18. septembrī notika Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Sociālās drošības apakšpadomes (SDA) sēde. Tās darba kārtībā bija vairāki svarīgi jautājumi.
LBAS prasīja Labklājības ministrijas (LM) skaidrojumu tam, kādi pasākumi valsts budžetā tiks ietverti vecāku atbalstam, jo uz to brīdi no Nodokļu reformas paketes bija izņemta plānotā iespēja strādājošajiem vecākiem saņemt vecāku pabalstu 75% apmērā. Tāpat – netika atbalstīts arodbiedrību un darba devēju priekšlikums paaugstināt atvieglojumus par apgādājamajiem, skaidrojot, ka pāriesim no atvieglojumiem uz pabalstiem. Sociālie partneri vaicāja, kā būs ar vecāku atbalsta politiku 2025.gadā un vai tiks atbalstīta LM iecere palielināt bērna kopšanas pabalsta apmēru 2025.gadā?
Sanāksmes laikā LM pauda viedokli, ka ministrijas prioritāte ir bērnu kopšanas pabalsts, kuru vēlas paaugstināt no 171 uz 377 eiro 2025. gadā. Taču par to nav notikusi politiskā vienošanās.
LBAS un LDDK nolēma atkārtoti griezties pie valdības puses, par vecāku pabalsta palielināšanu no 50% uz 75% strādājošiem vecākiem.
Nodarbinātības valsts aģentūra sniedza prezentāciju par iekšējo darbaspēka rezervju aktivizēšanu: jauniešu agrāku iesaisti un pirmspensijas/pensijas vecuma darbinieku noturēšanu darba tirgū.
Pēc LBAS rosinājuma šis jautājums tiks skatīts atkārtoti, jo prezentācijā tika analizēta tikai jauniešu grupa vecumā no 15 līdz 24 gadiem un pirmspensijas – bezdarbnieku grupa, taču nebija ietverti jaunieši no 25-29 gadiem un pensionāri, kā arī pietrūka laika kvalitatīvai diskusijai.
Labklājības ministrija sniedza ieskatu par Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas (ES) 2022/2381 par dzimumu līdzsvara uzlabošanu biržā kotētu uzņēmumu direktoru vidū un saistītiem pasākumiem pārņemšanu. Sociālajiem partneriem bija vairāki iebildumi gan saistībā ar šo procesu, gan arī pēc būtības, tādēļ ministrija apsolīja sociālo partneru pārstāvjus iekļaut darba grupā, kas turpinās darbu pie šīs direktīvas pārņemšanas.