LBAS logo

SDO pieņem nozīmīgu lēmumu par tiesībām streikot

Izšķirošā lēmumā Starptautiskās Darba organizācijas (SDO) valde ir nobalsojusi par atrisinājuma meklēšanu Starptautiskajā tiesā (ICJ) par ilgstošu strīdu starp darba ņēmēju un darba devēju pārstāvjiem saistībā ar tiesībām streikot. SDO jurisprudence faktiski nozīmē, ka tiesības streikot saskaņā ar starptautiskajām tiesībām izriet no SDO 87. konvencijas (biedrošanās brīvība) un 98. (tiesības organizēties un kolektīvās sarunas).

Gandrīz 10 gadus SDO šajā jautājumā ir bijis strupceļš starp darba ņēmēju pārstāvjiem, kuri atbalsta SDO jurisprudenci, un darba devēju pārstāvjiem. Saskaņā ar SDO konstitūciju šādus jautājumus var nosūtīt ICJ. Balsojumā, kas notika 10. novembrī, 19 valdības pārstāvji no vadības padomes kopā ar 14 darbinieku delegātiem balsoja par jautājuma nosūtīšanu ICJ. Tikai septiņi nobalsoja ar darba devēju grupu, kurā arī ir 14 deputāti, bet divas valdības atturējās.