LBAS logo

TOP 10 digitālās prasmes, kuras uzreiz var padarīt studentus pievilcīgākus darba tirgum

Mūsdienās digitālās prasmes[1] ir neaizstājamas un pieaug to darba vietu skaits, kurās pieprasa arvien jaunas digitālās prasmes, pielāgojoties informācijas un komunikācijas tehnoloģiju straujajai attīstībai.

Saskaņā ar UNESCO definīciju digitālās prasmes ir: “virkne spēju izmantot digitālās ierīces, sakaru lietojumprogrammas un tīklus, lai piekļūtu informācijai un pārvaldītu to. Tie ļauj cilvēkiem izveidot un koplietot digitālo saturu, sazināties un sadarboties, kā arī risināt problēmas efektīvai un radošai pašrealizācijai dzīvē, mācībās, darbā un sociālajās aktivitātēs.”[2]

TOP 10 digtālās prasmes, kuras palīdz darba tirgū:

1. Sociālie mediji

Saskaņā ar nesen veiktu pētījumu visā pasaulē ir vairāk nekā 4,6 miljardi aktīvu sociālo mediju lietotāju, un cilvēki katru mēnesi izmanto vidēji 7,5 sociālos tīklus, turklāt lietotāju skaits katru gadu pieaug par 10%. Spēja izprast un efektīvi izmantot sociālos medijus ir galvenā un vērtīgā prasme, kurai būtu jāpiemīt katram profesionālim. Sociālo mediju mārketings pārsniedz tvīta (tagad X platforma) vai Facebook “update” ievietošanu, tā drīzāk ir  izpratne par dinamiskām attiecībām starp zīmoliem, ietekmētājiem un patērētājiem.

2. Meklētājprogrammu mārketings

Papildus sociālajiem medijiem meklētājprogrammu mārketings ir viena no ietekmīgākajām disciplīnām, uz kuru paļaujas mārketinga speciālisti. Lai aplūkotu lietas, 81% interneta lietotāju tiešsaistē meklē produktu vai pakalpojumu, ko iegādāties, un Google veido 70% no kopējā apjoma. Izmantojot meklētājprogrammu mārketingu, darbinieki var izmantot vērtīgus meklēšanas datplūsmas rezultātus. Tāpēc mārketinga speciālisti, satura pārvaldnieki un tīmekļa pārziņi pavada daudz laika vietņu optimizēšanai, jo īpaši mobilajām ierīcēm un reklāmu kampaņām, lai nodrošinātu augstākos iespējamos reklāmas atspoguļojuma līmeni.

3. Datu analīze

Pīters Drukers, līderis izglītības vadībā un bieži dēvēts par mūsdienu vadības pamatlicēju, saka: “Ja jūs nevarat to izmērīt, jūs nevarat to pārvaldīt.”[3] Datu analīze būtībā ļauj ekonomiski aktīviem iedzīvotājiem pieņemt izglītotus un uz datiem balstītus lēmumus, lai gūtu labāku ieskatu biznesā. Skaitļi nosaka, vai kampaņa bija veiksmīga un par cik procentiem. Galvenais ir zināt, kādus datus apkopot un novērtēt, lai uzlabotu nākamo kampaņu.

Analīze ir saistīta ar meklētājprogrammu mārketingu, tāpēc šīs prasmes darbojas kopā, lai nodrošinātu, ka uzņēmums saprot, ko vēlas patērētāji un kā piesaistīt un noturēt viņu uzmanību.

4. Satura mārketings

Saturs ir pieejams dažādos veidos — blogi, videoklipi, podkāsti, infografikas un pat sociālo mediju statusa atjauninājumi. Mārketinga speciālisti var pavadīt savu laiku, ģenerējot kampaņu atslēgvārdus un reklāmas kampaņas, taču saturs joprojām ir karalis. Galu galā vietni vai sociālo mediju lapu virza tās saturs, un bez tā klienti nevar saprast produkta vai pakalpojuma priekšrocības.

Saturam ir izšķiroša nozīme zīmola atpazīstamības veicināšanā, un tas var izveidot zīmolus vai ietekmētājus par domu līderiem.

5. E-pastu mārketings

E-pasts ir viens no vecākajiem tiešā mārketinga veidiem, un tas joprojām nodrošina klientu piesaisti un noturēšanu. No jaunizveidotiem uzņēmumiem līdz starptautiskām korporācijām lieliska e-pasta mārketinga stratēģija palīdz uzsākt veiksmīgas kampaņas. Cilvēki var mainīt sociālo mediju kontus vai mājas adreses, taču cilvēkiem nav tendence mainīt savas e-pasta adreses. Tāpēc profesionāļi, kas izprot e-pasta mārketinga iespējas tieši sazināties ar patērētājiem, ir ļoti pieprasīti.

6. Mobilais mārketings

Saskaņā ar We Are Social un Hootsuite Digital 2021 ziņojumu mobilā savienojamība turpina pieaugt, 97% pasaules iedzīvotāju izmanto mobilos tālruņus un 96% no visiem aktīvajiem savienojumiem tiek nodrošināti no viedtālruņiem. Līdz ar to mobilais mārketings ir viens no resursiem ar vislielāko mērķauditoriju.

7. Stratēģija un plānošana

Uzņēmumi, kas izmanto digitālās mārketinga kampaņas stratēģiju, visticamāk, redzēs izmērāmus rezultātus ilgtermiņā. Tā vietā, lai plānotu ad hoc, digitālā mārketinga speciālistiem ir jāizveido un jāīsteno kampaņas, pamatojoties uz analīzi un kvantitatīviem analīzes datiem. Saskaņā ar pētījumu datiem līdz pat 79% vecāko mārketinga speciālistu norāda, ka organizācijas panākumi ir ļoti atkarīgi no stratēģijas un plānošanas. Neskatoties uz tā nozīmīgumu, mārketinga speciālisti uzskata, ka šī prasmju kopa ir viena no visgrūtāk pieņemtajām jomām.

8. Pārdošana sociālajos tīklos

Lai sazinātos ar klientiem un pārliecinātu tos, pārdošanas speciālistiem ir jāatrodas tur, kur ir viņu izredzes: tiešsaistē. Sociālā pārdošana ir pierādījusi savu vērtību pārdevējiem, kuri to izmanto — 65% paļaujas uz to, lai aizpildītu savus cauruļvadus, un tā rada pusi no ieņēmumiem 14 lielākajās nozarēs.

Uzņēmumi arī sāk saprast sociālās pārdošanas nozīmi, ieguldot jaunā “pārdošanas komplekta” tehnoloģijā, piemēram, e-pasta izsekošanas rīkos, produktivitātes lietotnēs un pārdošanas informācijas programmatūrā. Pirmām kārtām sociālās pārdošanas rīki tiek uzskatīti par ļoti efektīviem, lai izveidotu saikni ar mūsdienu pircēju, kurš paļaujas uz sociālajām platformām, lai saņemtu atsauksmes un padomus.

Tā kā organizācijām šī ir salīdzinoši jauna arēna, nozarei pielāgotu apmācību piedāvāšana palīdzēs ikvienam ekonomiski aktīvam pilsonim, kurš interesējas par pārdošanas karjeru un vēlas gūt panākumus sociālajā pārdošanā.

9. Maksas par klikšķi mārketings 

Uzņēmumi ar lielu budžetu var panākt, lai viņu meklēšanas rezultāti tiktu parādīti Google pirmajā lapā, lai palielinātu datu plūsmu. Viens no populārākajiem reklamēšanas modeļiem ir Google AdWords programma.

10. Video

Video ir attīstījies no izklaides veida par nozīmīgu sociālo mediju satura virzītāju. YouTube tagad ir spēcīga un ietekmīga platforma, savukārt tīkli, piemēram, TikTok un Instagram, ir “iegriezuši” video, lai radītu bagātus ietekmētājus.

Kāpēc video ir tik populārs? Tā kā viedtālruņu lietotāji kļūst arvien jaunāki, sociālo mediju lietotnes, piemēram, WhatsApp, Weibo un WeChat, kļūst par de facto tūlītējās ziņojumu saziņas rīkiem. Faktiski vietnei WhatsApp ir vairāk nekā 2 miljardi lietotāju visā pasaulē, un lielākā daļa lejupielāžu ir no Amerikas Savienotajām Valstīm.

Video kā saturu ir vieglāk patērēt nekā citus formātus, piem. emuāra ieraksts. Tas ir arī izklaidējošāks un piesaista jaunatni. Apvienojot sociālo mediju video emocionālo spēku ar digitālās reklāmas sasniedzamību un apmēru, tirgi var piekļūt pieaugošajam iesaistīto patērētāju tirgum.

Pilnu rakstu lasiet: Digital Skills That Can Make Students Instantly Employable in 2024 (digitalmarketinginstitute.com)


  1. https://digitalmarketinginstitute.com/blog/10-digital-skills-that-can-make-students-instantly-employable
  2. Turpat
  3. Turpat