LBAS logo

Viss, kas jums jāzina par darba interviju

Vispirms darba intervija sākas ar iepazīstināšanu. Ja Jums lūdz iepazīstināt ar sevi, nosauciet savu vārdu, uzvārdu un vecumu (to varat arī neminēt, ja nevēlaties), varat minēt arī vai dzīvojāt Rīgā vai  nākat no citas pilsētas. Piemēram, Jūs esat izaudzis Cēsīs, taču pēdējos desmit gadus dzīvojat Rīgā. Tālāk potenciālais darba devējs var lūgt Jums raksturot sevi. Populāri būtu teikt, ka Jūs esat īsts darbarūķis un labprāt mācāties kaut ko jaunu. Jums patīk strādāt ar citiem kolēģiem, esat draudzīgs un Jūs burtiski dievināt izaicinājumus. Jums patīk arī palīdzēt citiem cilvēkiem un esat komandas cilvēks. Jūs izbaudāt problēmu risināšanu un izaicinājumus. Jūs nopietni attiecaties pret darbu, taču Jums patīk gūt prieku no sava darba. Varat pieminēt, ka esat mērķtiecīgs, atrodat vieglu valodu ar citiem cilvēkiem. Gadījumā, ja Jums patīk būt uzmanības centrā un nevairieties uzstāties arī publiski, pieminiet arī to, bet nepārcentieties – Jums nav jāsacenšas ar potenciālo darba devēju, bet gan ar citiem pretendentiem un veicamo darbu.

Sarunā ar darba devēju noteikti pieminiet savu izglītību, ja pašlaik vēl studējat, norādiet vai tās ir pilna laika vai nepilna studijas, klātiene vai neklātiene. Neesiet nevērīgi pret savu izglītību, ja Jūs joprojām studējat, nesakiet, ka darbs Jums ir pirmajā vietā un mācības varat tam pakārtot. It sevišķi tas izklausīs nenopietni, ja studējat pirmajos kursos vai pilna laika klātienē. Darba devējs var uzdot jautājumu, kāpēc esat izvēlējies/-usies tieši šādu profesiju, it sevišķi, ja tā tieši nav saistīta ar potenciālā darba pienākumiem. Īsi pastāstiet arī par kursiem, kurus esat apguvis/ -usi paralēli studijām, uzskaitiet galvenos, kuri varētu ieinteresēt potenciālo darba devēju vai kuri atklātu kādu pozitīvu personības iezīmi. Varat arī pieminēt, ka mācības kursos ir notikušas vakaros un papildinājušas Jūsu zināšanas mācību kursam universitātē vai koledžā. Gadījumā, ja Jums ir maģistra grāds iegūts citā universitātē nekā bakalaura grāds, pastāstiet, kas Jūs uzrunāja konkrētajā universitātē maģistra studijām. Noteikti pieminēt, kā Jūsu izglītība var dot pienesumu potenciālajam darbam. Pastāstiet nedaudz par izglītības procesu – par izaicinājumiem un kādi ir bijuši sasniegumi. Pat neliels sasniegums var izšķirt darba devēja izvēli pa labu Jums. Kādas zināšanas, apgūtas universitātē, ir Jūsu stiprā puse. Varat minēt, ka esat gatavs uzņemties lielāku atbildību un jaunus pienākumus.    

Nākamais sarunu temats ir Jūsu darba pieredze. Uzkaitiet to, ko Jums patīk darīt. Neminiet tos darba pienākumus, kurus Jums nepatīk veikt, it sevišķi, ja tādu ir daudz… Darba devējs izvēlēsies optimiskāk noskaņotu darba  ņēmēju, negācijas atstājiet aiz durvīm. Piemēram, Jums patīk strādāt ar cilvēkiem – klientiem. Pieminiet arī to darbus, kurus veicāt studiju laikā, pat, ja tie ir vienkārši un nav saistīti ar potenciālo darbu. Pastāstiet par veicamajiem darba pienākumiem, it sevišķi, ja uzņēmumā, kurā sākotnēji strādājat vienkāršus darbus un pēc tam piedzīvojat karjeras izaugsmi. Būtiski – ja Jums jautā, kā Jums patīk uzņēmums, kura strādājāt vai arī joprojām strādājat, bet vēlaties mainīt, nekad nesakiet neko sliktu par uzņēmumu. Lojalitāte ir būtisks nosacījums, lai Jūs pieņemtu darbā, pat, ja Jums ir bijušas, piemēram, nesaskaņas ar priekšniecību, par tām nav jāstāsta, un paturiet sliktos vārdus par savu iepriekšējo darba devēju pie sevis. Uz jautājumu par Jūsu īpašajām prasmēm, liekat pretī tās īpašās prasmes, kuras varētu noderēt jaunajā darba vietā, it sevišķi uzsverot, kā prasmes var atrisināt problēmas. Piemēram, pieminiet, ka Jums ir labas IT prasmes, turklāt Jūs spējat atrisināt dažādas problēmas darbā ar tehnoloģijām. Varat arī pieminēt sociālās prasmes, kā, piemēram, organizatoriskās prasmes. Kā prasme var būt arī labi sociālie kontakti IT jomā, kas var noderēt jaunajā darba vietā.

Darba devējs var lūgt Jums raksturot ideālo darbu. Tas var būt izaicinājumiem pilns, bet stabils. Attiecībā uz darba laiku, varat atbildēt, ka esat gatavs palikt darbā ilgāk ārpus normālā darba laika vai strādāt brīvdienās, taču nepāršaujiet pār strīpu, uzsveriet, ka esat tam gatavs tikai izņēmuma gadījumos. Pieminiet, ka Jums patīk doties darba komandējumos un darba laiks nav šķērslis.   

Neatbildiet uz darba devēja jautājumiem par Jūsu ģimenes stāvokli un plāniem, privātas lietas lai paliek pie Jums. Tāpat nav jāstāsta par saviem vecākiem vai vecvecākiem, it sevišķi, ja vecvecāki ir aprūpējami un rūpes esat uzņēmusies tieši Jūs.

Darba devējs var uzdot Jums jautājumu par Jūsu stiprajām un vājajām pusēm. Kā stipro pusi varat minēt neatlaidību, termiņu ievērošana, ātra lēmumu pieņemšana ārkārtas situācijās, spēja strādāt, kad “termiņi spiež”, spēju pabeigt darbus ātrāk nekā nepieciešams, tādā veidā izvairoties no stresa un būt gatavam nestandarta situācijām, varat minēt arī piemērus. Neaizmirsiet minēt arī Jūsu negatīvās puses, neviens nav ideāls, taču esat piesardzīgi, neminat, ja esat “pūce” un Jums ir grūti piecelties, tāpēc regulāri kavējat darbu. Kā negatīvo pusi var minēt arī darba pieredzes trūkumu, taču vienlaicīgi uzsveriet, ka esat gatavs mācīties.

Rūpīgi pārdomājiet iemeslus, kāpēc Jūs aizgājāt prom no iepriekšējā darba vai vēlaties to mainīt. Kā iemeslu varat minēt nepieciešamību pilnveidot sevi un izaugsmes iespējas. Darba devējs var uzdot jautājumu vai esat pieteicies darbā arī citur. Tas būtu atkarīgs no situācijas, taču vislabāk būtu palikt godīgam un atzīt, ka esat pieteicies darbā arī citur. Lai arī darba sludinājumos ir norādīts darba algas apmērs, nereti tas ir norādīts lielā diapazonā, tāpēc darba ņēmējam nevajadzētu kautrēties un pajautāt par konkrētu algas apmēru un bonusiem, ja tādi ir. Varat minēt Jūsu vaļaspriekus un hobijus.

Noslēgumā darba devējs var pajautāt, kāpēc Jūs interesē tieši konkrētais uzņēmums vai iestāde. Šeit var minēt labas atsauksmes no uzņēmuma klientiem, labu reputāciju. Kāpēc būtu jāpieņem darbā tieši Jūs? Visticamāk tā ir motivācija, atbilstošas prasmes un kvalifikācija, vēlme sevi pierādīt. Nebaidieties arī uzdot jautājumus potenciālajam darba devējam, ja Jums tādi ir. Visbiežāk tie ir par darba samaksu un darba laiku, apmācību iespējām, ģērbšanās etiķeti, kāpēc tiek meklēts jauns darbinieks.

Job Interview Conversation – ALL you Need about Interview Question and Answers in English 

Linda Romele,

LBAS eksperte