LBAS logo

Starptautiskā sieviešu diena 

Šajā Starptautiskajā sieviešu dienā darba ņēmēji visā pasaulē aicina uz jauno sociālo līgumu, kurā prioritāte ir līdztiesība, iekļaušana, miers un demokrātija.

Starptautiskā Arodbiedrību konfederācija (ITUC) godina sievietes aktīvistes un līderes, kas iestājas pret uzbrukumiem mieram un demokrātijai visā pasaulē. ITUC augstu novērtē sieviešu lomu, lai atrisinātu konfliktus, veidotu mieru un mobilizētu savas kopienas krīzes laikā.

Jo īpaši mēs novērtējam smago cenu, ko maksā sievietes Afganistānā, Irānā, Ukrainā un citās valstīs, kuras cieš no pastāvīga konflikta un valsts vardarbības.

Irānā sievietes ir drosmīgi protestējušas visā valstī, lai pieprasītu savas tiesības, neskatoties uz draudiem viņu dzīvībai un brīvībai. Protestu laikā ir nogalināti simtiem cilvēku, citiem ir piespriests nāvessods un vismaz 15 000 ir arestēti.

Sievietes un meitenes Afganistānā joprojām saskaras ar vardarbību un Taliban režīma draudiem, pieprasot savas tiesības uz darbu un izglītību. Strādnieki visā pasaulē ir solidāri ar Irānas un Afganistānas sievietēm un pieprasa, lai abu valstu režīmi izbeidz savu vardarbīgo politiku un ievēro sieviešu tiesības.

Postoši konflikti

Krievijas īstenotais karš pret Ukrainu ir pieredzējis civiliedzīvotāju, tostarp sieviešu un bērnu, spīdzināšanu un slaktiņu, kā arī apzinātu mērķēšanu pret ļoti svarīgu civilo infrastruktūru. Šāda brutalitāte ir nostādījusi cilvēkus šausmīgos apstākļos un tieši un netieši iznīcinājusi tūkstošiem darbavietu. Arodbiedrības aicina pilnībā bez izņēmuma ievērot starptautiskās tiesības.

Postoši konflikti, piemēram, Sīrijā, Tigrejā, Jemenā un citur turpina priekšlaicīgi izbeigt cilvēku dzīvības un iznīcina nākotni. Mēs atzinīgi vērtējam sievietes, kas strādā šo cilvēku izraisīto katastrofu frontē, lai palīdzētu savām kopienām, kā arī sievietes, kuras turpina palīdzēt upuriem februārī notikušajās postošajās zemestrīcēs, kurās tika nogalināti vairāk nekā 40 000 cilvēku un vēl daudz vairāk tika pārvietoti Turcijā un Sīrijā.

Sievietes turpina aizstāvēt demokrātiju visā pasaulē. Mjanmā 1. februārī tika atzīmēta militārā apvērsuma otrā gadadiena, kad strādnieces un citas protestētājas turpināja saskarties ar uzbrukumiem, prasot sankcijas pret militāro huntu un pieprasot atgriezties pie demokrātijas.

Brazīlijā strādnieces bija to arodbiedrību biedru vidū, kuras janvārī aizstāvēja savu demokrātiski ievēlēto valdību pret galēji labējo uzbrukumiem Augstākajai tiesai, Nacionālajam kongresam un prezidenta pilij.

Tur, kur valda demokrātija, piemēram, ASV, sievietes turpina cīnīties par dzimumu taisnīgumu par savām reproduktīvajām tiesībām. Demokrātijas nav imūnas pret autokrātiskām tendencēm, kas apdraud strādnieku tiesības un cilvēku dzīvības. Tā kā galēji labējie politiskie spēki turpina gūt panākumus daudzās valstīs, pieaug rasisms, ksenofobija un diskriminācija, kas vērsta pret sievietēm, viesstrādniekiem, LGBTQI+ cilvēkiem, pamatiedzīvotājiem un krāsainiem cilvēkiem.

Lai gan sievietes ir šo uzbrukumu centrā, viņas ir arī cīņas pret tiem priekšgalā.

“Mieru un demokrātiju nevar panākt bez pilnīgas sieviešu līdztiesības un iekļaušanas,” sacīja ITUC prezidents Akiko Gono. “Arodbiedrību kustība divkāršos centienus, lai nodrošinātu savu struktūru, programmu un procesu iekļaujošo raksturu, lai panāktu vienlīdzīgu un taisnīgu sieviešu pārstāvību savā vadībā.”

Starptautiskā Arodbiedrību konfederācija (ITUC)