīves” – bija nofotografētas vairākas uzņēmuma “Cēsu alus” vietas, un konkursa dalībniekiem vajadzēja salikt pareizās drošības zīmes.

Konkursa PROFS 2018 žūrijas darbā, tāpat kā pagājušajā gadā, bez LBAS ekspertiem piedalījās arī Latvijas Darba devēju konfederācijas un VDI pārstāvji. Fināla žūrijas darbā piedalījās VDI direktors Renārs Lūsis, kā arī SIA “GRIF” un “Cēsu alus” eksperti.

Konkursa fināla norisi atbalstīja SIA “GRIF”, AS “Cēsu alus”, kā arī Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskola, kuras audzēkņi fināla dalībniekiem sniedza muzikālu priekšnesumu.

Pārsteiguma balvas PROFS 2018 finālistiem pasniedza arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Jau esam informējuši, ka saistībā ar konkursu PROFS gada pirmajā pusē notiek izglītošanas darbs – profesionālās izglītības iestādes tiek aicinātas pieteikties uz LBAS darba tiesību un darba aizsardzības konsultantu lekcijām. 2018. gada pirmajā pusē lekcijās darba tiesībās un darba aizsardzībā, kā arī par sociālo dialogu un arodbiedrību izglītoti vairāk nekā 600 audzēkņu 12 profesionālajās izglītības iestādēs, kā arī 20. septembrī LBAS organizēja lekcijas savās telpās, kurās piedalījās 116 audzēkņi no tām izglītības iestādēm, kas piedalīsies konkursā PROFS 2018.

Konkurss PROFS notiek ar ESF projekta “Darba drošības normatīvo aktu praktiskās ieviešanas un uzraudzības pilnveidošana” atbalstu, un šī projekta ietvaros LBAS arī sniedz konsultācijas darbiniekiem.