LBAS logo

Starptautiskā arodbiedrību konfederācija (ITUC): lūdzam valstu vadītājus padarīt 2022. par miera gadu

Mūsu kopējā drošība

Sākoties jaunam gadam, pasaules acis pamatoti ir vērstas uz COVID-19 pandēmijas un klimata pārmaiņu paātrināšanās draudiem. Līdzīga līmeņa uzmanība ir nepieciešama attiecībā uz draudiem mieram praktiski visos kontinentos.

Cilvēki daudzās pasaules daļās dzīvo konfliktos vai atrodas uz to  sliekšņa. Izdevumi bruņojumam ir rekordaugsti, starptautiskus līgumus, kas regulē masu iznīcināšanas ieročus, atstāj neievērotus tieši valstis, kurām tie pieder; tiek ražoti un izmantoti jauni ieroči ar šausminošu potenciālu, un turpina pieaugt nacionālistisks noskaņojums un etniskā neiecietība.

Daudzpusības samazināšanās un patiesa dialoga aizstāšana ar  kareivīgu retoriku ir spēcīgs drauds cilvēcei, kā to parāda ambīcijas, kas šomēnes Ņujorkā tika paustas ANO Kodolieroču izplatīšanas līguma apspriešanā. Struktūras, institūcijas un procesi, kas attīstījās pagājušā gadsimta otrajā pusē, kalpoja, lai novērstu globālus konfliktus gadu desmitiem, taču tie nespēj novērst daudzus lokālus un reģionālus konfliktus tagad un ir apdraudēti kā nekad agrāk.

Miera sasniegšana un uzturēšana

Mēs lūdzam valstu vadītājus padarīt 2022. gadu par miera gadu. Gadu, kurā kopējā drošība aizstāj nacionālo drošību kā galveno mērķi.

Miera sasniegšana un uzturēšana ir smags darbs, bet tas ir darbs, kas jādara. Kopējai drošībai ir jābūt mūsu globālajam mērķim, lai tie, kas šodien dzīvo kara ēnā vai pakļauti kara draudiem, varētu izkļūt no traumām un bailēm un dzīvot mierā un cienīgi. Mēs nekad vairs nedrīkstam paciest militārus konfliktus vai konfrontācijas starp valstīm, kurās cilvēkiem ir jānogalina vienam otru.

Miera sasniegšanu un uzturēšanu var veidot, tikai pamatojoties uz cilvēku drošību un cieņu. SDO konstitūcijas pirmie vārdi skaidri norāda, ka “vispārēju un ilgstošu mieru var izveidot tikai tad, ja tas balstās uz sociālo taisnīgumu”. Ir jāveido jauns sociālais līgums, kurā tiek garantētas tiesības, algas un pienācīgas darba vietas, valdības ir atbildīgas un pasaules ekonomika tiek pārveidota par tādu, kuras pamatā ir taisnīgums, vienlīdzība un uzņēmumu nesodāmības izbeigšana.

Galvenais šajā jautājumā ir ieroču ražošanas pārveide par sociāli noderīgu ražošanu, kuras pamatā ir attiecīgo darbinieku un kopienu taisnīga pārveide. Tas dotu būtisku ieguldījumu nulles oglekļa nākotnes sasniegšanā, nodrošinot sociālo aizsardzību visiem, tostarp sabiedrības veselībai, un izmantojot jauno tehnoloģiju un digitalizācijas pozitīvo sociālo un ekonomisko potenciālu.

2022. gadam ir jābūt arī gadam, kad pasaule patiesi saprot visaptverošo un nomācošo vardarbību pret sievietēm un meitenēm konflikta zonās un darba vietās. Oficiālā statistika ir pietiekami slikta.

Mūsu kopīgajai drošībai, kas balstīta uz demokrātijas un jauna sociālā līguma pamatiem, ir jābūt visu valstu vadošajam ceļam šajā jaunajā gadā un pēc tam.

*Starptautiskā arodbiedrību konfederācija (ITUC) pārstāv 200 miljonus biedru no 332 organizācijām 163 valstīs un teritorijās.