Šodien, Starptautiskajā sieviešu dienā, Starptautiskā Arodbiedrību konfederācija ITUC solidarizējas ar strādājošajām sievietēm, viņu arodbiedrībām un visiem progresīvajiem sabiedrotajiem visā pasaulē cīņā par dzimumu līdztiesību, sieviešu tiesībām un sociālo un ekonomisko taisnīgumu visiem.
Pašreizējā pieaugošā autoritārisma, galēji labējo politisko spēku pieauguma, uzbrukumiem demokrātijai un pilsoniskās telpas sašaurināšanās kontekstā mūsu cīņa tagad ir svarīgāka nekā jebkad agrāk.
Pirms 30 gadiem pieņemtā Pekinas deklarācija joprojām ir dzimumu līdztiesības un sieviešu cilvēktiesību plāns. Tomēr dotie solījumi miljoniem sieviešu visā pasaulē vēl ir pilnībā jārealizē.
Lai gan ir gūti ievērojami panākumi, joprojām pastāv milzīgas problēmas. Tās ir pastiprinājušās, jo starptautiskās kustības — tostarp konservatīvās reliģiskās, pilsoniskās sabiedrības grupas un valstu valdības cenšas apšaubīt, iedragāt un pat atsaukt grūti sasniegtos ieguvumus sieviešu tiesību un dzimumu līdztiesības jomā. Pat dzimumu līdztiesības jēdziens pēdējos gados ir bijis uzbrukts, jo šīs kustības kļūst arvien populārākas.
Šī pretreakcija ir izraisījusi reproduktīvo tiesību ierobežojumus, ar dzimumu saistītas vardarbības un uzmākšanās palielināšanos, draudus dzimumu līdztiesībai un sieviešu piekļuvei izglītībai, kā arī pieaugošu populistisku retoriku, kas nostiprina vai uztur konservatīvas patriarhālas normas, veicinot sieviešu naidīgumu, antifeministiskas, anti-LGBTQI+ un antireproduktīvas tiesības.
Arodbiedrībām ir bijusi galvenā loma cīņā par dzimumu līdztiesību darba pasaulē un ne tikai, nodrošinot, ka visi cilvēki neatkarīgi no dzimuma, nacionalitātes, rases, migranta statusa vai citiem iemesliem var piedalīties ar vienādiem nosacījumiem.
Apvienoto Nāciju Organizācijas Sieviešu statusa komisijas 69. sesijā tiks pārskatīta Pekinas Deklarācijā un rīcības platformas (1995) īstenošana. Ir ļoti svarīgi nodrošināt, lai gaidāmajā deklarācijā tiktu atbalstītas darba ņēmēju prasības pēc jauna sociālā līguma, kura pamatā būtu dzimumu pārveidojoša darba kārtība, un tā būtu pilnībā saskaņota ar 2030. gada Ilgtspējīgas attīstības mērķu (SDG) darba kārtību, jo īpaši SDG 8 par cienīgu darbu, SDG 5 par dzimumu līdztiesību un SDG4 profesionālo apmācību.
ITUC aicina valdības:
- Veicināt dzimumu līdztiesību, lai nodrošinātu sociālo taisnīgumu, demokrātiju un mieru, lai izveidotu pasauli, kurā nav jebkāda veida diskriminācijas dzimuma dēļ, tostarp diskriminācijas, ekstrēmisma, vardarbības un neiecietības.
- Apstiprināt darba ņēmēju tiesības kā cilvēktiesības, ievērojot SDO standartus un pamatprincipus un tiesības darbā, jo īpaši tiesības uz apvienošanās brīvību un koplīgumu slēgšanu un tiesības streikot.
- Nodrošināt cienīgu darbu sievietēm, tostarp veicot atbilstošus ieguldījumus valsts nodarbinātības politikā, valsts ieguldījumus visaptverošās aprūpes sistēmās un digitālās pārejas regulēšanu.
- Īstenot visiem vienādu atalgojumu par līdzvērtīgu darbu, tostarp izmantojot minimālo iztikas minimumu, taisnīgu atalgojumu, atalgojuma pārredzamību un diskriminācijas novēršanas tiesību aktus, kā arī kampaņas, kas vērstas pret diskrimināciju dzimuma dēļ un stereotipiem darbā un sabiedrībā.
- Likvidēt ar dzimumu saistītu vardarbību un uzmākšanos darba pasaulē, ratificējot un efektīvi īstenojot SDO Konvenciju Nr. 190 un Ieteikumu Nr. 206.
ITUC kampaņa “Sievietes vadībā”
Šajā svarīgajā brīdī ITUC arī ar lepnumu paziņo par ITUC jaunās kampaņas “Sievietēm vadībā” uzsākšanu. Sievietes joprojām ir nepietiekami pārstāvētas lēmumu pieņemšanas lomās politiskajā, ekonomiskajā un sociālajā jomā, tostarp arodbiedrībās. Sieviešu līderības stiprināšana arodbiedrībās ir būtiska, lai veicinātu dzimumu līdztiesību darba pasaulē un sabiedrībā kopumā.
Tomēr daudziem ITUC saistītajiem uzņēmumiem vēl ir jāsasniedz dzimumu līdztiesība. Jaunās kampaņas mērķis ir palielināt sieviešu pārstāvību ITUC saistīto uzņēmumu augstākajās lēmējinstitūcijās līdz nākamajam ITUC Pasaules kongresam 2027. gadā
8. martā globālā arodbiedrību kustība pievienojas visiem progresīvajiem sabiedrotajiem, jo īpaši cilvēktiesību un sieviešu tiesību organizācijām un feministu kustībām, aicinot valdības paātrināt rīcību, lai panāktu neizpildītos Pekinas Deklarācijā un rīcības platformas (1995) solījumus. Mēs pastiprināsim savus centienus vietējā, reģionālā un globālā mērogā, lai radītu pasauli, kurā dzimumu līdztiesība nav tāls mērķis, bet gan katras sievietes un meitenes izdzīvota realitāte. ITUC ir apņēmusies to darīt tagad un vienmēr.