Šodien Tieslietu ministrijā (TM) notika starpinstitūciju sanāksme, kurā tika skatīti Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) iebildumi par grozījumiem Ministru kabineta 2019. gada 10. decembra noteikumos Nr. 616 “Noteikumi par uzturlīdzekļu apmēru, ko izmaksā no Uzturlīdzekļu garantiju fonda” (turpmāk – Grozījumi).
TM piedāvātie Grozījumi paredzēja noteikt, ka no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai būs 115 euro un septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem – 140 euro mēnesī (līdzšinējo 107.50 euro un 129 euro vietā).
LBAS savos iebildumos vērsa uzmanību, ka inflācija pēdējos gados ir bijusi ievērojama un piedāvātais izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēra pieaugums nav pietiekams.
TM saskaņošanas sanāksmē norādīja, ka būtu gatava palielināt Grozījumos piedāvāto summu par 10 euro, tādējādi no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai varētu būt 125 euro un septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem – 150 euro mēnesī.
Saskaņošanas sanāksmē LBAS pārstāvis izteica pateicību TM, par to, ka tiek sperts solis pareizajā virzienā, vienlaikus LBAS iebildumu uzturēja un aicināja būtiskāk paaugstināt uzturlīdzekļu apmēru un noteikt, ka no Uzturlīdzekļu garantiju fonda izmaksājamo uzturlīdzekļu apmērs katram bērnam līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai ir 156 euro un septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem – 187 euro mēnesī.
Kā norāda LBAS jurists Kaspars Rācenājs “jāņem vērā, ka mājsaimniecībās lielākā daļa izdevumu ir pārtikai un mājoklim, tāpēc uzturlīdzekļu pieaugumam ir jābūt atbilstošam šo patēriņa grupu inflācijai, bet jebkurā gadījumā ne mazākam kā vispārējam cenu pieaugumam. Kā liecina Centrālā statistikas biroja dati, patēriņa cenu pārmaiņas 2024. gada jūlijā salīdzinot ar 2020. gada janvāri ir 33.8%, patēriņa grupai ’01 Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni’ ir 45.3%, patēriņa grupai ’04 Mājoklis, ūdens, elektroenerģija, gāze un cits kurināmais’ ir 42.5%.”
Papildus jurists vērš uzmanību, ka ar grozījumiem Civilprocesa likumā ir samazināts ieturējumu apmērs parādniekiem, kuri nemaksā uzturlīdzekļus. Tas nozīmē, ka gadījumā, ja parādnieks labprātīgi nemaksās uzturlīdzekļus, valstij būtu jānodrošina efektīvāka bērnu interešu aizsardzība ar UGF starpniecību.